Harika Fikirler Şirketlere Dönüşecek!

Özyeğin Üniversitesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve JP Morgan işbirliğiyle başlatılan program ile Türkiye’de henüz yeni gelişen sosyal girişimcilik fikrini yaygınlaştırma, başarılı iş modelleri oluşturma, toplumsal sorunları çözme hedefi ile yola çıkmış ve sosyal bir iş modeli olan girişimcilerin bulunması hedefleniyor.

29 Mart 2013 Cuma 09:51
Harika Fikirler Şirketlere Dönüşecek!

STS A - Toplumsal sorunlara çözüm olarak üretilen fikirleri başarılı birer sosyal girişime dönüştürmek için kurgulanan “Sosyal Değişim Laboratuvarı” 30 Mart’ta Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü’nde başlıyor. Özyeğin Üniversitesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve JP Morgan işbirliğiyle başlatılan program ile Türkiye’de henüz yeni gelişen sosyal girişimcilik fikrini yaygınlaştırma, başarılı iş modelleri oluşturma, toplumsal sorunları çözme hedefi ile yola çıkmış ve sosyal bir iş modeli olan girişimcilerin bulunması hedefleniyor.

Program sonunda finale kalan sosyal girişimciler toplam 31 Bin TL başlangıç sermayesi ve Girişim Fabrikası’ndan profesyonel iş geliştirme desteği alabilecek.

Türkiye’de İlk ve Tek Türkiye’deki sosyal girişimci adaylarının sağlam temelli bir eğitim süzgecinden geçip çözüm önerilerini sürdürülebilir bir iş modeli ile yapılandırarak geliştirmelerine yardımcı olmak ve bu süreçte onların çeşitli ağlara, pazara ve finansmana erişmesini sağlamak amacıyla başlatılan Sosyal Değişim Laboratuvarı, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

3 Finaliste Toplam 31 Bin TL Başlangıç Sermayesi ve Profesyonel İş Geliştirme Desteği
18-35 yaş arası gençlere yönelik hazırlanan hızlandırma programı için seçilen 10 sosyal girişimci adayı, 2 ay sürecek program dâhilinde Eğitim Kampı (30-31 Mart, 13-14 Nisan), İş Geliştirme Sunumları (17 Nisan, 2 Mayıs, 15 Mayıs) ve Jüri Değerlendirmesi (22 Mayıs) olmak üzere 3 ayrı aşamaya katılacak. Hızlandırma programı sonunda jüri tarafından seçilecek olan 3 finaliste toplam 31 Bin TL başlangıç sermayesi verilecek.
Bunun yanında her finalist, dört aydan fazla bir süre Özyeğin Üniversitesi iş geliştirme programının bir parçası olarak Girişim Fabrikası’ndan ofis yeri, profesyonel hizmetler, mentorluk ve yatırıma erişim olanakları gibi ihtiyaçları olan desteği alabilecekler.
Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin konuyla ilgili olarak “Toplumsal sorunlara çözüm olacak harika fikirlere sahip insanlar var fakat bu fikirleri nasıl hayata geçirebileceklerini bilmiyorlar. Bizim temel amacımız bu insanlara gerekli bilgi ve beceriyi kazandırarak fikirlerinin başarılı birer sosyal girişim olmasını sağlamak. Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi’nde pek çok fikrin şirketlere dönüşmesi konusunda önemli çalışmalarımız oldu. Kurguladığımız Sosyal Değişim Laboratuvarı programı ile teknoloji girişimlerindeki başarılı çalışmaları sosyal girişimcilik alanına da uygulayıp başarılı örnekler çıkararak, bir sonraki nesle ilham vermelerini hedefliyoruz.” diye konuştu. J.P. Morgan Chase Bank Türkiye Ülke Direktörü Emre Derman “J.P. Morgan olarak yeni nesil girişimcilerin ve genel olarak girişimcilik ruhunun özendirilmesine büyük önem vermekteyiz.
Toplumsal gelişime ve genç işgücünün hayata kazandırılmasına yönelik projelere destek olmaktan gurur duyuyoruz. Bu hedef doğrultusunda Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi ile ortak olarak yürüttüğümüz Sosyal Değişim Laboratuvarının Türkiye’de toplumsal dönüşüme ivme kazandıracak, girişimcilik ruhunun gelişmesine olanak tanıyacak etkin bir proje olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları da Başvurabilecek 2013’ün ikinci yarısında ise başvurular bu kez Sivil Toplum Kuruluşlarına açılacak ve bu STK’lardan gelecek olan mevcut ya da yeni sosyal iş fikirleri değerlendirmeye alınacak. Aynı şekilde Hızlandırma Programından geçecek olan STK temsilcilerinin, kendi çalışma alanlarına farklı bir bakış açısı kazanarak yeni projeleri sosyal girişim temelinde oluşturmaları ve program sonucunda seçilecek fikirlerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Seçilecek 3 STK, yine 31 Bin TL’lik başlangıç sermayesi almaya hak kazanacak ve gerekirse profesyonel hizmetler, mentorluk ve yatırıma erişim desteklerinden faydalanabilecekler. Sosyal Değişim Laboratuvarı hakkında daha fazla bilgiye sosyaldegisimlab.com adresinden ulaşılabilir.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA:

Özyeğin Üniversitesi, yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kuruldu. Yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Özyeğin Üniversitesi, açtığı programlarda ve oluşturduğu akademik kadroda son derece seçici davranır. Kuruluşundan itibaren ilk üç yılda, Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinin yüzde 60’ı dünyada ilk 100, yüzde 85’i ise dünyada ilk 200’de yer alan üniversitelerden gelerek Özyeğin Üniversitesi’ne katılmıştır. Lisans eğitiminde olduğu kadar, araştırma ve lisansüstü çalışmalarda da mükemmelliğe erişmeye büyük önem veren Özyeğin Üniversitesi, 5 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında, toplam 18 lisans programıyla eğitim vermekte; Altunizade ve Çekmeköy’de bulunan iki ayrı kampüste toplam 136 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlamaktadır.

TOG Hakkında
Toplum Gönüllüleri, gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaçlayan bir değişim ve dönüşüm projesidir. Aralık 2002’de kurulan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlar. Toplum Gönüllüsü gençler, üniversitelerinde kulüp, topluluk veya grup olarak örgütlenerek, belirledikleri ihtiyaçlara göre “sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri'ni hayata geçirirler. Bu projeler, sadece topluma katkı sağlamakla kalmazlar, asıl önemlisi gençlerin, aktif birer yurttaş olmalarını sağlar ve kişisel gelişimlerini desteklerler.2012 yılında, Türkiye’nin dört bir yanından 37.430 genç proje gönüllüsüyle 952 yerel, ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk projesi /etkinliği/kampanyası gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri, yerel kaynağı da harekete geçirerek yerel halkın katılımını sağlamaktadır. Türkiye’nin 66 ilinde gençlik grubu veya üniversite topluluğu/kulübü olarak faaliyet gösteren ve 110 örgütlenme ile aktif olan Toplum Gönüllüsü gençler 2012 yılında 350.253 kişiye çok çeşitli alanlarda hizmet götürmüşlerdir.

J.P. Morgan Hakkında

J.P. Morgan toplam 2.3 trilyon dolar aktif ve 184 milyar dolar sermayesiyle dünyanın en büyük mali kuruluşlarindan birisidir. Bankanın sosyal sorumluluk projelerini yürüten JPMorgan Chase Vakfı son beş yıl boyunca faaliyet gösterdiği 25’i aşkın ülkede 600 milyar dolar fon dağıtmıs bulunmaktadır. Faaliyet gösterdiği ülkelerde anlamlı ve sürdürülebilir bir değişime destek olmayı hedeflemektedir. Türkiye'de sosyal sorumluluk alanındaki esas ilgi odağı ise eğitim reformunun desteklenmesi, girişimciliğin özendirilmesi ve genç işgücünün iş hayatına kazandırılması yönünde olmaktadır. J.P. Morgan, son beş yılda öğretmen ve okul müdürleri eğitimi, eğitim sisteminin dışında kalan gruplara yönelik internet tabanlı öğrenim programı ve kadın girişimciliğinin teşvik edilmesine yönelik projelere fon desteği sağlamıştır.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv