S.Arabistan: Eğitimde Örneğimiz Türkiye

İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türk – Arap ilişkilerinde akademik açıdan bir dönüm noktası oluşturan etkinlik programına ilk günden yoğun ilgi gösterildi.

29 Mart 2013 Cuma 10:47
S.Arabistan: Eğitimde Örneğimiz Türkiye

Suudi Arabistan Yüksek Eğitim Bakan Yardımcısı (Dış İlişkiler Sorumlusu) Prof. Dr. Salim Al Maliq ve Suudi Arabistan Krallığı Kültür Ataşesi Prof. Dr. Khalid Al Mutlaq gibi önemli isimlerin katıldığı etkinliğin ilk gününde Türk-Arap dünyasında akademik açıdan büyük ilerlemeler olduğu bundan sonraki süreçte de eğitim-kültür alışverişinin hızlı bir şekilde devam edeceğine yönelik önemli mesajlar verildi.

Akademik alanda kendini güçlendiren Suudi Arabistan Krallığı, İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yılın en önemli akademik etkinliğini gerçekleştiriyor.

İlki, 28 Mart Perşembe yapılan bilim ve kültür etkinliklerine birçok ülkeden siyaset adamı, akademisyen, yatırımcı ve ziyaretçi katıldı. Akademik alanda çok önemli gelişmeler yaşandığı konusunda bilgiler veren Suudi Arabistan Kültür Ataşesi Prof. Dr. Khalid Al Mutlaq Türkiye ile Suudi Arabistan arasında eğitim ve kültür alışverişini geliştirmek istediklerin belirtti. Suudi Arabistan Krallığı Bilim ve Kültür Günleri Konuşmacıları arasında; Suudi Arabistan Kültür Ataşesi Prof. Dr. Khalid Al Mutlaq, Suudi Arabistan Yüksek Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Salim Al Maliq, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve İstanbul Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yazıcı gibi önemli isimler vardı. Bilgi şöleni açılış kokteyli ile başlayan etkinliğin ilk günü basın toplantısıyla devam etti.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan: Suudi Arabistan Yüksek Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Salim Al Maliq, Suudi Arabistan Kültür Ataşesi Prof. Dr. Khalid Al Mutlaq, Maslahatgüzar Abdulhadi M.Al Shafi ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Şaban Türk – Arap ilişkilerinde ileriki dönemlerde gerçekleşecek olan eğitim –kültür alışverişlerinde önemli gelişmeler yaşanacağı mesajını verdi. Üç Yılda Yüzde İki Yüzlük Artış Basın toplantısında; 2010 yılında Türkiye Yüksek Öğretim Genel Kurulu ve Suudi Arabistan arasında imzalanan anlaşma sonrasında Suudi Arabistan’a giden Türk öğrenci sayısında yüzde iki yüzlük bir artışın gerçekleştiği bu durumun bilimsel açıdan çok ciddi bir adım olduğu dile getirildi. Önümüzdeki dönemlerde de bu oranın giderek artacağı söylendi.

Suudi Arabistan Bilim ve Kültür Günleri’nin amacının dost ve kardeş ülke Türkiye’de; Suudi Arabistan Üniversitelerinin ve Arap kültürünün tanıtılması olduğuna değinen yetkililer; ilki 28 Mart Perşembe gerçekleşen ve 29-30 Mart 2013 tarihleri arasında da devam edecek olan Bilim ve Kültür Günleri çerçevesinde akademik açıdan pek çok konuya değinileceğini açıkladı. Amaç: Öğrencileri Ülkelerine Geri Döndürmek Gazetecilerin ve akademisyenlerin sorularını yanıtlayan yetkililer; çoğu öğrencinin yurtdışı eğitimi için ABD ve Avrupa ülkelerini tercih ettiğini belirtilirken bu durumu tersine çevirmeyi amaçladıklarını vurguladı. Amaçlarının öğrencileri ülkelerine geri döndürmek olduğunu belirten yetkililer, bu yönde çalıştıklarını söyledi. Suudi Arabistan da bulunan pek çok üniversitenin bilimsel alanda oldukça ileri olduğu ve daha fazla ilerleme kaydedebilmek için Türk Üniversitelerinin örnek alındığı vurgulandı. Ayrıca Suudi Arabistan Üniversitelerinin yılda en az 350 Türk öğrenciye burs imkânı sağladığı da belirtildi.

Bilimsel alanda çalışmalara ağırlık verdiklerini bunun içinde Türk-Arap akademisyenler arasında pek çok işbirliği gerçekleştiğini söyleyen yetkililer, bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söylediler. Türk- Arap ilişkilerinin gelişmesinde oldukça önemli olan Suudi Arabistan Krallığı Bilim ve Kültür Günleri’ne ileriki günlerde de yoğun ilgi olacağı tahmin ediliyor.

STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv