AP, Antonio Tajani'yi Başkan Seçti

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanlığına, Avrupa Halk Partisi (EPP) adına seçimlere katılan ve son dakika kararıyla Liberal grubun desteğini alan İtalyan parlamenter Antonio Tajani seçildi.

18 Ocak 2017 Çarşamba 10:55
AP, Antonio Tajani'yi Başkan Seçti

Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulunda sabahın erken saatlerinde 6 adayla başlayan oylamalarda, 4. tura kadar salt çoğunluk sağlanamadı. Kurallar gereği 4. turda en çok oyu alan iki aday yarıştı. EPP grubu adayı Tajani, 351 oy alırken, Sosyal Demokratlar adına seçime katılan Gianni Pittella 282 oyda kaldı.

Strazburg'da pazartesi günü başlayan AP Genel Kurulunda gündemin birinci maddesi olarak belirlenen yeni başkanın seçimi için üyeler sandık başına gitti. 7 adayın katıldığı oylama öncesi sürpriz bir gelişme yaşandı. Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) adayı Belçikalı Guy Verhofstadt'ın, EPP ve ALDE'nin Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir koalisyon kurduğu belirtilerek adaylıktan çekildiği açıklandı. Verhofstadt'ın ve ALDE grubunun seçimlerde Tajani'yi destekleyeceği ilan edildi.

Adayların kısa tanıtımı ve her adayın üçer dakikalık Genel Kurula hitabından sonra oy verme işlemine geçildi. İlk tur oylamada Tajani 274 oy alırken, en yakın rakibi Sosyalist aday Pittella 183 oyda kaldı. Böylece adaylardan hiçbiri mutlak çoğunluğa ulaşamadığı için ikinci tur oylamaya geçildi. İkinci ve üçüncü turda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadığı için kurallar gereği son turda en çok oyu alan iki aday yarıştı.

AP'nin yeni Başkanı Tajani, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Avrupa'nın değişmesi gerektiğini belirterek, "AP Başkanı herkese yakın ve diyaloğa açık olmalıdır. Avrupa Birliği fikrine inanıyorum. Ben Parlamento başkanı olacağım, bir başbakan değil. Halka daha yakın olmak zorundayız. Kendimizi Brüksel'de fildişi kulelere hapsetmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Tajani, İngiltere'nin gelecekte AB için önemli bir ortak olacağının da altını çizdi. Sonuçların açıklanmasından sonra teşekkür konuşması için kürsüye davet edilen Tajani, zaferini İtalya'da geçen yıl meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere adadığını belirterek, Avrupa için birlik çağrısı yaptı.
>>>haberin devamını okumak için tıklayın<<< 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv