Yunanistan ekonomisi yüzde 5 daralacak

Yunanistan Merkez Bankası, 2012 yılında Yunan ekonomisinin yüzde 5 daralacağı tahminini yaptı.

24 Nisan 2012 Salı 16:13
Yunanistan ekonomisi yüzde 5 daralacak

Merkez Bankası Başkanı Yorgo Provopulos, yıllık değerlendirme toplantısında, 2012 yılında Yunanistan ekonomisinin yaklaşık yüzde 5 daralacağını, işsizliğin ise yüzde 19'un üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Yunan ekonomisinin ülkenin Avro Bölgesi'nde kalması için yeniden yapılandırılması çabalarından geri adım atmanın, ülkeyi onlarca yıl geriye götüreceğini ifade eden Provopulos, 6 Mayıstaki genel seçimlerden sonra yeni hükümet ve halk, programı uygulama kararlılığında şüpheye düşerse, ülkenin çok hızlı bir şekilde olumsuz bir duruma girme riskiyle karşıya kalacağını söyledi.

Krizden çıkmanın Yunanistan'ın kendisine bağlı olduğunu kaydeden Provopulos, ''Seçim öncesi dönem, planlanan değişikliklerin gerçekleştirilmesini yavaşlattı, belirsizlik hala yüksek'' dedi.

Provopulos, siyasi partilere tasarruf önlemlerinin uygulanmasına bağlı kalınması çağrısında bulundu.

Ekonominin toparlanmasının yıl sonunda başlayabileceğini söyleyen Provopulos, 2011'de GSYH'nin 9,8'i seviyesindeki cari açığın bu yıl yüzde 7,5'e düşeceğini, enflasyonun ortalama yüzde 1,2 seviyesinde seyredeceğini dile getirdi.

Daha önce AB Yunanistan ekonomisinin yüzde 4,75 oranında daralacağı tahmini yapmıştı.

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılacak erken genel seçimler öncesi yapılan son kamuoyu yoklamaları, büyük partiler Yeni Demokrasi ve PASOK'un tek başına iktidar olmak için yeterli oyu alamayacaklarını gösteriyor.

Haber Kaynağı : Haber7.com

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv