AİLELER ŞOKTA!

24 Ocak 2017, 00:22
AİLELER ŞOKTA!

AİLELER ŞOKTA!

Otizmli çocuk ailelerini ne kadar tanıyoruz? Duygularını, hayatlarını, toplumda kabul görmelerini biliyor muyuz?

Otizmli bireye sahip ailelerin durumlarını kabullenebilmeleri ve uyum kurabilmeleri için geçirdikleri süreçleri bildiğimizde toplumsal hoş görümüz artacaktır. Her aile dünyaya sağlıklı bireyler getirmeyi arzular. Ancak hayat, zaman zaman farklı bireylerle hepimize sürprizler yapabilir. Down sendromlu, otizmli, zihinsel geriliği,  fiziksel engelli, özel öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite gibi sorunları olan özel bireylere her ailenin sahip olabilme riski bulunmakta. Peki, özel bireyler olarak adlandırdığımız otizmli bireylere sahip aileleri ne kadar tanıyoruz? Duygularını biliyor muyuz?

Ailelerin gelişimsel yetersizlikleri olan çocuklarını kabullerinde geçirdikleri süreçte verdikleri tepkiler üç evreden oluşmaktadır. Birinci evre şok, reddetme ve depseyon; ikinci evre karmaşa, suçluluk, kızgınlık; üçüncü evre pazarlık etme, kabul ve uyum dönemini içermektedir. Sırayla şok, suçlu arama ve kabullenme süreçlerindeki duygu yoğunlukları şu şekilde oluşmaktadır:


Birinci Evre:


Aile Şokta!
Otizm dediğimiz yaygın gelişimsel bozukluğu olan birey dünyaya getiren ailenin ilk tepkisi şoktur. Çünkü beklenmeyen bir durumla aile karşı karşıyadır. Bu dönemde uzun süreli ağlama krizleri, reddetme, çaresizlik, hayal kırıklığı, çocuğun normal olduğu konusunda ısrarcılık. Normal gelişim içindeki çocuk özlemi  olan aile bu dönemde içe kapanır. Bu yüzden özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden en kısa zamanda faydalanmaları şarttır. Aileler otizm eğitimine ne kadar çabuk başlarlarsa ilerlemeleri ve şok evrelerini atlatmaları da o oranda çabuk olur.

İkinci Evre:

Suçlu Aranıyor!
Eşler kızgınlıkla önce birbirlerine daha sonra bu kızgınlık bütün topluma yansıtılabilir.  Çeşitli faktörler ve kişiler böyle durumlarda suçlanabiliyorlar. Bu süreç doğal.

Nihayet Kabullenme!
Üçüncü evre de genellikle aileler artık şok ve suçluluk duygularını tamamlar. Çocuklarını ve durumunu kabullenmeye başlarlar. Uyum süreci beraberinde çocuğun durumunu çözmeye, iyileştirmeye ve düzeltmeye yönelik arayışa bırakır.  Sağlık ve özel eğitim tedbirleri araştırılır. Bu süreçlerin başarılı bir şekilde atlatılması ailelerin kişisel özelliklerine ve aldıkları danışmanlık hizmetlerine bağlıdır.

Sonuçta ilk iki evreyi aşamayan ve kabullenme sürecine geç ulaşabilen aileler,  başarılı bir özel eğitim ve sağlık hizmetlerinin sağlayacağı ilerleme çalışmalarına da geç ulaşabilir. Hatta otizimde erken tedavinin yanı sıra özel eğitimle çözülebilecek sorunlar, geç kalındığı için ileri evrelere atlayabilir…
Otizmle mücadelede aileler ilk şoklarını atlattıktan sonra ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte otizim eğitimi alabilecekleri programları araştırmaya başlarlar. Ülkemizde de artık ihtiyacı karşılayan pek çok yeni yöntem ve teknikler gelişti. Bunlardan bir tanesi de ANLESS çok yönlü otizm eğitim programı. Bu yüzden ailelerin ilk şok evrelerini atlatarak kısa sürede eğitime ve sağlık hizmetlerine başlamaları önemli. Çünkü sorun ANLESS çok yönlü otizm eğitim programı gibi sistemlerle aşılabilmekte.

Herkese sağlıklı günler dileklerimizle…

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv