Çin'den Afrika konusunda ABD'ye eleştiri

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bazı Amerikalıların Çin-Cibuti işbirliğine yönelik konuşmalarının başka amaç güttüğünü, Afrikalıların sesine kulak vermelerini umduğunu belirtti.

17 Mart 2018 Cumartesi 19:01
Çin'den Afrika konusunda ABD'ye eleştiri
Çin'den Afrika konusunda ABD'ye eleştiri

Çin Uluslararası Radyosu - Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bazı Amerikalıların Çin-Cibuti işbirliğine yönelik konuşmalarının başka amaç güttüğünü, Afrikalıların sesine kulak vermelerini umduğunu belirtti.

Çin ile Cibuti arasında pek çok alandaki işbirliğinin verimli sonuçlandığını ifade eden Sözcü, bu işbirliğinin iki ülke halkına somut fayda getirirken, bölge barışı ve kalkınmasına da önemli katkıda bulunduğunu belirtti.

Cibuti Maliye Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada; Çin'i ülkelerindeki liman inşa projelerine daha geniş bir şekilde katılmaya davet ettiklerini, ABD'lilerin ifade ettiği "Cibuti'deki stratejik çıkarlarının tehdit edildiği" kaygısının geçerli olmadığını söylemişti.

Sözcü, Cibuti'nin Çin'le işbirliğine dair bu değerlendirmesinin objektif ve adil olduğu gibi, Afrika halkının düşüncelerini de yansıttığına işaret etti.

Sözcü, bazı Amerikalıların söylediği "Cibuti'deki stratejik çıkarlarının tehdit edildiği" gibi iddiaların ise başka bir amaç taşıdığını vurguladı.

Sözcü, Cibuti hükümetinin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Cibuti açık bir ekonomidir, liman işbirliği de ticari eylemdir. Çin'in altyapı tesisleri inşası için Cibuti'ye finansman desteği vermesi iyi bir şey. Altyapı tesisleri, Cibuti'nin ekonomik gelişmesinin temelidir," ifadesiyle bunun net olarak ifade edildiğine dikkat çekti.

Sözcü ilgili tarafların Afrikalıların sesine kulak vermesini beklediklerini sözlerine ekledi.

 Görsel temsilidir!

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv