Candır'ın; Haftalık Makro Yorumu

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Araştırma Müdürü Egemen Candır'ın Haftalık Makro Yorumu...

05 Mart 2013 Salı 13:20
Candır'ın; Haftalık Makro Yorumu
HAFTALIK MAKRO YORUM

ABD’de ekonomi ılımlı ancak eşit olmayan bir biçimde büyüyor Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben S. Bernanke, Banka'nın daha önce benzeri görülmemiş varlık alımlarını, bu alımların çok az enflasyon ya da varlık-fiyat balonları riski taşıyarak genişlemeye destek olduğunu söyleyerek savundu. Bernanke ve meslektaşları, FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında, FED’in 3.1 Trilyon Dolarlık rekor bilanço büyüklüğünün yatırımcıları aşırı risk almaya cesaretlendirebileceği ve FED’in parasal gevşemeden çıkışını daha karmaşık bir hale getirebileceği endişelerinin olduğu bir ortamda, aylık 85 Milyar Dolarlık varlık alımlarını azaltıp azaltmamayı tartışıyor. FED'in, faizleri düşük tutmak için her ay 85 Milyar Dolarlık Hazine ve mortgage destekli tahvili alımları programının nihayetinde enflasyonu artırabileceğini ya da yatırımcıları huzursuz edebileceğini kabul eden Bernanke, risklerin şimdilik kontrol altında tutulduğunu belirtti.


Uzun vadeli faiz oranları

Uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutmanın, konut sektöründe toparlanmanın başlamasına katkı sağladığını, otomobil ve diğer dayanıklı malların satışı ve üretiminin artmasına neden olduğunu kaydeden Bernanke, FED'in alımlarının yüksek enflasyonu tetikleyebileceği kaygılarıyla ilgili olarak da, “Enflasyon şu anda kontrol altında ve enflasyon beklentileri de sağlam durumda görünüyor. Bazı finansal piyasalarda artan risk alımının potansiyel bedellerinin, daha güçlü bir ekonomik toparlanma ve daha hızlı istihdam yaratımını teşvik etmenin yararlarına ağır bastığını düşünmüyoruz” dedi. Bernanke, son 6 ay içerisinde ekonominin ılımlı ancak eşit olmayan bir biçimde büyüdüğünü ifade ederken, 2012'nin son üç ayında büyümedeki duraksamanın, ‘ekonomik toparlanmanın bocaladığı’ anlamına gelmediğini, büyümenin son iki ayda tekrar toparlanmış göründüğünü söyledi. Bernanke, bütçe politikası konusunda da, Kongre'yi, anlaşma olmaması halinde 1 Mart'ta devreye giren otomatik harcama kesintilerinin yerine, kısa vadede bütçe açığının daha kademeli olarak düşürülmesi yöntemini izlemeye çağırdı.

1 Mart’ta devreye giren otomatik harcama kesintileri, gelecekteki borçların en büyük kaynaklarından biri olarak görülen Medicare ve Medicaid gibi programlara büyük oranda dokunmazken, savunma gibi kalemlerdeki harcamaların ciddi oranda azaltılmasına neden olacak.

ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan makroekonomik verileri incelediğimizde, konut fiyatları 2006’dan beri en sert çıkışını yaparken, yeni konut satışları da Ocak ayında Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak sektörün ekonomik büyümeye katkıda bulunmaya devam edeceğini gösterdi. Satışlar geçtiğimiz ay yüzde 15,6 büyüyerek yıllık 437,000 seviyesine yükseldi.

ABD'de askıda konut satışları ise Ocak ayında beklentilerin üzerinde artarak sektörün bu yıl güçlenmeye devam edeceği sinyallerini güçlendirdi. ABD'de geçtiğimiz hafta işsizlik başvurusunda bulunanların sayısı beklenenden daha az çıkarak, şirketlerin yaklaşan harcama kesintilerin daha da ötesine bakarak çalışan sayısını aynı tuttuğunu gösterdi.

İşsizlik başvuruları

23 Şubat'ta biten hafta itibariyle 22,000 gerileyerek 344,000'e indi. ABD tüketici harcamaları gelirleri son 20 yılın en sert düşüşünü yaşamasına rağmen Ocak ayında yükseliş göstererek ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan hane halkı harcamaları bir önceki ay yüzde 0,1 ilerlerken, Ocak ayında yüzde 0.2 yükseldi. ABD tüketici güveni ise Şubat da beklenenden fazla arttı.

Bütçe kesintileri tartışmalarının devam ettiğini gördüğümüz son günlerde, önümüzdeki hafta açıklanacak olan, ISM New York, ISM İmalat Dışı, MBA Mortgage Başvuruları, ADP İşsizlik Değişimi, Fabrika Siparişleri, FED Bej Kitap, Ticaret Dengesi, İşsizlik Başvuruları Tüketici kredisi, İşsizlik Oranı verileri ile FED Lacker ve Plosser konuşmaları yakından takip edilmelidir.

İtalya seçimlerindeki belirsizlik İspanya ve Portekiz’e de yansıyabilir Euro Bölgesi’nde geçtiğimiz hafta İtalya seçimlerindeki belirsizliğin gündemi meşgul ettiğini gördük. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birinde yaşanan siyasi belirsizlik, sadece seçimlere giren adayları değil, tüm parasal birliği de endişelendiriyor. İtalyan seçmenler, bir önceki hükümetin kemer sıkma politikalarını ve reformlarını sert bir şekilde reddettiklerini gösterdiler ve aynı zamanda da ülkeyi daha derin bir durgunluğa girme riskine attılar.

İtalya’nın komşuları, “Henüz öyle bir tehlike yok” diye piyasaları sakinleştirmeye çalışsa bile, yatırımcılar Euro Bölgesi’nin geçen sene yaşadığı sorunlarla tekrar yüz yüze gelmesinden korkuyor. İtalya’da gerçekleştirilen seçimlerde hiç bir siyasi partinin parlamentonun iki kanadında da çoğunluğu sağlayamayarak ülkenin siyasi bir kördüğüme sürüklenmesi, dünya borsalarında yankılandı. İtalya'daki siyasi belirsizlik, borçlanma maliyetlerinin yükselmeye başladığı İtalya'nın üzerine kara bulutları çekiyor.

Moody's, İtalya'daki seçimlerin ardından yaşanan belirsizliğin ülke kredi notunda bir düşüşe yol açabileceği uyarısını yaparken, İspanya ve Portekiz'e sıçrama riski olduğunu da ekledi. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 2012 yılında kamu açığının gayri safi yurt içi gelire oranının yüzde 6,7 olduğunu açıkladı. İtalya'da kemer sıkma tartışmaları yeniden gündeme gelirken, Avrupa Merkez Bankası bölgedeki krizi maskeliyor. İtalya'da seçim sonrası görülen anlaşmazlık, hükümetlerin, harcama kesintileri ve vergi artışlarını protesto eden nüfusa rağmen bütçe açıklarını aşağı çekmeye çalışmasıyla, Avrupa'nın borç krizini yönetme yeteneğine ilişkin soruları yeniden gündeme getirdi. Euro Bölgesi enflasyonu son iki yıldır ilk kez Avrupa Merkez Bankası (AMB) enflasyon hedefi olan yüzde 2'nin altına düşerken, resesyonla mücadele eden bölgede işsizlik oranı ise tırmanış gösterdi.

Ocak ayında yüzde 2 olan yıllık enflasyon oranı Şubat ayında yüzde 1.8'e geriledi. İşsizlik oranı da Ocak ayında, borç krizini ortadan kaldırmak için alınan kemer sıkma tedbirlerinin bölgedeki resesyonu daha da derinleştirmesi sonucu, rekor seviyeye yükseldi. 17 Avrupa ülkesinden oluşan Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, Aralık ayındaki revize rakamla yüzde 11.8 seviyesinden, Ocak ayında yüzde 11.9'a yükseldi. Euro Bölgesi’nde işsizliğin yükselmesine rağmen, bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'da işsizlik seviyesinin geçtiğimiz yılın sonunda daralmasının ardından tekrar büyümeye sinyalleriyle beraber Şubat ayında beklenmedik şekilde düştü.

Almanya’da işsizlik oranı 3,000 düşerek 2.92 milyona geriledi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, enflasyonun gelecek yıl yüzde 2 hedefinin önemli ölçüde altında seyretmesinin öngörülmesi ile birlikte, Banka'nın para politikasını yakın zamanda sıkılaştırma niyetinin olmadığına işaret etti. Diğer yandan, Euro Bölgesi'nde ekonomik güven, Şubat ayında 17 ülkeli para blokunun resesyondan çıkabileceğine ilişkin işaretlere katkıda bulundu.

Üst düzey yönetici ve tüketici güveni endeksi, Ocak ayındaki revize rakamla 89.5 seviyesinden Şubat ayında 91.1 seviyesine çıktı. İtalya seçimlerindeki belirsizliklerin devam ettiğini gördüğümüz Euro Bölgesinde bu hafta açıklanacak olan Euro Bölgesi PPI, İtalya, Fransa, Almanya PMI hizmet, Avrupa Bölgesi Perakende Satışlar, GSYH, İtalya ÜFE, Almanya Fabrika Siparişleri, AMB Faiz Oranı, Almanya Endüstriyel Üretim verileri ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması yakından takip edilmelidir.

Türkiye’de yılsonu cari açık yüzde 6-7 olabilir Türkiye piyasalarına baktığımızda, geçtiğimiz hafta temel enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrini koruyacağını ve son dönemde petrol fiyatlarında gözlenen artışlara rağmen enflasyondaki düşüşün süreceği ifade edildi. T

ürkiye de Ocak ayında tüketici fiyatları yüzde 1,65 oranında arttı ve yıllık enflasyon yüzde 7,31'e yükseldi. Enerji fiyatları Ocak ayında sınırlı bir oranda artarken yıllık enerji enflasyonu baz etkisiyle yüzde 11,90'a geriledi. Öte yandan, mevcut durumda uluslararası petrol fiyatları Ocak Enflasyon Raporu'nda varsayılan seviyenin üzerinde seyretmekte.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılsonu cari açığın yüzde 6-7 olacağı öngörüsünde bulundu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise ihracatçı birlikleri kayıtlarına göre, Şubat ayı ihracatının yüzde 5,6 artışla 11 Milyar 692 Milyon Dolar olduğunu bildirdi. Çağlayan, son 12 aylık ihracatın 153 Milyar 640 Milyon Dolar’a ulaştığını belirterek, biraz daha gayretle OVP hedefinin üzerine çıkılabilineceğini ifade etti. Şubat ihracatı içinde sanayi ürünlerinin payının yüzde 82,7, tarım ürünlerinin payının yüzde 13,9, madencilik ürünlerinin payının ise yüzde 3,4 olduğuna dikkat çeken Çağlayan, Şubat ayında en çok ihracat yapan sektörlerin ise otomotiv, tarım, kimya ve hazır giyim olduğunu bildirdi.

Makroekonomik verileri baktığımızda, Sanayi İstihdam Endeksi 2012 yılının 4'ncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 arttı. Türkiye'nin ihracatı, bu yılın Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,2 artarak 11 Milyar 509 Milyon Dolar, ithalatı ise yüzde 7,6 artarak 18 Milyar 800 Milyon Dolar oldu. Dış ticaret açığı ise aynı dönemde yüzde 2,4 artarak 7 Milyar 291 Milyon Dolar’a yükseldi. Dış açık Aralık ayında 7,18 Milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Tüketici güven endeksi ise Şubat ayında geçen aya göre yüzde 1,2 arttı. Ocak ayında 75,8 olan endeks, Şubat ayında 76,7 değerine yükseldi. Türkiye piyasalarında önümüzdeki hafta açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Üretici Fiyat endeksi verileri önemli veriler olarak ön plana çıkmaktadır.

Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir.
İntegral Menkul bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz.
İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv