Türk doktorların Afrika dramı

Hayat kurtaracak bu hava yolu hortumunun fiyatı sadece 2 liraydı ama orada yoktu. Yüzlerce Afrika hastanesinde olmadığı gibi…

14 Mart 2013 Perşembe 07:37
Türk doktorların Afrika dramı
Haber Merkezi -14 Mart Tıp Bayramı’nın belki de en dramatik hikayelerinden biri Afrika’dan geldi.

Binlerce kilometrelik yolu katederek Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Benadir Devlet Hastanesi’e ulaşan kafileden Dr. Kasım, durup dinlenmek yerine beyaz önlüğünü giyip acil servise yöneldi. Dr. Kasım, ameliyathanede hazırlık yaparken problemli bir doğum vakası geldi. Hayatta kalma mücadelesi veren anne, yarı baygın halde ameliyathaneye alındı. Doğum uzmanı sezaryen yapmak isteyince anestezi uzmanı Dr. Kasım, hemen spinal anestezi yaptı. Tam ameliyata başlayacaklardı ki kadın aniden kustu. Bu her zaman olabilecek bir durumdu. Dr. Kasım, kadının nefes borusuna kaçan sıvıyı almak için aspiratör ve havayolu tüpü istedi. Etrafına baktı, kimsede bir hareket yoktu. Kadın hırıltılar arasında can çekişiyordu. Ameliyathanede deli gibi koşuşturmaya başlayan Dr. Kasım, dolap ve çekmecelerin altını üstüne getirdi.

Ancak boşunaydı çabası. Hastaya takacak bir su hortumu bile yoktu ortalıkta. Aspiratör de çalışmıyordu. Dr. Kasım saçını başını yolarken, etrafındakiler aynı sakinlikte bakışıyorlardı. Kara kıtanın kara talihli annelerinden biri daha on dakika sonra bebeği ile birlikte, nefes borusuna kaçan sıvı yüzünden öldü!

Dr. Kasım, akşam eve geldiğinde tarifi zor bir yüz ifadesi ile koltuğa yığıldı. “Ben o hastaneye artık gitmiyorum, bana bir başka yer bulun” dedi. Hayatında onlarca ölümle karşılaşmıştı ama bu kadar basit sebeple, gözünün önünde hayata veda eden bir insanı görmek onu perişan etmişti. Hayat kurtaracak bu hava yolu hortumunun fiyatı sadece 2 liraydı ama orada yoktu.

Yüzlerce Afrika hastanesinde olmadığı gibi…

Üstelik Benadir Devlet Hastanesi, Mogadişu’nun en büyük sağlık kuruluşuydu! Kimse Yok Mu Afrika Sağlık Hizmetleri Gönüllü Doktoru Esat Ertekin’in bildirdiği bu tirajik olay geçtiğimiz hafta yaşandı. Afrikalı annenin dramı, Kimse Yok Mu’nun çatısı altında Sudan, Somali, Uganda, Kenya, Etiyopya ve Libya’da şifa dağıtan 327 doktorun ve Dr. Kasım’ın bilinç altına silinmeyecek bir hatıra olarak yerleşti.

Bundan daha dramatik olanı ise Türkiye’de cep telefonuyla yapılan her 5 liralık SMS’in Afrika’da bazen “iki” hayat kurtaracak güçte olmasıydı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre, 2012 yılında Türkiye’de 175 milyar adet kısa mesaj atıldı. 2011'de de SMS'te Avrupa birincisiydik!

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv