Bakan Tbaore'den Görmez'e ziyaret

Mali Din İşleri ve İnanç Bakanı Yacouba Tbaore, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. Kabulde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Çağdaş dünya işgalleri meşrulaştıran şiddet sarmalından vazgeçmelidir.Bazı Müslümanlar da bu şiddet sarmalına destek verme basiretsizliğini terketmelidir” dedi.

05 Mart 2013 Salı 15:47
Bakan Tbaore'den Görmez'e ziyaret

Türkiyeiçin uzun bir dönem Afrika'nın “kayıp kıta” olduğunu ve ilişkilerin koptuğunubelirten Başkan Görmez, 2006 yılı sonrasında Afrika ile ilişkileri yenidencanlandırmaya başladıklarını söyledi.

Mali ile ilişkilerin gelişmesi sonrasındabirçok öğrencinin ilahiyat ve imam hatip öğrenimi için Türkiye'ye geldiğinianlatan Başkan Görmez, Mali'nin başkenti Bamako'daki Eyüp Sultan Camisi inşaatının sürdüğünü, bu caminin iki ülke arasındaki dostluğun önemli birmerkezi olacağını vurguladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mali'de yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şöyle devam etti: “Herşeyden önce İslam dini her türlü şiddeti reddeden, barış ve kardeşliğin,esenliğin yeryüzünde hakim olmasını hedefleyen bir dindir.

Hiç kimse İslam'ı şiddetle, terörle özdeş gibi gösterme cüretini kendinde görmemelidir. Çünkü İslam'ın bütün kaynakları, bütün metinleri ve 14 asırlık medeniyeti bunu reddeder. Ancak burada sayın Bakan'ın aracılığıyla bu ziyaret vesilesiyle çağdaş dünyaya da bir mesaj vermek istiyorum; Çağdaş dünya, işgallerimeşrulaştıran şiddet sarmalından vazgeçmelidir. Bazı Müslümanlar da bu şiddet sarmalınadestek verme basiretsizliğini terk etmelidir.”    

Timbuktu'daki İslam mirasının bütün insanlık ve bütün Müslümanlar için önemine işaret edenBaşkan Görmez, bu mirasın korunması gerektiğine dikkati çekti. Sorunların temelinde, sağlıklı din eğitiminin ve sağlıklı din hizmetinin verilemeyişinin bulunduğunu bildiren Başkan Görmez, “Özellikle din eğitimi ve din hizmetlerialanında Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üstümüze düşen her türlü göreviyerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

Mali'dekiiç kargaşanın bitmesini ve halkın ülkeyi imar için birbiriyle yarışmasınıdileyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Ancak tekrar etmek isterim ki çağdaşdünya işgalleri meşrulaştıran şiddet sarmalına destek vermekten vazgeçmelidir.Akıldan ve hikmetten uzaklaşmış bazı Müslümanlar da bu tür şiddet sarmallarınadestek verme basiretsizliğinden vazgeçmelidir” dedi.

Konuk Bakan Tbaore ise Türkiye'nin dini konulardaki tecrübesinden faydalanmayıamaçladıklarını belirterek, din eğitim, din adamlarının yetiştirilmesi, hacyönetimi ve zekat konularında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tecrübelerindenyararlanmak istediklerini söyledi.

Mali'dekiolaylarda dini boyut olmadığını, gelişmelerin diyalogla halledilmesi için geçenyıldan beri çaba sarf edildiğini ancak bunda başarıya ulaşılamadığını dilegetirdi. Mali'nin yüzde 98'inin Müslüman olduğunu bildiren Tbaore, “Dostülkeler bilsin ki; Mali hiçbir zaman İslam'a karşı mücadele etmeyecektir.

Hiçbir şartta Müslümanlara karşı silahlanmayız” dedi.

STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv