Türkiye Varlık Fonu Şirketlerine Ayrıcalık Yok!

Bakan Ağbal, Türkiye Varlık Fonu'na devrettikleri şirketlerin rekabet hukuku da dahil olmak üzere hangi kurallara tabi ise aynı kurallara tabi olmaya devam edeceklerini söyledi...

09 Şubat 2017 Perşembe 15:16
Türkiye Varlık Fonu Şirketlerine Ayrıcalık Yok!
TÜRKİYE VARLIK FONU ŞİRKETLERİNE AYRICALIK OLMAYACAK!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, basına yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararı ile kamuya ait, Hazine Müsteşarlığının altında yer alan ve özelleştirme programında yer alan bazı şirketleri Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devrettiklerini anımsattı.

Varlık Fonu kanununda fonun kendisi, fonu kuracak şirket ve fon tarafından kurulacak alt fonlar ve şirket tarafından kurulacak alt şirketlere birtakım istisnalar getirildiğini kaydeden Ağbal, "Burada dikkati çekmek istediğimi husus, kanun kapsamında kurulan fon ve şirketler istisna tutulacak. Ya da bu fon ya da şirket tarafından kurulacak olanlar istisna. Dolayısıyla bugün TVF'ye devrettiğimiz halihazırda faaliyette bulunan şirketler rekabet hukuku da dahil olmak üzere hangi kurallara tabi ise aynı kurallara tabi olmaya devam edecekler. TVF'ye devredilen şirketlere rekabet hukuku açısından bir farklılık getirilmesi söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Ağbal, "Fona devredilen şirketlerin, TVF tarafından kurulacak bir alt şirkete satılması durumunda bu şirketlerin de muafiyet kapsamına gireceği" yönündeki iddialara karşı da "Bu olmayacak bir senaryoyu varmış gibi görüp bunun üzerinden ne olur demek." diye konuştu.

Bunun gerçekleşmeyecek bir senaryo olduğunu vurgulayan Ağbal, "TVF tamamen Bakanlar Kurulu tarafından onaylanacak stratejik yatırım planı çerçevesinde hareket edecek. Dolayısıyla hükümetimiz, TVF'nin faaliyetlerinin yönü, stratejik düzeyde alacağı kararlar bakımından tek belirleyici merci olacak. Burada herhangi bir sıkıntı yok." değerlendirmelerinde bulundu.

TVF'ye devredilen şirketlerin ülkenin en gözde ve stratejik kurumları olduğunu vurgulayan Ağbal, "Bu kurumların gerek yurt içi gerekse yurt dışında faaliyetlerini daha artıracak ortamlar sağlanır. Bu şirketler için hem içerideki rekabet hukuku da dahil olmak üzere mevzuat bakımdan sıkıntı oluşturacak bir ortam asla oluşmaz, Bakanlar Kurulunun da böyle bir oluşumla ilgili bir şeyi onaylaması mümkün değil, zaten böyle bir plan da yok." dedi.

ON5YİRMİ5 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv