Darüşşafaka: Sınav toplantıları düzenliyor

Türkiye’de 150 yıldır eğitimde fırsat eşitliğinin sembolü olan Darüşşafaka Eğitim Kurumları eğitimle yaşamları değiştirmeye devam ediyor. Darüşşafaka, okul giriş sınavlarını anlatmak için 11 Nisan 2013 tarihinde Sultanbeyli ve Bağcılar’da sınav tanıtım toplantısı düzenliyor.

02 Nisan 2013 Salı 00:24
Darüşşafaka: Sınav toplantıları düzenliyor

Kurulduğu günden bu yana ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ misyonuyla binlerce çocuğun hayatını değiştiren Darüşşafaka, kuruluşunun 150. yılında yeni öğrencilere kapılarını açmak için sınav tanıtım toplantıları düzenliyor. Annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere ortaokul 1. sınıftan, liseyi bitirinceye kadar parasız ve yatılı eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, giriş sınavı hakkında bilgi vereceği sınav tanıtım toplantısını 11 Nisan Perşembe günü Sultanbeyli ve Bağcılar’da gerçekleştirecek.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları temsilcileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetimi ve Türkiye İş Bankası yöneticilerinin katılımıyla düzenlenecek tanıtım toplantılarında, öğrencilere sunulan imkânlar hakkında öğretmenlere ve velilere bilgi verilecek. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan, yetenek ölçümüne dayalı sınav sistemi öğretmenlerle paylaşılacak. Darüşşafaka’nın öğrencilerine sunduğu sosyal imkânlar, spor ve kültür faaliyetleri de toplantının konu başlıkları arasında yer alacak.

“O mektubu okuduğumda büyüdüğümü hissettim”

Darüşşafaka 20 ilde düzenlediği sınavlarla Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere parlak bir geleceğin kapılarını aralıyor. Darüşşaffaka sınavlarına her yıl İstanbul’dan da yüzlerce öğrenci başvuruyor. 2011 yılında Darüşşafaka’nın düzenlediği sınavda elde ettiği başarı sonucunda İstanbul Bağcılar’dan Darüşşafaka ailesine katılan Sema Aksu, okulla ilgili duygularını şöyle özetliyor: “Annem beni buraya bırakmadan önce bir mektup yazdı.

O mektubu okuduğumda büyüdüğümü hissettim. Önceleri buradaki ağabey ve ablaları gördüğümde kendimi yalnız hissediyordum. Ama sağlık kontrolü için geldiğimizde bir öğretmen beni görmüştü ve birlikte bir fotoğraf çektirmiştik.Odasının en güzel yerine benim fotoğrafımı asmış. Bunu gördüğümde burada yalnız olmadığımı anladım. Ama yine de annemi çok özlüyorum.” Öğrencilerin tüm masrafları Darüşşafaka tarafından karşılanıyor 2012 – 2013 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 68 ilden 955 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor. Geçen yıl Nisan ayında düzenlenen Genel Kurul Toplantısında gerçekleştirdiği tüzük değişikliğiyle annesi hayatta olmayan öğrencilere de kapılarını açan Darüşşafaka Cemiyeti, üniversiteyi kazanan öğrencilerine de üniversite eğitimleri boyunca burs vermeye devam ediyor.

Darüşşafaka Giriş Sınavı belirlenen 20 ilde 2 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilecek.

Anadolu’nun farklı şehirlerinden sınava katılacak öğrencilerin ve velilerin ulaşım giderleri Darüşşafaka tarafından karşılanacak. Her ilin sınav birincisinin eğitim giderlerini Türkiye İş Bankası karşılıyor Tüm öğrencilerin parasız eğitim gördüğü Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası arasında düzenlenen anlaşma paralelinde, Türkiye İş Bankası’nın sosyal sorumluluk projesi “81 İlden 81 Öğrenci” kapsamında, her ilin sınav birincisinin eğitim giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor.

Adaylarda Aranan Koşullar
• T.C. vatandaşı olan,
• Annesi veya babası hayatta olmayan,
• Ailesinin maddi durumu öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan,
• 2002 sonrası doğmuş olan (Yaş düzeltmesi geçersizdir),
• 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olan,
• Sağlık ve diğer yönlerden yatılı okula kabulünde sakınca bulunmayan öğrencilerin aday kaydı için müracaatları uygundur. Kısa Notlarla Darüşşafaka
• 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Darüşşafaka’da toplam 955 öğrenci eğitim alıyor.
• Öğrencilerin yüzde 42’si kız, yüzde 58’i erkek öğrencilerden oluşuyor. Bu öğrencilerin yüzde 48’i İstanbul, yüzde 52’si Anadolu’dan geliyor.
• Tüm öğrenciler okul kampüsünde yaşıyor.
• Her sınıf 24 öğrenciden oluşuyor.
• Her öğretmen başına ortalama 6 öğrenci düşüyor.
• Her 6 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor.
• Öğrenciler, İngilizce dil eğitimlerinin yanı sıra Fransızca veya Almanca dillerinden tercih ettikleri bir tanesini ikinci yabancı dil olarak öğreniyor.
• Her öğrenci bir enstrüman çalıyor ve bir spor dalı ile ilgileniyor.

Detaylı bilgi için www.darussafaka.org / www.darussafaka.k12.tr

bsnods

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv