iPad üzerinde bir sanatçı

Günümüz sanatçılarından Emre Senan, iPad tabanlı bir uygulamayı, sanat projesine katılmak isteyen sanatseverlerin hizmetine sundu.

07 Mart 2013 Perşembe 10:18
iPad üzerinde bir sanatçı

Yapıtlarını galeri ve sergilerin sınırlarının ötesine taşıyarak, dijital ortamda sanat dostlarıyla buluşturmayı amaçlayan proje, aynı zamanda uzun soluklu bir dijital arşiv oluşturmayı hedefliyor.

07.03.2013, İstanbul
Dijital olanakların, sanat algısı üzerindeki sınırları yıkmasıyla sanat ve teknolojinin iç içe geçmesi, sanat yapıtlarının izleyiciyle buluşması için kullanılan yöntemleri de derinden etkiledi. Sergilerin, sanat galerilerinin, çağdaş sanat müzelerinin klasik mekânsal sınırlarının dışına çıkarak, yapıtlarını dijital boyuta taşımak isteyen sanatçıların sayısı her geçen gün artıyor.

Klasik sanat kalıplarına karşı çıkan tasarımcı ve sanatçı Emre Senan, yapıtlarını sanatseverlere daha kolay ulaştırmak amacıyla yeni bir iPad uygulamasını hizmete sundu. Uygulama sayesinde sanatseverler, Senan’ın yapıtlarını iPad üzerinde görüntüleyebiliyor.

Emre Senan tarafından hizmete sunulan iPad uygulaması, Apple App Store’da yer alan, ve ticari amaç gütmeyen ilk ve tek sanatçı uygulaması olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz günlerde App Store’da yerini alan uygulama, her gün güncellenerek sanatseverlere Emre Senan’ın yeni işlerini sunuyor. Uygulamayı ücretsiz olarak iPad’e indirebilmek için Apple App Store’a “Emre Senan” yazmak yeterli oluyor.

Diğer yandan, uygulamada yer alan arşiv arayüzü sayesinde, sanatçının 1 Ocak 2013 tarihinden bu yana ilettiği işlerine de kolaylıkla erişilebiliyor.

Her çalışmaya ait bilgiler, Türkçe ve İngilizce açıklamaları ile birlikte sunuluyor.
Sadece iPad tabanlı olarak geliştirilen uygulama, aynı zamanda sanatseverlere diledikleri zaman Emre Senan ile kolayca iletişime geçme olanağı sunuyor.

Emre Senan hakkında: 1954 Konya doğumlu olan Emre Senan, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Burada asistanlığa başlayan Senan, YÖK yasasının çıkmasıyla bu görevinden ayrıldı.

Sonrasında ise özel sektörde çalışmaya başladı.

Yayın dünyasına kitap kapakları ve illüstrasyonlar üretti ve uzun süre basında karikatür çizdi. Yurt içinde ve dışında grafik tasarım, karikatür ve çizgi film yarışmalarında birçok ödülün sahibi olan Emre Senan’ın yapıtları Kanada, İsviçre, Almanya, İran, Avusturalya, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Kore'de sergilendi, müzelere kabul edildi. Çağdaş sanatlarla aktif olarak uğraşan Senan, yurtiçi ve yurtdışındaki 12 kişisel sergisinin yanı sıra birçok karma sergileye katıldı ve çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda seçici kurul üyeliği yaptı.

2005 yılında Prof. Ayşegül İzer'le birlikte Emre Senan Tasarım Vakfı'nı (ESTV) kurdu ve kar amacı gütmeyen Yahşibey Tasarım Çalışmaları Projesi'ni başlattı.

Senan bu proje kapsamında www.yahsiworkshops.com web sitesini hayata geçirdi.

STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv