Öğrenciler Murat Gülsoy’la Söyleşti

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi öğrencileri, Murat Gülsoy ile yaptıkları söyleşide eserini okudukları yazarla tanışıp eserle ilgili kendi görüşlerini, değerlendirmelerini paylaşma ve yazarın görüşlerini öğrenme fırsatı buldular.

26 Mart 2013 Salı 17:47
Öğrenciler Murat Gülsoy’la Söyleşti
STS A - Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi öğrencileri, Dil ve Anlatım dersinde Murat Gülsoy’un “İstanbul’da Bir Merhamet Haftası” adlı eserini okudular ve öğretmenlerinin hazırladıkları yönergeler doğrultusunda içerik, dil ve anlatım, tür gibi çeşitli yönlerden eseri derslerinde incelediler.

Grup çalışması yaparak yazarın eserde kullandığı ressamı ve eserlerini; eserin yedi karakterini ve özelliklerini; eserde kullanılan farklı edebiyat türlerinin özelliklerini değerlendirdiler. Bu değerlendirmelerini ise hazırladıkları sunumlarla arkadaşlarıyla paylaştılar. Terakki Vakfı Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün daveti üzerine okula gelen yazar Murat Gülsoy, okulun kütüphanesinde öğrencilerle okunan eser ve edebiyat üzerine 20 Mart’ta zevkli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Bu söyleşi ile öğrenciler, eserini okudukları yazarla tanışıp eserle ilgili kendi görüşlerini, değerlendirmelerini paylaşma ve yazarın görüşlerini öğrenme fırsatı buldular. Murat Gülsoy söyleşiye başlamadan önce öğrenciler, okulda eserle ilgili düzenlenen etkinlikleri anlattılar. Yapılan bu çalışmaları ilgiyle ve beğeniyle dinleyen yazar, daha sonra öğrencilerin eserle ilgili merak ettikleri soruları sormalarını istedi. Günlük, anı, mektup ve bunun gibi çeşitli yazın türlerinin birleşiminden oluşan ve deneysel roman özelliği taşıyan eser, bu yönü ve özellikle de karakterleriyle öğrencilerin ilgisini çektiği için sorulan soruların çoğu eserin karakterlerinin ve olay akışının aydınlatılması yönünde oldu. Bu bağlamda öğrenciler yazara; romanın nasıl yazıldığına, karakterlerin en ince detayına kadar nasıl oluşturulduğuna, romandaki karakterlerin gerçek yaşamda karşılıklarının olup olmadığına, romanda neden Max Ernst’in resimlerine yer verildiğine ve Gülsoy’un bu romanı yazmaya nasıl başladığına dair birçok soru yönelttiler.

Yazar, öğrencilerin sorularını ayrıntılı bir şekilde yanıtlayarak yazarlık sürecinden, kitabın ortaya çıkış öyküsünden ve eserdeki yedi karakterin nasıl yaratıldığından bahsetti. Edebi, samimi ve doyurucu bir havada geçen bu söyleşi sonunda öğrenciler, okudukları eserin oluşum sürecini ve Murat Gülsoy’un bu süreçteki deneyimlerini öğrendiler.

Söyleşi bitiminde ise öğrenciler yazara kitaplarını imzalatıp fotoğraf çektirdiler. Hem yazarın hem öğrencilerin büyük keyif aldığı bu söyleşi ile yazar, genç okurlarının eser hakkındaki düşünce ve duygularını öğrenirken öğrenciler de yazma süreci hakkında kulaktan dolma duyumlara benzemeyen, daha önce bilmedikleri şeyleri öğrenmiş oldular.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv