İSTANBUL LALE DEFİLESİ GERÇEKLEŞECEK

Toplumların hafızalarını tazelemek, tarihi hasretleri gidermek ülkemizin uluslararası platformlarda tanıtımına katkı sağlamak adına Medyadoktoru Yapım bünyesinde Başbakanlık Tanıtma Fonu destekleriyle gerçekleşen Şehri Medeniyet Kültür projesi kapsamında 3 Mayıs’ta İstanbul Lale Defilesi gerçekleşecektir.

24 Ocak 2017 Salı 00:59
İSTANBUL LALE DEFİLESİ GERÇEKLEŞECEK
İSTANBUL LALE DEFİLE
ŞEHRİ MEDENİYET KAPSAMINDA GERÇEKLEŞECEK


Toplumların hafızalarını tazelemek, tarihi hasretleri gidermek ülkemizin uluslararası platformlarda tanıtımına katkı sağlamak adına Medyadoktoru Yapım bünyesinde Başbakanlık Tanıtma Fonu destekleriyle gerçekleşen Şehri Medeniyet Kültür projesi kapsamında 3 Mayıs’ta İstanbul Lale Defilesi gerçekleşecektir.

Şehri Medeniyet Kültür projesi kapsamında gerçekleşecek olan İstanbul Lale Defilesinde 34 parçadan tasarlanacak motiflerinden özel defile gerçekleşecek. Projenin yapımcısı Savaş Uğurlu, ’’İstanbul Lale Defilesi ülkemizde bir ilk olma özelliği olarak Medyadoktoru Yapım bünyesinde gerçekleşecektir. Projenin yapımcısı Savaş Uğurlu, ‘’Proje kapsamında, Lale’yi günümüz diliyle 34 parça özel tasarım ile görücüye çıkaracağız. 21. Yüzyılın hızı ve küresel dünya, kültürel öğelerimizle aramıza mesafe koysa da, nostaljik hasretleri gidermenin yöntemlerini arıyoruz. İstanbul Lale Defilesi, üzerinde yaşadığımız Osmanlı topraklarının anısına bir saygı duruşu niteliğinde olacak. Osmanlı Döneminin 600 yıllık hikayesinden yararlanılarak hazırlanacak olan koleksiyonumuz, 21. Yüzyılın güncelliğini de içinde barındıracak. Günümüzün Avrupa tarafından şekillendirilen kavrama alternatif bir bakış açısı olması yönüyle “İstanbul Lale Defilesi” projesi güncel bir tasarım hareketi olacaktır. ’dedi

UĞURLU; ‘’LALEYİ YURT DIŞINDA DAHA İYİ ANLATMALIYIZ’’

İstanbul Lale Defilesinin amacının gerek ülkemizde gerekse yurt dışında Lalenin, Türk modası ile bütünleştirerek yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Medyadoktoru Yapım firması adına yapımcı Savaş Uğurlu, ‘’Lalemizin, Ulusal ve uluslararası platformda tanıtılması, bilinirliğinin artırılması için projemizi tüm dünya basını aracılığı ile duyuracağız.

Türk kültür moda ve sanat hayatındaki yerini anlatmak, Lalenin bir Türk çiçeği olduğunu ve Orta Asya´ dan Anadolu´ya Türkler tarafından getirildiğini; Anadolu´da 16.YY´dan sonra bahçelerde yetiştirilmeye başlanıldığını ; Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise özellikle İstanbul'da gerek saray bahçelerinde ve gerekse halk tarafından yetiştirilen bir çiçek olduğunu; Lalenin Anadolu´dan Avrupa´ya götürülen bir çiçek olduğu gerçeğini yurtdışında anlatmak; Tasarlanacak olan özel kıyafetler de, Lalenin ulusal ve uluslararası düzeyde giyilebilir kıyafetlerde olabileceğini sağlayacağız. İstanbul Lale Defilesinde Lalenin İstanbul’la buluşmasını konu alan “Lale” temalı tasarımları 34 parçanın içinde kullanacağız. İstanbul’a ait mimari formlarla birlikte lale bu kez kendi estetik formunu izleyiciye farklı renk, desen ve harmoni zenginliğinde sunacak. Gelenekselleşmesini hedeflediğimiz ve diğer senelerde de uluslararası alanda büyük başarılar elde etmiş dünyanın en önemli moda tasarımcılarını, bloggerlarını İstanbul’a davet edeceğiz. İstanbul Lale Defilesi, İstanbul’umuzun kültürünü, medeniyetini, modasını uluslararası platformlarda anlatmak amacıyla gerçekleşecektir.'' dedi.

havadistürk
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv