Türkiye’nin girişimcilik ruhu artıyor

Girişimci İşadamları Vakfı’nın periyodik olarak düzenlediği “Girişimci Buluşmaları” nın Şubat ayı konuğu KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan oldu.

28 Şubat 2013 Perşembe 09:43
Türkiye’nin girişimcilik ruhu artıyor
Girişimci İşadamları Vakfı’nın (GİV) her ay düzenlediği “Girişimci Buluşmaları”nın Şubat ayı Toplantısı, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın katılımıyla 26 Şubat Salı günü Bahariye Mevlevihanesi’nde gerçekleşti. Mustafa Kaplan, Türkiye’de 2012 yılında fırsatları değerlendirmek amacıyla girişimcilik faaliyetinde bulunan kişilerin sayısının arttığını belirterek, artış oranının 2011 yılında yüzde 7.57 iken, 2012 yılında yüzde 8.17’ye çıktığını kaydetti.

Girişimci İşadamları Vakfı’nın periyodik olarak düzenlediği “Girişimci Buluşmaları” nın Şubat ayı konuğu KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan oldu.

26 Şubat Salı akşamı gerçekleşen programda KOSGEB’in büyüme sürecini, vizyon ve misyonunu anlatan Mustafa Kaplan, “Küresel Rekabet Ortamında Yeni Girişimcilik” başlıklı bir de sunum gerçekleştirdi.Türkiye’nin girişimcilik ruhunun arttığını söyleyen Mustafa Kaplan, Türkiye’de 2012 yılında fırsatları değerlendirmek amacıyla girişimcilik faaliyetinde bulunan kişilerin sayısında artış olduğunu kaydetti. Mustafa Kaplan, artış oranının 2011 yılında yüzde 7.57 iken, 2012 yılında yüzde 8.17’ye çıktığını kaydetti.

Programın açılış konuşmasını yapan GİV Akademi Konseyi Başkanı Ahmet Turan Koçer, GİV’in çalışmalarının KOSGEB çalışmaları ile birebir örtüştüğünü belirterek, bu bağlamda KOSGEB ile girişimcilik kültürünün geliştirilmesine katkı sağlamak için çalıştıklarını kaydetti.

2012 yılında 293 milyon TL destek sağladı

Ahmet Turan Koçer’in ardından konuşmasını yapan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, girişimcilik ile ilgili ülke çapında seferberlik başlattıklarını ve ülke çapında girişimcilik konusunda bilinirlik ile farkındalık meydana getirdiklerini söyledi. Kaplan, bu kapsamda Girişimcilik Konseyi’ni 2011 yılında faaliyete geçirdiklerini hatırlattı.

KOSGEB’in son dönemde yaptığı değişimlerle birlikte hedef kitlesinin 8 kat arttığını söyleyen Mustafa Kaplan, 2012 yılında 25 bin 820 işletmeye 293 milyon TL destek sağladıklarını dile getirdi. Kaplan, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü bulunan il sayısının 2013 yılı itibariyle 71 ilde 78 KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne ulaştığını sözlerine ekledi.

120 bin kişiye girişimcilik eğitim verildi

Son 3 yılda yaklaşık 120 bin kişiye girişimcilik eğitimi verildiğini söyleyen Mustafa Kaplan, 2010 ve 2011 yıllarını esas alındığında toplamda 60 bin girişimci adayına uygulamalı girişimcilik eğitim verilmişken 2012 yılında bu rakama bir yılda ulaşıldığını söyledi. Kaplan, “Bu eğitim programlarından sertifika alan 6 bin 500 yakın kursiyerimiz girişimcilik desteğinden yararlandı ve bugün kendi işinin patronu oldu.

KOSGEB olarak kendi işini kuran bu girişimcilerimize 82 milyon TL destek sağladık. Bu 6 bin 500 girişimcimizin yarıya yakını kadın girişimcilerimizdir. Girişimciliğin de bir kariye olarak algılanması adına YÖK ile protokol yaparak bu eğitim seferberliğine üniversitelerimizi de dâhil ettik. Yaptığımız bu protokoller kapsamında 35 üniversitede 124 sınıf açtık. Üniversitelerimizde girişimcilik eğitimleri veriliyor, derslerini başarıyla tamamlayanları ödüllendiriyoruz ve Yeni Girişimci desteğinden yararlandırıyoruz” diye konuştu.

KOSGEB tarafından seçilerek Avrupa Komisyonu’na gönderilen Engelliler Çalışıyor Projesi’nin Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü’nü kazandığını hatırlatan Kaplan, 30 ülkeden 402 projenin katıldığı yarışmada, Denizli Belediyesi'nin Engelliler Çalışıyor Projesi’nin 14 projenin yer aldığı finalde “Sorumlu girişimcilik” alanında birincilik elde ettiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’a katkılarından dolayı şilt taktim etti.

STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv