Türkiye’de Baba Olmak!

Toplumsal bilinç ve eğitim çalışmaları yürüten Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın iş birliğiyle “Türkiye’de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar, Haklar ve Çözümler” başlıklı bir panel düzenlendi.

28 Mart 2013 Perşembe 13:08
Türkiye’de Baba Olmak!

STS A - T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) 28 Mart Perşembe günü Swissotel’de düzenlediği “Türkiye’de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar, Haklar ve Çözümler” paneli, siyaset, iş, sanat ve akademi dünyasının saygın isimlerini bir araya getirdi.

Panele Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan panel açılışında yaptığı konuşmasında kamuoyunda, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında erkeklerin rolü ve önemi konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen bir panele katılmaktan çok mutlu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bugüne kadar kadar hem kadın boyutunda ele alındı ancak çocuğun gelişiminde aynı oranda anne ve baba sorumluluk taşır. Anne ve baba önemli bir rol modeldir. Anne ve babanın takındığı tavır ve evde üstlendiği rolü aynı bir fotoğraf makinesi gibi kopyalar. Her fırsatta anne baba olarak öz eleştiri yapmak zorundayız. Kadınlar hakları için mücadele edecek ve haklarını alacaktır. Bu mücadelede en kritik şey mücadele eden anneler ve babalar yetiştirmektir. Bugün gerçekleşen panelin bu anlamda önemli bir beyin fırtınası olacağına inanıyorum”.

Cinsiyet eşitliği sağlanmasında erkeklerin rolünün çok önemli olduğunun altını çizen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise: “Bugüne kadar kadın sorunlarını hep kadınlarla konuşup çözmeye çalıştık ancak bu sorunun çözümü kadını ve erkeği ile zinhinsel bir dönüşüm sayesinde mümkün olabilir. Günümüz toplumunda anne ve babalık roller giderek giderek farklılaşıyor ve zorlaşıyor. Toplumun önemli bir birimi olan aileyi bir kurum olarak koruyabilmek için bilgi ve teknoloji çağında değişen iş hayatı ve anne baba rollerini zamanın ruhuna göre yeniden inşa etmeliyiz. Günümüz şartlarında anne ve babalık daha zor. Biz de bu zorluğu görerek sürecin daha iyi yönetilmesi için evlilik öncesi eğitimlere büyük önem veriyoruz. Bu konuda 81 ilimizde anne ve babalara eğitimler veriyoruz”.

Panelin birinci oturumunda konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış “Biz siyasetçilerin hem anne hem baba olarak büyük zorlukları var. Özellikle çocuklarımızla birarada olmak ve vakit geçirmek oldukça zor. Babam da belediye başkanlığı yapmıştı aynı zorluğu biz de yaşamıştık. Bu nedenle ben de kendi çocuklarıma davranırken geçmişte babamdan beklediklerimi düşünüp ona göre hareket ediyorum.”

AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Göksel, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları hız kazanmış olsa da halen kat edilmesi gereken bir yol olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ülkemizde eğitimden, istihdama, sosyal yaşamdan, karar verme süreçlerine kadar pek çok konuda kadınlar aleyhine eşitlikten uzak bir tablo görülüyor. Bugün dünyada da erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi çalışmalarında yer almalarının hem çocuklar hem de toplum için çok değerli olduğu özellikle vurgulanıyor. Çünkü kadın erkek rolleri öncelikle aile içinde gelişiyor ve nesiller boyunca aktarılıyor. Babalık, her erkek için hayatında bir dönüm noktasıdır ve değişime en açık oldukları dönemdir. Bu dönemde erkeklerin eşitlikçi ve demokratik tutumlar edinmelerini ve gelecek nesillere ayrımcı olmayan, şiddet içermeyen bir model sunmalarını sağlamak için onları çözümün bir parçası haline getirmek gerekmektedir. Tam da bu nedenle bugün Türkiye’de Baba Olmak her zamankinden daha önemlidir.

İki oturum halinde düzenlenen panelin birinci bölümünün moderatörlüğünü CNN Türk Televizyonu’ndan Ahu Özyurt, ikinci bölümünün moderatörlüğünü ise Egon Zehnder Kurucu Üyesi Murat Yeşildere yaptı.

Panelin konuşmacıları arasında; Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Borusan Grup CEO’su Agah Uğur, KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Sedat Ergin, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. İpek İlkkaracan, Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Sungur, Habitat için Gençlik Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır ve sanatçı Cem Yılmaz yer aldı. Sanatçı Cem Yılmaz ise babalık deneyimini esprilerle anlattı.

Panelin kapanış konuşmasını ise AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı yaptı.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv