İcralık mallar nasıl alınıyor?

İcralıklar da büyük baş hayvandan, mezar taşına, lüks bir otomobilden sinema filmine kadar birçok ilginç şeyle karşılaşmak mümkün.

19 Mart 2013 Salı 18:43
İcralık mallar nasıl alınıyor?
Havadis Türk - Son yıllarda ilginin büyük oranda arttığı gözlenen icra ihaleleri, çoğalan katılım ile beraber herkes için bir merak konusu. Karlı yatırım fırsatlarının yakalanabildiği icra ihaleleri, ihale indeksleme siteleriyle daha kolay ulaşılabilir bir hal aldı. Bu sitelerde büyük baş hayvandan, mezar taşına, lüks bir otomobilden sinema filmine kadar birçok ilginç şeyle karşılaşmak mümkün.

CNC Bilişim projesi olan icra burada Genel Müdürü Caner Çakı, icra ihaleleri ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

İcra ihalesine girmek için neler gerekli? Caner Çakı: Elinizde nakdinizin ve zamanınızın olması yeterli aslında. İhale bedeli üzerinden %20 teminat veriyorsunuz ve katılımınız olumsuz sonuçlanırsa ya da ihale esnasında karsızlığa/zarara dönüşürse; verdiğiniz tutarı anında geri alıp ihaleden çıkabiliyorsunuz. Hiçbir kaybınız yok. Vaktim yok, hem bu konulardan da anlamıyorum diye düşünenler için icra ihaleleri indeksleme sitelerinden takip ve işlem hizmeti alabilirler. Biz de bu hizmetleri veriyoruz. Bu hizmet ile sizin yerinize ihaleye katılım sağlanıyor ve gerekli bütün işlemleriniz tamamlanıyor.

İhaleler gerçekten güvenli bir ortamda mı gerçekleşiyor?
Caner Çakı: Tabii ki. Sonuçta devlet kurumundasınız ve İcra Müdürlüğü'nün düzenlediği ihaleler her aşamasında güvenlidir. Yine de arzu ederseniz ihaleye avukatınızla gidebilirsiniz. Güvenlik ya da irade özgürlüğünü tehlikeye atacak bir olayla karşılaşacak olursanız, avukatınız hemen orada bir tutanak tutarak, ihalenin anında iptalini sağlayabilir. "Lüks bir araca da sahip olabilirsiniz, bir villaya da." İcra İhalelerinde insanı hayrete düşürecek mal ya da ürünler de oluyor.

İcra ihaleleriyle neler alınabilir?
Caner Çakı: Gerçekten de bazen bu da mı haczedilmiş diye düşünüp, üzüldüğümüz şeyler de oluyor. Ama hukuk sistemimiz, borçların tahsilinde çok hassas davranıyor. Paraya dönüşebilecek her şey, borcun tahsiline yönelik olarak değerlendiriliyor. Biz bu ihalelerde, kasap dükkânından alınmış etleri de gördük, mezar taşı da. Sonuçta ticarete konu olan mal neyse, borçlunun satılabilecek ürünü neyse yasalar onun haczedilmesini söylüyor. Bunlar her ne kadar üzücü olaylarmış gibi gelse de, elindeki az bir nakitle ev sahibi olabilen yeni evli çiftlere de rastlıyoruz. Aslında bu iş, tamamen yasaların size verdiği bir hak. Lüks bir araca da sahip olabilirsiniz, bir villaya da. Peki ihalelere internet üzerinden mi katılım sağlanıyor.

İşin bu kısmı nasıl gerçekleşiyor?
Caner Çakı: Hayır. İlgili kanun ihalelere, şahsen ya da vekâlet verdiğiniz avukatın katılması gerektiğini söylüyor. Yani ihaleye, ilgili icra müdürlüklerinde bizzat iştirak ile katılım sağlanabiliyor.

İcradan yapılan alımlarda ödemeler nasıl gerçekleşiyor?
Caner Çakı: Öncelikle ihaleye katılmak için, ihale bedelinin %20'sini teminat olarak yatıyorsunuz. Daha sonra eğer satış gerçekleşir ve ihaleyi siz kazanırsanız, size gayrimenkuller için 10 gün taşıt ve menkuller için de 7 gün süre veriliyor. Eğer süre bitimi tatile denk gelirse bir sonraki iş gününde ödemenizi yapmanız gerekiyor. Şayet ihaleden çekilmek isterseniz ya da ihale sizde kalmazsa, bu teminatı aynen iade alabiliyorsunuz.
İcralık mallar nasıl alınıyor?
Bir başvuru ya da şart var mıdır? Caner Çakı: Ne bir şirket olmanız gerekiyor ne de başka bir şart. Nakdiniz olması ve ihaleye katılmanız yeterli. Yani sadece kimliğiniz ve %20 teminat yeterli. İcra ihalelerini takip etmek isteyen ancak konuya vakıf olmayan kişiler için ne önerirsiniz? Caner Çakı: Bu noktada biz icraburada.com ekibi olarak ihaleleri hem takip ediyor hem de bizzat içinde yer alıyoruz. Gerekli muamelelerin gerçekleştirilmesi, hukuki sürecin takibi ve satışın sonuçlandırılması aşamalarında, gerek danışmanlarımız gerekse avukatlarımızla, icra ihalelerine katılmak isteyenlere hizmet veriyoruz. Ancak şayet kendi avukatları varsa ya da kendileri bu konularda zaten bilgililerse kimseye ihtiyaç duymadan takip ve muamelelerini gerçekleştirebilirler. İcradan mal almak fikri, bizim toplumumuz için biraz direnç gösterilecek fikir sanki.

"Ah alır mıyım?" diye düşünenlerin sayısı az değildir sanırım.
Caner Çakı: İslam hukukçularının çoğu borçluların mallarına haciz konup satılmasını caiz görürler. Bu açıdan bakıldığında, haczedilen malların satışının caiz olması, onların satın alınmasının da caiz olmasını gerektirir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "İcradan alım yapmak helaldir" şeklinde bir açıklaması vardır. Bu konunun sadece dinen ya da vicdanen değerlendirilmesi çok yanlış olur. İcralık bir mal ya da gayrimenkulü kimse almazsa, o icra ihalesi satış gerçekleşene kadar devam edecek. Ve her ihalede fiyat biraz daha düşecek. Düşünün, borcunuz var; onu ödeyecek de malınız gayrimenkulünüz var ancak fiyatı sürekli düşüyor. Borçlu borcunu ödeyemiyor. Belki bu sebeple kredibilitesi düşüyor. Alacaklı da hakkı olan parayı alamıyor.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv