Kadınlar borsayı riskli buluyor

Yapı Kredi’nin Kişisel Bankacılık müşterileri için yürüttüğü yatırım, tasarruf ve tüketim eğilimlerine yönelik araştırmasına göre, kadınların risk alma iştahı erkeklere oranla düşük...

17 Mart 2013 Pazar 11:44
Kadınlar borsayı riskli buluyor
Haber Merkezi - Yapı Kredi Kişisel Bankacılık’ın ikincisini düzenlediği ve 800 kişi ile gerçekleştirilen “Yatırım Tercihleri Araştırması” sonuçları, risk algısında cinsiyet farkını da ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan ve yatırım tercihinde hisse senedini ön planda tutanların yaklaşık yüzde 87’sini erkekler, yaklaşık yüzde 13’ünü ise kadınlar oluşturuyor.

Araştırmaya göre kadınlar hisse senedinden daha çok vadeli mevduata sıcak bakıyor. Yatırım Tercihleri Araştırması’nın sonuçlarına göre, yatırım tercihinde tüm katılımcıların ilk adresi yüzde 54 ile altın. Döviz cinsinden vadeli mevduat hesabı ise yüzde 37 ile ikinci sırada yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 33’ü yatırım fonlarını tercih ettiğini belirtirken, hisse senedine yatırımın oranı ise yüzde 28. Tahvil ve bonoya yatırım yapanların oranı yüzde 20 olurken, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nı (VOB) tercih edenlerin oranı ise yüzde 6’da kalıyor. Eurobond’a yatırım yüzde 2 ile yedinci sırada yer alırken, gayrimenkule yatırımı tercih edenlerin oranı ise yüzde 1.

KADINLAR YATIRIMDA NE SEVER?

ESTİMA Araştırma ve Danışmanlık tarafından yürütülen araştırmaya göre kadınların yüzde 22’si yatırım yapmadan önce aile büyüklerine danışıyor. Kadınların yatırım tercihinde ilk sırayı yüzde 51 ile altın, yüzde 42 ile ikinci sırayı vadeli mevduat alırken, yaklaşık yüzde 13’ü ise hisse senedini tercih ediyor.

YAŞ İLERLEDİKÇE HİSSE SENEDİNE İLGİ ARTIYOR

Öte yandan, cinsiyet ayrımı olmaksızın katılımcıların yaşlarına göre bir analiz yapıldığında orta yaşa doğru ilerlendikçe hisse senedine olan tercihin de artmaya başladığı görülüyor. Araştırmaya katılan 41-50 yaş arasındaki kişilerin yüzde 34’ü hisse senedine yatırım yapıyor. Araştırmada yüzde 26 pay alan riski seven yatırımcıların yatırım tercihlerinde ilk 3 sırayı ise hisse senedi, altın ve yatırım fonu alıyor.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv