Youth Action Summit 2013

Geleceğin Liderleri, Silikon Vadisi “Youth Action Summit 2013” Öğrenci Meclisleri Zirvesinde, t-MBA Eğitim Modeli ile damgasını vurdu.

27 Mart 2013 Çarşamba 15:52
Youth Action Summit 2013

STS A - Doğa Koleji’nin lise öğrencileri için geliştirdiği ve uluslararası arenada çeşitli ödüllere layık görülen t-MBA eğitim modeli kapsamında; bir çok Doğa Koleji kampüslünden toplam 55 lise öğrencisi ,12-21 Mart tarihleri arasında Silikon Vadisi gezisinde Amerika’daki üniversite ve iş hayatını yerinde gözlemledi.

Dünya devi şirketleri ve Stanford, Berkeley gibi önemli üniversiteleri ziyaret etme fırsatı yakalayan öğrenciler, çeşitli ülke ve kültürlerden gelen öğrenci meclisleri ile birlikte sosyal sorumluluk projelerinin altına da imza attı. Lise düzeyine indirgenmiş bir üniversite MBA modeli olarak, sadece Doğa Koleji Anadolu Liseleri’nde uygulanan ve Uluslararası Akreditasyon Merkezi EdExcel tarafından onaylanan t-MBA, Türkiye’de uluslararası akreditasyona sahip tek k-12 eğitim modeli. t-MBA eğitim modeli kapsamında “Geleceğin Liderleri” olarak yetişen Doğa Koleji öğrencileri, 12-21 Mart tarihleri arasında Amerika’yı keşfe çıktı. Öğrenciler, eğitim ve iş hayatına dair deneyimler için çıktıkları Amerika yolculuğundan, yeni arkadaşlıklar ve uluslararası projelerle geri döndü.

Doğa Koleji’nin, “Youth Action Summit 2013” adlı konferansına katılımı ile gerçekleşen Los Angeles ve San Francisco turlarını da kapsayan gezide öğrenciler, dünya devi şirketlerin araştırma merkezlerinin de yer aldığı Silikon Vadisi’nde iş hayatını; Stanford, Berkeley gibi tüm dünyada saygınlığı olan üniversitelerde ise üniversite hayatını deneyimledi. Eğitim Konferanslarına t-MBA Eğitim Modeli Damgasını Vurdu Doğa Koleji’nin 55 kişilik öğrenci meclisiyle katıldığı, 15-16-17 Mart tarihlerinde düzenlenen eğitim konferanslarında farklı ülke ve kültürlerden gelen yaklaşık 200 öğrenci özgürce düşüncelerini paylaştı.

Dünyanın farklı ülkelerinden, 200 e yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleşen eğitim konferanslarında uluslararası sorunlara, uluslararası çözümler de üretilmeye çalışıldı. Öğrenciler, tüm dünyada silahlanmanın yarattığı rahatsızlıktan, sosyal medyanın çocukların yaratıcılığına ket vurmasına, öğrencilerin daha katılımcı olduğu eğitim modelinin oluşturulması için yapılması gerekenlerden, su kaynaklarının korunmasının önemine kadar pek çok konu üzerinde çalışmalar yaparak projeler geliştirdi. Eğitim konferanslarında öğrenci meclislerinin gerçekleştirdiği sunumlarda; Doğa Koleji'nin lise düzeyine indirgenmiş bir üniversite MBA modeli olarak, sadece Doğa Koleji Anadolu Liseleri’nde uygulanan ve Uluslararası Akreditasyon Merkezi EdExcel tarafından onaylanan t-MBA Eğitim Modeli ile ilgili sunum oldukça ilgi gördü.

Avrupa’dan Amerika’ya kadar çeşitli ülkelerden gelen öğrenci meclisleri, Doğa Koleji öğrencilerinden t-MBA eğitim modeli hakkında bilgi aldı. Öğrenciler, Berkeley ve Stanford üniversitelerini gezdi Pek çok öğrencinin gelecek hayallerini süsleyen, dünyaca saygınlığı olan üniversiteleri de ziyaret eden Doğa Koleji öğrencileri, Berkeley Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde sergilenen dinozor iskeletini ve Mark Zuckerberg’in de ders verdiği Stanford Üniversitesi Mühendislik bölümünde yürütülen projeleri de yerinde gördü.

Öğrenciler, Silikon Vadisi’nde ve Los Angeles’ta Endüstri Profesyonellerinden Sertifikalı Eğitimler Aldılar! Google, Intel, Apple, Facebook, HP gibi dünyaca tanınan, prestijli şirketlerin kalbinin attığı Silikon Vadisini uzman bir rehber eşliğinde gezen Doğa Koleji öğrencileri, şirketlerin uyguladığı iş etiği, çalışma güvenliği ile takım çalışmasının önemi hakkında bilgi topladı. Toyota TABC fabrikasını ziyaret eden Doğa Koleji öğrencileri, iş güvenliğinin sağlanması için fabrika içinde oluşturulan mesleki eğitim sistemini yerinde görerek, Toyota’nın takım çalışmasına verdiği önemi kavradı. Öğrenciler aynı zamanda, teknolojinin değil işçilerin sistematik çalışması üzerine kurulmuş üretim modelinde ürünlerin kalite standartlarına uygun üretilmesi için gösterilen titizliği de yerinde görerek öğrendiler.

Amerika gezisinde öğrencilerin en çok ilgisini çeken bir diğer eğitim de dünyaca ünlü otomobil markası Honda’nın reklam çalışmalarını yürüten, Los Angeles’ın en büyük reklam ve sosyal medya şirketleri olara, RPA Reklam Ajansı oldu. Ajansın günlük çalışma ortamına dahil olan öğrenciler, reklam filmelerinin çekim öncesi nasıl planladığından reklam logolarının tasarlanmasında dikkat edilen kriterlere kadar tüm aşamaları görerek öğrendiler.

Çalışma hayatı içindeki iş arkadaşlığı sınırları da ajansa yaptıkları ziyarette öğrencilerin dikkatini çeken diğer bir konu oldu. Dev şirketlerin çalışma koşullarını, staj ve iş imkânlarını da sorgulayan “Geleceğin Liderleri”, NASA'ya ait pek çok eşyanın sergilendiği araştırma bölmesi ve İntel müzesini de ziyaret etmeyi ihmal etmedi. Bu yıl, ilki düzenlenen eğitim ve iş hayatına dair deneyim odaklı Silikon Vadisi gezisi, önümüzdeki yıllarda da öğrencilere küresel bir vizyon kazandırmak amacıyla devam edecek. t-MBA Eğitim Model’inin Başarısı, Ödüllerle Taçlandırılıyor İngiltere’nin efsanevi salonu Excel’de eğitim materyalleri ve eğitim teknolojileri konusunda lider kurumları ağırlayan BETT Show 2013 fuarına, t-MBA Eğitim Modeli’yle katılan Doğa Koleji, bir ilke daha imza atarak, BETT Show Yönetim Kurulu Üyesi Tansy Clark tarafından BETT Show’daki “Tek İnovatif Okul” ödülünü aldı.

t-MBA modeli bu ödülün ardından, 5 - 7 Mart tarihlerinde katıldığı dünyanın önde gelen eğitim kurumlarını Dubai’de buluşturan GESS Show 2013 Zirvesine katılarak Dubai’den de ödülle döndü. Britannica Ansiklopedisi işbirliği ile GESS Show 2013 Zirvesi’ne katılan Doğa Koleji, “En Başarılı Uluslararası Eğitim Modeli Ödülü ”nü de GESS eğitim fuarı CEO’su Matt Thompson’ın elinden aldı.

Uluslararası Akreditasyon Merkezi EdExcel tarafından onaylanan t-MBA eğitim modeli, uluslararası başarılarının ardından, küresel bir t-MBA organizasyonu kurarak, yeni bir kimlikle faaliyetlerine devam ediyor. t-MBA Organizasyonunun danışman kurulunda; Britannica Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Caroline Kennard, Harvard Üniversitesi Prof. Dr. Fernando Reimers, Apple Eski Eğitim Koordinatörü Herve Merchet, Ecology and Environment Inc. Başkanı ve CEO'su Kevin Neumaier, Conscious Capitalism Inc., Radical Social Entrepreneurs, ve The Free Cities Institute Kurucusu Michael Strong, GEMS Okulu eski CEO'su Ralph Tabberer, Entrepreneur Consultants Limited Genel Direktörü Marcel Van Miert gibi uluslararası iş dünyası liderlerinden en tanınmış akademisyenlere kadar üst düzey isimler yer alıyor.

Organizasyonun şu an itibariyle Rusya, İngiltere, Amerika, Finlandiya, Katar, Güney Afrika gibi dünyanın farklı ülkelerinden 500’den fazla kurumsal üyesi bulunuyor.

Doğa Kolejleri Hakkında
Eğitim sektöründe 10 yılı geride bırakan Doğa Kolejleri, Fethi Şimşek tarafından 2002 yılından kuruldu. 2011 yılında, Turkven'in danışmanlığını yaptığı Dünya Bankası’nın yatırım kuruluşu olan IFC, Avrupa Yatırım Bankası fonu EIF, Almanya Kalkınma Bankası DEG ve Hollanda Kalkınma Bankası FMO gibi uluslararası yatırımcılar Doğa Koleji’nde hissedar oldu. Bu ortaklık, özel okul sektöründe Türkiye’deki ilk uluslararası yatırım olma özelliği taşıyor. Kısa zamanda eğitimdeki vizyoner yaklaşımı, öğrencilerine aşıladığı sosyal sorumluluk bilinci ve özgüven sayesinde Türkiye çapında pek çok kampüsü ile eğitim vermeye başlayan Doğa Kolejleri’nin bugün, 52 kampüsü bulunuyor.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv