Güzem Yılmaz Savunma Sanayimiz Zirvede

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Güzem Yılmaz, Türkiye'de Savunma Sanayi son 10 yılın zirvesinde dedi.

24 Mart 2013 Pazar 12:58
Güzem Yılmaz Savunma Sanayimiz Zirvede
STS A - Türkiye savunma sanayi sektörü son 10 yıldır sürekli gelişim gösteren teknoloji donanımlarını ürüne dönüştürerek, hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını yurt içinden sağlamayı hedefliyor hem de gelişimine uygun olarak yurt dışı pazarlarına yaptığı ihracat ile savunma sanayiinde gelişmiş ülkelerle rekabeti amaçlıyor. Küresel çapta savunma sanayini ele aldığımızda, dört yıldır devam eden küresel finansal krizin, ekonomisi zayıf olan ülkeleri büyük ölçüde, ekonomileri güçlü olan ülkeleri ise 2010 yılı itibariyle etkilemeye başladığını görüyoruz. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Fransa ve İngiltere, savunma harcamalarını ikinci plana alarak, 2015 yılına kadar yüzde 37 seviyelerine varan kesintileri şimdiden yürürlüğe koydular. Diğer taraftan, yine krizin ağır etkisinde bulunan Yunanistan ve Bulgaristan savunma bütçelerinde yüzde 20’lere varan kesinti uyguladılar.

Avrupa dışındaki savunma harcamaları ele alındığında ise tüm olumsuzluklara rağmen küresel pazarda savunma sanayi sektöründe 2009 yılına nazaran yüzde 1,3’lük bir artış gerçekleştiği görülüyor. Avrupa ülkelerinde giderek zayıflayan teknolojik altyapıya rağmen Türkiye’de gelişen ve güçlenen küçük ve orta ölçekli şirketlerle sağlam bir teknolojik altyapı oluşturulurken, devletin sağladığı destek ve teşviklerle gelişen yan sanayi şirketleri de gelişmeye başladılar. Ciro yüzde 60 arttı Türkiye pazarında sektörün 2011 yılı cirosu, 2010 yılı ile karşılaştırıldığında 2,733 Milyar Dolar yani yüzde 60 artarak 4,4 Milyar Dolar’a yükseldi.

Türkiye'nin son yıllarda savunma sektörüne yönelik yaptığı yatırım stratejisi ele alındığında, Türk şirketlerinin dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdikleri çalışmaların ihracat rakamlarına da yansıdığını görüyoruz. Türk savunma ve havacılık şirketlerinin 2012 yılında yaptıkları ihracat önceki yıla göre yüzde 43 artarak 1,3 Milyar Dolar’a yükseldi ve 2016 yılı için Türkiye savunma sanayinde ihracatta seçilen hedef 2 Milyar Dolar olarak belirlendi. Türkiye üretiyor, devler kullanıyor Türk savunma sanayi ürünleri, küresel pazarda edindiği güven ve kalite nedeni ile ABD, Rusya ve İngiltere olmak üzere pek çok ülke tarafından tercih edilmeye başlandı. Türkiye savunma sanayi sektörünün 2012 yılında en çok ihracat yaptığı ülke ABD oldu.

Türkiye ABD’ye 490 Milyon Dolarlık uçak ve helikopter malzemesi ile çeşitli silah ve mühimmat ihraç etti. Bu gelişim sürecinde devletin 2012 yılı için askeri araştırmalara ayırdığı tutar 700 Milyon Dolar olarak belirlendi. Devlet kaynak ve teşvikinin yanı sıra ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN gibi gruplar başta olmak üzere KOBİ’lerin gelişiminin sektörde önemli olduğu görülüyor. İhalelerden beklenti büyük Son günlerde gündemi en çok işgal eden konu ise Türkiye'nin yaklaşık 6 yıldır gündeminde olan Patriot tipi uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihalesi ile ilk uçak gemisini yapacak firmanın belirleneceği ihalenin ertelenmesi. 3 Milyar Dolar değerindeki 220 metrelik yüzer savaş karargâhı projesine gelen teklifleri görüşen İcra Komitesi, “Teklif veren firmalarla tekliflerini iyileştirmeleri için çalışmaların devam edilmesine” karar verdi. Ertelenen ihalede dikkat çeken nokta, Türkiye savunma sanayiinde özellikle son yıllarda beklentinin büyümesi. Sektördeki mevcut üretim, ithalat, ihracat ve teşvik rakamları analiz edildiğinde bu sektördeki ihalelerden daha büyük beklentiler bulunuyor.

TÜBİTAK dışa bağımlılığı azalttı, CİRİT 196.2 Milyon Dolar kaynak sağladı Her geçen gün gelişen savunma sanayi sektöründe Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) ve CİRİT ile çok büyük projelere imza atıldı. TÜBİTAK tarafından savunma sektöründeki bütün sistemlerde kullanılan GİS tamamen yerli olarak geliştirildi. Şu an dünyada sadece 11 adet bulunan sistem ile savunma alanında kullanılan kritik teknolojiler tamamen özgün olarak geliştiriliyor. Projenin amacı, artık milli bir işletim sistemi kullanarak gizli verilerin dışarıya açılmasının önüne geçilmesi ve tam millileşmeye olanak sağlamak. CİRİT ise Türk mühendislerinin tasarladığı aktif lazer güdümlü füze olarak geliştirildi. CİRİT'in, yurtdışındaki ilk müşterisi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ordusu oldu.

BAE ordusuna 196.2 Milyon Dolar tutarında CİRİT füzeleri ihraç edilmesi için imzalar atıldı. Savunma sanayiinde son zamanlarda geliştirilen son teknoloji sistemler ve yatırımlar ile Türkiye’nin yurt dışına bağımlığının azaltılması ve ucuz maliyetler sayesinde uluslararası pazarda rekabet edebilecek hale gelmesi bekleniyor. Bölgenin lider ülkelerinden olan Türkiye’nin, iç politikasındaki istikrar ve iç sorunlarına aranan çözüm çabalarının yarattığı olumlu ortamın, savunma sanayinin önemini azaltması beklenmiyor. Gelişen savunma sanayisinin ülkemizin bölgedeki öncülüğünü korunması adına etkin olabileceğini düşünüyoruz.

Yasal Uyarı:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Menkul bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.

Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Menkul herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dahil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv