Suriyeliler İçin 14 Farklı İlde Eğitim

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin ekonomik kalkınmaya katkıda bulunması ve sosyo-kültürel hayatın bir parçası olmaları için en kapsamlı eğitim programı, uluslararası kuruluşların iş birliği ile hayata geçirildi.

12 Kasım 2016 Cumartesi 10:45
Suriyeliler İçin 14 Farklı İlde Eğitim
Suriyeliler İçin 14 Farklı İlde Eğitim

12 Kasım 2016 - Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin ekonomik kalkınmaya katkıda bulunması ve sosyo-kültürel hayatın bir parçası olmaları için en kapsamlı eğitim programı, uluslararası kuruluşların iş birliği ile hayata geçirildi.

Türkiye’de sayıları 3 milyona ulaşan Suriyeli mültecilerle ortak bir gelecek inşa etmek için Habitat Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve International Medical Corps (IMC) ile birlikte İMECE Programı’nı hayata geçiriyor. Program kapsamında ilk olarak, Suriyeli mültecilerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik 14 ilde girişimcilik eğitimleri verilecek. İlk eğitim 14-16 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak.

İMECE Programı ile Suriyeli insan kaynağının ülke ekonomisi için artı değer haline getirilmesi amaçlanıyor. Program dahilinde 14 farklı ilde girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Girişimcilik eğitimleri 15-24 yaş arası genç ve 25-40 yaş arası yetişkin Suriyelilere verilecek olup, eğitimlerden Türkiye vatandaşları da yararlanabilecek.

Sürdürülebilir Bir Program Hedefliyoruz
Kapsamlı araştırmalar ve uzun süren çalışmalar sonucu hayata geçirilen İMECE Programı hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, “Suriyeli Mültecilerle ortak bir gelecek inşa edebilmek ve ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için imece vaktidir diyerek İMECE Programı’nın çalışmalarına başladık. Başlangıçta 3 aylık bir süreci kapsayan İMECE Programı’nın uzun vadede devamlılığını sağlayarak, sürdürülebilir hale getirmeyi ve böylece etki alanını daha da genişleterek olabildiğince çok kişinin hayatına dokunmayı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitimler 14 Farklı Şehirde…
İMECE Programı için Suriyeli mültecilerin en çok yaşadıkları yerler tespit edilerek, 14 şehir belirlendi. Bu şehirler arasında; Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Muğla ve Şanlıurfa yer alıyor.

Ekim ayı içerisinde girişimcilik derslerini verecek eğitmenlere müfredat hakkında bilgiler veren Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, 14 farklı ilden gelen eğitmenlere, önümüzdeki dönemlerde de dersler verileceğini kaydetti. Saral ayrıca eğitimin müfredatı hakkında, “Müfredat içeriğinde ise Girişimcilik ve İnovasyon, İş Fikri Üretme, İş Hukuku, Pazar Analizi, İş Modeli Oluşturma, Finans ve Kaynak Yönetimi, Finansal Okuryazarlık ve Teknoloji gibi dersler yer almakta.” açıklamalarında bulundu.

14-16 Kasım’da İMECE Girişimcilik Kampı (İMECE Bootcamp)
İMECE Programı kapsamında Suriyeli mültecilere verilecek ilk eğitim olan ve Global Girişimcilik Haftası’nın ana etkinliklerinden biri olarak düzenlenecek İMECE Girişimcilik Kampı (İMECE Bootcamp) İstanbul’da 14-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İMECE Programı Direktörü Başak Saral, kamp hakkında “İMECE Bootcamp’ta girişimcilere, iş fikir ve modellerini nasıl geliştirebilecekleri, teknolojiyi işlerini büyütmek için nasıl kullanabilecekleri, finansmanlarını nasıl yöneteceklerine dair finansal okuryazarlık ve iş hukuku gibi konular anlatılacak. Yapılacak çalıştaylarla ise girişimcilerin bu konularda güçlendirilmesi sağlanacak.” dedi.

Suriyeli Girişimci Adayları Global Girişimcilik Haftasına Katılacak
160 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH)’nın Türkiye’de bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek. Etkinliğe İMECE Programı kapsamında eğitimler alan Suriyeli girişimci adayları da katılım gösterecek. Suriyeli girişimciler, küresel ölçekte başarılarını kanıtlamış yöneticileri, Türkiye’nin önde gelen iş adamları ve fikir önderleri ile bir araya gelme imkânı bulacak.
    
Kuruluşlar İMECE Programı İçin El Ele Verdi
Ulusal ve uluslararası önemli kuruluşların İMECE Programı çerçevesinde işbirliği içinde olduklarını belirten Başak Saral, bu kurumların, International Medical Corps, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TC GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,Youth Business International ve Accenture Development Partnerships olduğunu söyledi.

havadistürk 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv