Şekerbank, ‘Kapımız Esnafa Açık’

Şekerbank, “Kapımız Esnafa Açık” ile İzmir’de…

15 Mart 2013 Cuma 14:55
Şekerbank, ‘Kapımız Esnafa Açık’
Haber Merkezi - Esnafın mahalle kültürü ve toplumsal değerlerin devamlılığındaki rolüne vurgu yapan Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, 400 bine yakın esnafı kucaklayan bir banka olarak Şekerbank’ın 60’ıncı kuruluş yılı boyunca, ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformu kapsamında her ayın 15’ini ‘Esnafın Günü’ ilan ettiklerini belirterek,“Esnafımızın kapısı hep açık kalsın diye tüm kamuoyuna bir çağrıda bulunuyoruz; her ayın 15’inde mahallenizin esnafından alışveriş yapın, diyoruz” dedi.

Şekerbank ile imzaladıkları ‘Kapımız Esnafa Açık’ protokolü kapsamında, İESOB üyelerine, aylık eşit taksit ödemeli, 4 ay ödemesiz veya 3 ayda bir taksit ödemeli seçenekli ticari kredi imkanı tanınacağını belirten İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Protokol kapsamında ayrıca esnafa yönelik Standart, Gümüş ve Altın adı altında üç farklı finans paketinin şartları da belirleniyor. Finans paketleriyle üyelerimize indirimli kredi ürünleri sunulacak, destek danışmanlık hattı ve web sitesi kurulumu gibi bilişim destekleri sağlanacak” dedi.

Anadolu Bankacılığı’nı misyon edinmiş, esnaf ve küçük işletmelere özel tabana yaygın bankacılıkta köklü bilgi birikimine sahip Şekerbank, 60’ıncı kuruluş yılında ülkemiz için ilk ve tek olan esnafa özel ‘Kapımız Esnafa Açık’ projesinin birinci ayında İzmir esnafıyla buluştu. Şekerbank, düzenlenen bir törenle İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile ‘Kapımız Esnafa Açık’ protokolü imzaladı. Projenin uygulanmaya başladığı 15 Şubat tarihinden bu yana geçen bir ayda Türkiye genelinde 275 esnaf odası ile protokol imzalayan Şekerbank, böylece yaklaşık 125 bin esnafa ulaştı. ‘Kapımız Esnafa Açık’ protokolü, İzmir Kemeraltı’nda bugün düzenlenen törenle, Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu tarafından imzalandı.

İmza töreni sonrasında Kemeraltı Çarşısı’ndaki esnaf ziyareti ile projeyle ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu. Şekerbank’ın ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformu kapsamında, tüketicilerin her ayın 15’inde esnaftan alışveriş yapması teşvik edilerek, esnafın iş hacminin artması, böylece kapılarının hep ‘açık’ kalması, üretimin ve beraberinde ülke ekonomisinin canlanmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayesinde ve Türkiye genelindeki 82 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile 3 bin 100 Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı kapsayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) desteğiyle başlatılan ‘Kapımız Esnafa Açık’ projesi, özel sektör, kamu, STK ve tüketicileri esnafla buluşturan bir platform özelliği taşıyor. Şekerbank, bu platform kapsamında esnafa fayda sağlayacak birçok işbirliği gerçekleştirmeyi, proje, ürün ve hizmet sunmayı planlıyor. Mahallemizi mahalle yapan esnafımız için el ele verelim Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, ‘Kapımız Esnafa Açık’ protokolü imza töreninde yaptığı konuşmaya, İzmir’in, sanayi, tarım, ticaret ve turizme dayanan çok yönlü ekonomisinin Türkiye ekonomisi içindeki önemini vurgulayarak başladı.
‘Kapımız Esnafa Açık’ projesini “Mahallemizi mahalle yapan esnafımız için el ele verelim, siz de yarın mahalle esnafınızdan alışveriş yapın, kapıları hep açık kalsın” mesajı ile hayata geçirdiklerini belirten Halit Haydar Yıldız, projeye verdikleri destekten ötürü İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teşekkür ederek, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

“Hedefimiz, 60 yıldır beraber yürüdüğümüz esnafımıza en yüksek faydayı sağlamaktır.”

Esnafın ülkemiz ekonomisindeki önemini vurgulayan Halit Haydar Yıldız, bu bağlamda ‘Kapımız Esnafa Açık’ projesini geniş katılımlı bir platform olarak büyütme hedeflerini anlattı. Yıldız, “60 yıldır beraber yürüdüğümüz esnafımızın yanında olmak için ‘Kapımız Esnafa Açık’ projesini gerçekleştiriyoruz. Bu proje, bireylerden kurumlara toplumun tüm kesimlerini içine alan, esnafımız için oluşturulmuş bir platformdur.” “Kapımız Esnafa Açık platformu ülke genelinde, toplumun tüm kesimlerince sahiplenilmiştir.” Her ayın 15’inde tüketicilerin esnaftan alışveriş yapması hedefi ile Şekerbank’ın 60’ıncı kuruluş yılı boyunca birçok saha aktivitesi ve kampanyalar düzenleneceğini kaydeden Yıldız, “Proje kapsamında, esnafın işlerini kolaylaştırarak rekabet avantajlarını artıracak ve onları teknolojiye, değişime açacak yeni ürünler sunacağız. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile de esnafın uluslararası standartta hizmet verebilmesi için farklı projeler de geliştireceğiz.” dedi.

Projenin uygulamaya başladığı 15 Şubat tarihinden bu yana geçen bir ayda, Banka olarak Türkiye genelinde 275 esnaf odası ile ‘Kapımız Esnafa Açık’ protokolü imzaladıklarını ve ülke çapında yaklaşık 125 bin esnafa ulaştıklarına dikkat çeken Halit Haydar Yıldız, “Bir ayda gerçekleşen bu performans ülke genelinde oluşturulmaya çalışılan bilincin ve bu platformun, halkımız ve esnafımız tarafından ne kadar büyük bir samimiyetle sahiplenildiğinin ifadesidir. Bugün İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ile imzaladığımız protokol ile somutlaşan aynı samimiyet, İzmirli esnaf ve tüketicilerimizi aynı platformda buluşturacak ve inanıyorum ki oluşacak ortak sinerji, İzmir’in ekonomik dinamizmini daha da yukarılara taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye genelinde, her ayın 15’i ‘Esnafın Günü’ Esnafın, toplumsal değerlerin devamlılığındaki ve kültürel yapımızdaki önemine değinen Halit Haydar Yıldız, “Esnafımızın kapısı hep açık kalsın diye bugün buradan İzmirli vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunuyoruz; bugün esnafınızdan alış veriş yapın diyoruz. 60’ıncı yılımız boyunca her ayın 15’inde bu çağrımızı yineleyeceğiz. Her ayın 15’ini ‘Esnafın Günü’ ilan ediyoruz. Yıl boyunca bütün enerjimizle, saha ekiplerimizle bu misyonu yerine getirerek, esnafımızı ve ülkemiz ekonomisini destekleyeceğiz” dedi. Şekerbank’ın İzmir’de, müşterileriyle olan güçlü ilişkisini belirten Halit Haydar Yıldız, Ege Bölgesi’nde, bugün 42 bin esnaf ve mikro işletmeye hizmet sunduklarını söyledi.

Yıldız, Şekerbank’ın faaliyetlerinin odağını, “1953 yılında Anadolu’da binlerce üreticinin, girişimcinin küçük birikimleriyle kurulmuş bir banka olarak 60 yıldır ‘Anadolu Bankacılığı’nın lider ismi olduk. Bankacılık hizmetlerinden yeterince faydalanamayan kesimlere ulaştık. Sadece metropollerde değil Anadolu’daki il ve ilçelerde de aktif olduk; yalnızca büyük firmalara değil, esnafımıza, küçük işletmelere de elimizi uzattık. Tüm faaliyetlerimizin ortak paydası toplumsal ve sürdürülebilir bir kalkınmayı desteklemek oldu.” sözleriyle ifade etti.

“400 bin esnafı kucaklayan bir Bankayız.”

Kökleri bin yıl öncesine uzanan ve ‘Ahilik’ geleneğinin temsilcisi olan, bugün sayıları 2 milyonu aşan esnafın ülkemiz ekonomisindeki önemli payına işaret eden Halit Haydır Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bugün toplam kredi portföyümüzün yüzde 15’ini esnafa kullandırdığımız krediler oluşturuyor. Bu oran sektörde yüzde 7,8 civarındadır. Sektör 2012 yılında toplam esnaf ve mikro işletme kredilerinde yüzde 15 büyüme sağlarken bu oran Şekerbank’ta yüzde 44 olmuştur. Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin esnafa ulaşıyoruz. Bu 400 bin esnafın 20 bini, geliştirdiğimiz nakit akışına dayalı kredilendirme yöntemi ile ilk kez bankacılıkla tanıştı. Toplum bankacılığı misyonumuzla esnaf kredileri pastasını büyütüyor, bankacılık hizmetlerinden faydalanan tabanı genişleterek üretimi destekliyoruz.” Zekeriya Mutlu: “Esnafın güçlenmesini destekliyoruz.” İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu ise, esnaf-sanatkar kesiminin günün rekabet ortamı ve zorlu iş yaşamı nedeniyle farklı sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Esnaf kesiminin finansman gereksinimleri ve krediye erişimde de sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Mutlu, “Türkiye’de sayıları yaklaşık 2 milyonu bulan ve 150 bini İzmir’de faaliyet gösteren esnaf-sanatkarlar zor koşullar altında çalışıyor. İşlerini geliştirmek için yeterli finansman destekleri bulamıyor.

Esnaf-sanatkarlar yaşadıkları bu sıkıntılar nedeniyle çoğu zaman iş yerlerini kapatmak zorunda kalabiliyorlar. Bu durum ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü küçük ve orta ölçekli işyerleri gerek sayıları gerekse yürüttükleri işler bakımından Türk ekonomisinin can damarlarından birini oluşturuyorlar” dedi. Esnaf-sanatkarların toplumsal yaşamda da önemli işlevler üstlendiklerini dile getiren Zekeriya Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kökeni Ahilik kültürüne değin uzanan esnaf-sanatkar camiasının, gerek ülkemizin tarihinde gerekse toplumsal kültürümüzde önemli bir yeri bulunmaktadır. Esnaf-sanatkarların ülkenin ekonomik ve kültürel yapısındaki bu önemli konumlarına istinaden yaşadıkları sıkıntıların araştırılması, sorunlarına çözüm üretilmesi önemlidir. Bu noktada İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği çalışmalarına özen göstermektedir. Esnafın sorunlarının giderilmesi için diğer kurum ve kuruluşlarla ortak çözüm arayışları geliştirmeye ayrı bir önem vermektedir.” “Protokol, kredi-finansman sıkıntılarının giderilmesine katkı sağlayacak.” İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin bu düşünceler içinde Şekerbank’ın ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformu projesine başından beri büyük önem verdiğini kaydeden Zekeriya Mutlu, “Şekerbank bu projeyi her ayın 15’inde özel sektör, kamu sektörü, sivil toplum kuruluşları ve tüketicileri esnafla buluşturan bir platform oluşturarak gerçekleştirmektedir.

Proje, esnafın iş hacminin artmasını ve böylece kapılarının hep açık kalmasını, üretimin ve beraberinde ülke ekonomisinin canlanmasına katkı sağlanmasını amaçlamıştır. Biz de üyelerimizin kapılarının açık kalarak, iş hacimlerinin artırılmasını hedefleyen bu projeye destek vererek Şekerbank ile işbirliği geliştiriyoruz. Bu işbirliğinin ilk adımı olarak Mart ayının 15’i olan bugün, ‘Kapımız Esnafa Açık’ projesinin tanıtımını yapıyoruz. Ayrıca proje kapsamında İzmirli esnaf-sanatkarların kredi-finansman sıkıntılarının giderilmesine katkı sağlayacak protokolü imzalıyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol kapsamında, İzmirli esnafa üç seçenekli finans paketi İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu’nun verdiği bilgiye göre, Şekerbank ile imzalanan ‘Kapımız Esnafa Açık’ protokolü kapsamında, Birlik üyesi esnaf-sanatkarlara, aylık eşit taksit ödemeli, 4 ay ödemesiz veya 3 ayda bir taksit ödemeli seçenekli ticari kredi imkanı tanınacak. Her ayın 15’inde geliştirilecek olan uygulamalar kapsamında, öncelikle 15 Mart 2013 tarihinden itibaren ay sonuna değin esnaf ve sanatkarların kredi başvurularında dosya masrafı alınmayacak. Protokolde ayrıca esnafa yönelik Standart, Gümüş ve Altın adı altında üç farklı seçenekli finans paketinin şartları da belirlenmiş durumda. ‘Kapımız Esnafa Açık’ paketi seçenekleri ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerine indirimli kredi ürünleri sunulacak ve destek danışmanlık hattı, web sitesi kurulumu gibi bilişim destekleri sağlanacak.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ayrıca her ayın 15’inde Şekerbank tarafından geliştirilecek olan uygulamalar konusunda fikir ve önerilerini sunmaya devam edecek.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv