Kıbrıs Türk Kültür Evi Expo 2016’da Açıldı

Expo 2016 Antalya’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından oluşturulan Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova katıldı. Bakan Ataoğlu ve Bakan Berova, Expo 2016’da yer alan Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusunun, KKTC’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

24 Ekim 2016 Pazartesi 15:36
Kıbrıs Türk Kültür Evi Expo 2016’da Açıldı
“Kıbrıs Türk Kültür Evi” Expo 2016’da Açıldı...

Expo 2016 Antalya’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından oluşturulan Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova katıldı. Bakan Ataoğlu ve Bakan Berova, Expo 2016’da yer alan Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusunun, KKTC’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Expo 2016 Antalya’nın 54 resmi katılımcısından biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından 520 metrekare alan üzerine inşa edilen Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusunun resmi açılışı yapıldı. Açılış töreni için Antalya’ya gelen KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Expo 2016 VIP Binası’nda Expo 2016 Genel Sekreteri Fırat Işık tarafından karşılandı. Expo 2016 Antalya gibi bir organizasyonda yer almaktan duydukları mutluluğu dile getiren Bakan Ataoğlu ve Bakan Berova, Expo ziyaretçi defterini imzaladı.

“KIBRIS TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAYI AMAÇLIYORUZ”
Konuk Bakanlar ve heyet daha sonra açılışı yapılacak olan Kıbrıs Kültür Evi ve Avlusuna geçti. Buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk konuşmayı Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp yaptı. Tunçalp, Expo 2016 organizasyonu çerçevesinde inşa edilen Kıbrıs Türk Kültür Evinin yapım aşamasını anlattı. Tunçalp bu ev ile Antalya halkına ve Expo 2016 ziyaretçilerine dokusu, kokusu ve lezzetleriyle Kıbrıs Türk kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını söyledi.

“KKTC ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDECEK”
Tunçalp’in ardından ise Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök yaptı. Bahçecilik expolarının yenilikleri paylaşarak ortak sorunlara çözümler bulmayı ve insanları bilinçlendirmeyi amaçladığını söyledi. Bahçecilik expolarında ayrıca ülkelerin kültürlerini tanıtarak ve birbirlerini etkileyerek zengin ve farklı tatları tecrübe etmeyi, sosyal etkinliklere katılmayı ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğine işaret eden Kök, KKTC’nin de bu amaçlar doğrultusunda önemli kazanımlar elde edeceğini vurguladı.

ATAOĞLU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Büyükelçi Kök’ün ardından KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu konuşmasını gerçekleştirdi. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan bu yana Türkiye’nin KKTC’nin yanında yer aldığını ifade eden Bakan Ataoğlu, Expo 2016’da da KKTC’nin yer almasına imkan verildiği için teşekkür etti. EXPO 2016’ da açılan “Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusu” ile Kıbrıs’ın doğasını, kültürü ve tarihi eserlerini yansıtmayı ve tanıtmayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın gerçek güzelliğinin ise ancak adayı görerek anlaşılabileceğini belirtti.

Bakan Ataoğlu, KKTC’nin de Expo 2016’da yer almasına olanak sağlayan ve Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusunun açılışını yapma imkânı sunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da KKTC halkı adına şükranlarını sundu.

“BU EVDE MEMLEKET HASRETİNİ GİDERECEKLER”
KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ise konuşmasında, Kıbrıs Türk Kültür Evi ve bahçesinde sergilenen nesnelerin her birinin Kıbrıs Türk toplumunun geçmiş yaşamına dair maddi ve manevi değerlerinin ve özgünlüğünün son derece önemli birer göstergesi olduğunu vurguladı.

Sergilenen nesnelerin ayrıca Kıbrıs Türk toplumunun kimliğinin oluşumunda da son derece önemli olduğunun altını çizen Berova, “Kültür Evimizi ziyaret ederken göreceğinizi nesneler zamanda derinlik ve mekanda yaygınlık ilkelerine bağlı olarak nesilden nesile aktararak yaşattığı ve mutlak bir işleve sahip olan nesnelerdir. Bu nesneler Kıbrıs Türk toplumunun uzun yıllar belirli gereksinimlerine yanıt vermekteydiler” dedi.

Bakan Berova, Expo 2016’nın 30 Ekim’den sonra da varlığını sürdürecek olduğuna dikkat çekerek, “Antalya ve çevresinde yaşayan Kıbrıslılar da bu eve gelerek memleket hasretini giderebilecek” dedi.

KKTC’YE ÖZGÜ YİYECEKLER İKRAM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Kıbrıs Türk Kültür Evi ve Avlusunun açılış kurdelesi kesildi. Bakan Berova ve Bakan Ataoğlu ile Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık ve diğer davetliler KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp’ten ev hakkında bilgi aldı.

Kıbrıs Türk Halk Ozanı Kemal Deveci kaval dinletisi sundu. Açılış töreni KKTC Devlet Halk Dansları topluluğunun sunduğu halk dansları gösterileriyle devam etti. Açılış törenine atılanlara Kıbrıs’a özgü yiyecekler de ikram edildi.

havadistürk 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv