Levrek ihracat şampiyonu!

Yunanistan da levrek ve çipura ihracat şampiyonu oldu.

22 Şubat 2013 Cuma 00:57
Levrek ihracat şampiyonu!

 Gıda sektörü genelinden Yunanistan’dan ihraç edilen gıda ürünlerinin %25’ini oluşturan çipura ve levrek balıkları her yıl 115 bin tonun üzerinde 30 değişik ülkeye ihraç ediliyor.

Balık ihracatının daha da artması ve balık üretiminin daha fazla geliştirilmesi amacıyla Yunanistan İhracatı İlerletme Kurumu, levrek ve çipura gibi Akdeniz ürünlerine yönelik iş planı çerçevesinde 3,65 milyon euro’luk fon ayırdığını duyurdu. Bu bütçeyle Yunan balıklarının Almanya, Fransa, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde daha fazla tanıtılması ve iç piyasada da desteklenmesi hedefleniyor.

Yunanistan’ın Akdeniz bölgesinde balık çiftliklerindeki balık üretiminde birinci sırada yer aldığı ifade edilirken, çipura ve levrek ihracatının yıllık cirosun ise 800 milyon euro olarak hesaplandığı kaydedildi.

Yunanistan İhracatı İlerletme Kurumu Başkanı Alkiviadis Kalambokis programlarında yer alan hedef pazarlar dışında yeni piyasaların da listeye ekleneceğini ifade ederek, Avrupa fonlarının sadece balık üretiminde değil aynı zamanda tarım ürünlerinde de daha iyi değerlendirilebilmesi için ortadaki engellerin kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Yunan balık çiftliklerinde üretilen 2.000 ton levrek ve çipura her hafta 30 ülkeye ihraç ediliyor. Bu ihracatın büyük bir bölümü AB ülkelerine yapılsa da, elde edilen verilerden ihracatın daha da artabileceği ortaya çıkıyor. Örneğin İtalya’da yıllık ortalama çipura ve levrek tüketimi 100.000 ton olarak hesaplanırken, Yunanistan’dan İtalya’ya 44.000 ton levrek ve çipura ihraç ediliyor. İtalya’dan sonra 14.000 tonla Yunanistan’ın en çok levrek ve çipura ihraç ettiği İspanya’da ise bu oran İspanyol balık piyasasındaki balıkların %30’unu oluşturuyor. Ayrıca ABD ve Rusya gibi bazı ülkelerde ortalama balık tüketiminin çok düşük olduğu ve bu ülkelerde yapılacak tanıtımlarla gerek balık tüketiminin arttırılabileceği gerekse de Yunanistan’ın daha fazla ihracat yapabileceği hesapları yapılıyor.

Balık üretiminde bugün için Yunanistan’da yaklaşık 10.000 kişi istihdam edilirken elde edilen verilere göre 2012 yılında Yunanistan’daki balık çiftliklerinde yaklaşık 121.000 ton balık üretildi. Söz konusu alanda uluslararası piyasalarda Yunanistan'ın birinci olduğu, Türkiye'nin 90.000 tonla ikinci sırada yer aldığı ve üçüncü sıradaki İspanya'nın ise 39.000 ton balık ürettiğinin hesaplandığı belirtildi.

 

Azınlıkça Online

Anahtar Kelimeler: Levrekihracatşampiyonu!

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv