Bakan Soylu: 'Ordumuza Başarılar Diliyoruz'

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Siirt'e giden Bakan Soylu, önce Vali Ali Fuat Atik'i ardından da İl Jandarma Komutanı Albay Kemal Benek'i ziyaret etti.

22 Ocak 2018 Pazartesi 10:27
Bakan Soylu: 'Ordumuza Başarılar Diliyoruz'
Bakan Soylu: "Ordumuza Başarılar Diliyoruz, Evlatlarımızın Kılıcı Keskin Olsun"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Bu operasyonun, terör örgütlerine vereceği ders kadar dünyaya vereceği bir ders vardır. O ders, bu operasyonun aynı zamanda demokrasi için yapıldığını göstermektir." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Siirt'e gelen Bakan Soylu, önce Vali Ali Fuat Atik'i ardından da İl Jandarma Komutanı Albay Kemal Benek'i ziyaret etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerince Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'na değinen Bakan Soylu, şunları söyledi:

"Dün itibariyle Afrin'de insanlığın, medeniyetin namusunu kurtarmak için bu coğrafyada sözde değil, doğru, dürüst, gerçek bir huzuru tesis etmek için operasyona başlayan kahraman ordumuza, evlatlarımıza başarılar diliyoruz. Milletimizin duası ordumuzla beraber. Bu sabah Türkiye'nin her tarafında eller semaya açıldı. Fatiha ve Fetih sureleri okundu, evlatlarımızın ayağına taş değmemesi ve etrafımızda örülmeye çalışılan şer şebekelerini ellerinin tersiyle itebilsinler diye sabaha kadar dua edildi. Allah evlatlarımızı hem muhafaza hem de muvaffak eylesin, ayaklarına taş değdirmesin."

Türk askerinin Afrin'de sadece teröristlere değil aynı zamanda demokrasi karşıtlarına yönelik bir adım attığını vurgulayan Bakan Soylu, "Onun için bugün bu demokrasi yolculuğunun en önemli kilometre taşlarından birisindeyiz. Evlatlarımız sadece teröristlere değil aynı zamanda demokrasi karşıtlarına yönelik de bir adım atmaktadırlar. Duamız o yüzdendir." dedi.

Harekâtın sadece Türkiye sınırlarını korumak için yapılmadığını vurgulayan Bakan Soylu, şöyle devam etti:
"Bu operasyonun terör örgütlerine vereceği ders kadar dünyaya vereceği bir ders vardır. O ders, bu operasyonun aynı zamanda demokrasi için yapıldığını göstermektir. Ülkemizin ve etrafımızdaki coğrafyayı demokrasiden uzaklaştırmaya çalışanlara karşı demokrasinin tek çıkar yol olduğunu, kardeşlik ve huzur yolu olduğunu, herkesin kendisini ifade etme anlayışını ortaya koyduğu andan itibaren hiçbir sorumluluğun ortada kalmayacağını ama şiddetin, terörün, ihanetin, tezgâhların, bunu bozmaya yeteneği olmadığını ortaya koyan bir operasyondur."

- "Aklınıza ne geliyorsa bu ülkeye karşı kullanıyorlar"
Bakan Soylu, Türkiye'de istikrarı bozmak için 21. asrın başından beri kazanılmış siyasi ve ekonomik gücü zayıflatmak, kardeşliği bozmak için birilerinin çaba gösterdiğini anımsatarak "Ellerine ne geçiyorsa fırlatıyorlar. Uyuşturucu ticaretiyle, yabancı teröriste verdikleri desteklerle, içeride PKK'ya destek vererek, toplumsal olaylar çıkarmak için sözde aktivistler göndererek, yıllarca besleyip büyüttükleri FETÖ terör örgütünü, aklınıza ne geliyorsa bu ülkeye karşı kullanıyorlar." değerlendirmesini yaptı.

- "Takke düştü kel göründü"
Türkiye'nin 40 yıldır mücadele ettiği teröristlere 4 bin tır silah gönderip, sözde sınır koruma ordusu kurmaya kalkışıldığını dile getiren Bakan Soylu, şunları aktardı:

"Bu kimin sınırını, kime karşı koruyacak? Buradan 9 bin kilometre ötedeki ülkenin sınırını mı? Takke düştü kel göründü, bu kadar açık ve nettir. Bugün eğer biz Fırat Kalkanı Harekâtı ile beraber huzuru temin ettiysek, Suriyeli kardeşlerimizin 75 binini o bölgeye tekrar yaşayabilmek için gönderebildiysek bu siyasetin, demokrasinin, ortaya koyduğumuz kararlılığın, ey kadınlar, çaldığınız ve gittiğiniz her kapıya, oy istediğiniz her kapıda ortaya koyduğunuz o kararlı iradenin sonucudur."

- "Bütün taşları teker teker temizleyeceğiz"
Bakan Soylu, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ülkenin toparlanmasının kolay olmadığını, buna rağmen ihracatın rekor bir seviye olan 157 milyar dolara ulaştığını, geçen yıl Antalya'ya gelen turist sayısının 6 milyondan 10 milyona çıktığını belirtti.

Bakan Soylu, "Ne yaparlarsa yapsınlar, bu süreçleri nasıl yürütürlerse yürütsünler. Bu inanç ve kararlılık, önümüzde hiçbir engel bırakmayacaktır. Bütün taşları teker teker temizleyeceğiz. Demokrasiyle beraber yolculuğumuza devam edeceğiz. Doğu ve Güneydoğu'yu terör musibetinden hep beraber kurtaracağız. Bunun bir tek çaresi var. Çok uzun bir reçete değildir. Bunun çaresi tek bir kelimedir: Demokrasi." dedi.

- "Teröre karşı da acımasızlığımızdan da zerre kadar taviz vermeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari’de yaptığı konuşmada yayla yasaklarının kaldırılacağı yönündeki açıklamasını anımsatan Bakan Soylu, bölgede her açıdan yepyeni bir sürecin başladığını vurguladı.

"Bu iradeyle ve bu anlayışla beraber bunu hep birlikte sağlayacağız." Diyen Bakan Soylu, şunları kaydetti:
"Bunu zehirlemelerine imkân tanımayacağız. Milletimize karşı demokrasiyi nasıl ortaya koyuyorsak, teröre karşı da acımasızlığımızdan zerre kadar taviz vermeyeceğiz. Bu bizim en önemli kararlılıklarımızdan bir tanesi olacak. Kim ne şekilde istiyorsa istesin, kendi fikri kendi düşüncesini ortaya koysun ama bunu şiddetle ve milletimizi korkutarak yapmaya çalışırlarsa buna müsaade etmeyeceğimizi bilinmesini istiyoruz. Bize kurmak istedikleri tuzak, esas itibariyle Kandil'den Afrin'e kadar hattın ötesinde olan ve bu coğrafyayı birbirine karıştırmaya çalışan, birbirimize sırtımızı dönmeyi ve birbirimizden güç bulmamızı engelleyen bir anlayışı ortaya koymaktı." dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin, "Orada maalesef küresel güçler yine bugüne kadar olduğu gibi birilerini kullanarak, bizi hedeflerimizden uzaklaştırmaya çalışan bir anlayışı ortaya koymaya gayret gösteriyorlar. Buna hep birlikte müsaade etmeyeceğiz." dedi.
Kentteki temaslarının ardından, Vali Ali Fuat Atik ile Eruh ilçesine geçen Bakan Soylu, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda vatandaşlarla bir süre sohbet etti.


Bölgede görevlendirme yapılan belediyenin önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten Bakan Soylu, bu projelerin büyük bölümünün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, Türkiye'nin bugününün dünden, yarınının da bugünden daha iyi olacağına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Şunu söylemek lazım, her gün bir adım ileriye gidiyoruz. Cenab-ı Allah şahittir, millet de şahit, geri gitmiyoruz. Çocuklara daha güzel bir memleket bırakmayı hedefliyoruz. Birbirimize en çok ihtiyaç duyduğumuz dönem içindeyiz. Memleketimiz birçok zorluktan geçmesine rağmen şükürler olsun, bugün geleceğimizi daha rahat görebileceğimiz günlerdeyiz."

- "Türkiye, fırsatlar ülkesidir"
Bakan Soylu, Türkiye'de geçmişte yaşanan sıkıntılara işaret ederek, şunları dile getirdi:
"Bu ülkede kardeşi kardeşe düşürdüler, Alevi'yi Sünni'ye, Türk'ü Kürt'e, Arap'ı Kürt'e, hepsini birbirine düşürmeye çalıştılar. Bunların hiçbirisinden fayda görmedik, hepsinden zarar gördük. Fayda gördüğümüz bir tek şey var, o da demokrasi. Başka bir şey değil. Demokrasi içinde inancımızı yaşayabiliyoruz. Kimse başörtümüze karışmıyor. Düşüncemizi söylüyoruz, kimse bizi silahla tehdit etmiyor.
En fakir adamın çok çalışarak yakın bir zamanda durumunu düzelttiğini hepimiz görüyoruz. Türkiye, fırsatlar ülkesidir."
Bakan Soylu, "Afrin'deki operasyon hem bir kardeşlik hem de bir demokrasi operasyonudur. Orada maalesef küresel güçler yine bugüne kadar olduğu gibi birilerini kullanarak, bizi hedeflerimizden uzaklaştırmaya çalışan bir anlayışı ortaya koymaya gayret gösteriyorlar. Buna hep birlikte müsaade etmeyeceğiz." dedi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi verdi
İçişleri Bakanı Soylu daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştü.

Bitlis'in Hizan ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda çığ düşmesi sonucu 5 askerin şehit olduğu olayla ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi veren Soylu, "Operasyon yapan askerlerimizin üzerine Bitlis'te çığ düştü. 20 askerimiz vardı, 5 jandarmamız şehit oldu. Hemen müdahale edildi ama maalesef 5 jandarmamız şehit oldu. Diğerlerinin de kollarında ve bacaklarında kırıklar var. Şimdi Bitlis'e geçeceğim." ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bitlis'in Hizan ilçesinde çığ düşmesi sonucu yaralanan 12 askeri tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.
Siirt'ten helikopterle kente gelen Soylu, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda çığ düşmesi sonucu yaralanan askerlere, tedavilerinin sürdüğü Bitlis Tatvan Devlet Hastanesinde ziyarette bulundu.

Yaralı askerleri alınlarından öperek onlarla bir süre sohbet eden Soylu, "geçmiş olsun" dileğinde bulundu, bir askeri de telefonla babasıyla görüştürdü.

İçişleri Bakanı Soylu, askerlerin sağlık durumu hakkında Başhekim Ferah Çakır ve İl Sağlık Müdürü Koray Okur'dan bilgi aldı.
Askeri yetkililerden de olayla ilgili bilgi alan Soylu, hastane çıkışında "Çok üzüntülüyüz. Başımız sağ olsun." dedi.
Bakan Soylu, daha sonra karayoluyla Muş'a hareket etti.
 
kaynak:icisleri.gov.tr

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv