UXistanbul: 77 sektör UX Profesyoneli Arıyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen UXistanbul, Facebook, IBM ve Oracle gibi teknoloji devlerinin yurtdışında görev yapmakta olan yöneticilerini ağırladı.

22 Şubat 2017 Çarşamba 13:16
UXistanbul: 77 sektör UX Profesyoneli Arıyor
77 sektör UX profesyoneli arıyor

Bölgenin ve Türkiye’nin ilk uluslararası kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik konferansı UXistanbul’un açılış konuşmasını yapan UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, halen 77 sektörün UX alanında çalışacak profesyonele ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen UXistanbul, Facebook, IBM ve Oracle gibi teknoloji devlerinin yurtdışında görev yapmakta olan yöneticilerini ağırladı.


HAVADİS TÜRK - UXservices
’in Arçelik işbirliği ile düzenlediği, bölgenin ve Türkiye’nin ilk uluslararası kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik konferansı olan UXistanbul, UX profesyonellerini ağırladı. Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel’de gerçekleşen etkinlik, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yurtiçinden ve dışından büyük ilgi gördü.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen etkinliğin Türkiye ve bölge için önemine dikkat çekti. Etkinliğin gördüğü büyük ilgi sayesinde süreklilik kazandığını ve geleneksel bir şekle dönüştüğünü söyleyen Sarıalioğlu, “Değerli katılımcılarımızın bu ilgileri sayesinde, UXistanbul, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinden isimlerin deneyimlerini paylaştığı bir platform oldu. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Rekabet için UX’e yatırım şart”


Ülkemizin ilk kullanıcı deneyimi (UX) raporu olan Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu’nun 2016-17 edisyonuna ilişkin de bilgi veren Barış Sarıalioğlu, “Sürekli artan rekabet koşullarına uyum sağlanabilmesi için, kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik alanlarına yatırım yapmanın şart olduğu bugün iş dünyası tarafından daha iyi kavranmış durumda. Rapora göre, halen 77 farklı sektörde UX profesyoneli arayışı mevcut. Çalışmamız, Türkiye’deki kurumların yarısından fazlasının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik aktivitelerinde farklı oranlarda dış kaynak kullandıklarını gösteriyor. Bu oran geçtiğimiz yıllara göre artış göstermekle beraber, aynı aktiviteleri iç kaynaklar ile yapma eğiliminde olan kurumların oranının azaldığına işaret ediyor. Bu azalmanın temel sebebi, kurumların bu aktiviteleri tamamen dış kaynaklar ile yapma eğiliminden çok, bu alandaki yatırımlarının artması sonucu kendi kaynaklarının yetersiz kalması. Rapor, şirketlerin üst yönetimlerinin tasarımlara ilişkin nihai kararı verme sürecinde oldukça aktif rol oynadığını da gösteriyor” dedi.

Gün boyunca devam eden UXistanbul

Paralel oturumlarda söz alan Bilyoner, Doğuş Yayın Grubu, Huawei Technologies, ICBC Turkey, KKB, TEB, THY, Tradesoft ve TRT World yöneticileri UX ve kullanılabilirlik konularındaki görüşlerini paylaştılar. Arçelik, Garanti Teknoloji, Koç Üniversitesi, UXservices ve Yapı Kredi’den yöneticiler ise workshop çalışmalarına liderlik yaptılar.

UXservices hakkında:

UXservices kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik testi alanında yurtiçi ve yurtdışındaki birçok firmaya proje uygulama, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlamaktadır. UXservices, ayrıca, dünyada “best practice” olarak sayılan tüm teknikleri kullanarak, her türlü uygulamanın kullanılabilirlik seviyelerini ölçüp, uluslararası benchmark’larla tasarım önerileri sunmaktadır. İstanbul Maslak’ta uluslararası standartlara sahip bir müşteri deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik test laboratuvarı bulunan UXservices, yoğun olarak bankacılık, telekom, e-ticaret ve yazılım sektörlerine hizmet vermektedir. UXservices’ın ana hizmet alanları ise şu başlıklardan oluşmaktadır: Kullanılabilirlik Testleri, Müşteri Deneyimi Araştırmaları, Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarım Danışmanlığı, Ekran Tasarımı ve Kullanılabilirlik Eğitimleri/Mobil Ekran Tasarımı ve Kullanılabilirlik Eğitimleri.

 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv