Henkel, Sürdürülebilirlik Rapor Yayınladı

Henkel, ‘Daha az tüketerek daha fazlasını başarmak’ için çalışıyor...

08 Mart 2013 Cuma 10:57
Henkel, Sürdürülebilirlik Rapor Yayınladı

Düsseldorf – Henkel, en yeni Sürdürülebilirlik Raporu’nu bugün yayınladı. 22. rapor, 2012 yılında şirketin sunmuş olduğu sürdürülebilirlik stratejisinin uygulanmasına odaklanıyor. Stratejinin merkezinde, ‘daha az tüketerek, daha fazlasını başarmak’ amacı yer alıyor.

2030 yılı itibarıyla kaynak verimliliğini üç kat artırmayı amaçlayan Henkel, 2012 yılında sektöründeki sürdürülebilirlik liderliğini devam ettirdi. Son 11 yılda su tüketimini yüzde 44, enerji tüketimini yüzde 43 ve atık ayak izini ise metrik ton çıktı başına yüzde 53, iş kazalarını da yüzde 86 azaltan Henkel, 2012 yılında üst üste 6’ıncı kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde sektör lideri oldu. Henkel’in sürdürülebilirlik stratejisi, bu alandaki liderlik hedefi temel alınarak geliştirildi. Şirket, sürdürülebilirlik alanındaki yeni çözümler konusunda öncülük ederken, şirketini sorumlu bir şekilde yapılandırmaya ve ekonomik başarısını artırmaya devam ediyor.

Henkel'in İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Konseyi Başkanı Kathrin Menges şunları söyledi: "2012 yılında önemli bir başarı elde ettik. Sayısız workshop, projeler ve girişimler sayesinde yaklaşık 47 bin çalışanımız artık orta ve uzun vadede neleri başarmak istediğimiz konusunda daha net bir anlayışa sahip. Kaydettiğimiz ilerlemeye rağmen, hala gidecek çok fazla yolumuz olduğunu biliyoruz. Sınırlı doğal kaynaklarla ilgili sürekli artan talepler dikkate alındığında, uzun vadeli amaçlarla kısa vadeli gereksinimleri karşılarken süreçlerimizi iyileştirmeye devam etmeliyiz."

Henkel, çalışanlarının sürece etkin şekilde katılmalarını sağlamak için 2012 yılında değer zincirleri içindeki ortaklarıyla işbirliğini yoğunlaştırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Bu çalışmalar arasında, bir tarafta tedarikçiler ile olan işbirlikleri, diğer yanda ise müşteriler ve perakendeciler ile ortak projeler yürüttü.

Perakende grupları Henkel'e daha sürdürülebilir ürünler hakkında tüketicileri bilgilendirmek üzere mükemmel platformlar ve bunların çevre sorumluluğuna sahip bir şekilde nasıl kullanılacağına dair bilgiler sağladı. Henkel'in 2012 yılındaki sürdürülebilirlik performansı, şirketin verimliliğini ve emniyeti sürekli olarak iyileştirmek üzere nasıl çalıştığını gösterdi. Son 11 yıl içinde şirket su tüketimini yüzde 44, enerji tüketimini yüzde 43 ve atık ayak izini ise metrik ton çıktı başına yüzde 53 azalttı. Aynı dönem içinde şirket ayrıca işle ilişkili kazalarının sayısını yüzde 86 azalttı. Bu başarılar, Henkel için 2015 yılına yönelik orta vadeli hedefleri açısından ve 2030 yılı itibarıyla kaynak verimliliğini üç kat artırma yolunda ilerleme sağladı. Henkel'in sürdürülebilirlik alanındaki lider konumu, 2012 yılında bir kez daha onaylandı.

Henkel 12 yıldır ‘FTSE4Good’ endeksinde yer alıyor.

2012 yılında, üst üste 6’ıncı yıl olmak üzere Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde sektör lideri olarak yer aldı ve üst üste beşinci kez olmak üzere Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri olarak seçildi. 2030 Yılı Sürdürülebilirlik Stratejisi Henkel, 2030 yılı itibarıyla kazandığı her bir euro için bugünün girdilerinin sadece üçte birini kullanmayı hedefliyor. Şirket, çevresel ayak izini azaltabilmek ve sürdürülebilir tüketimi sağlayabilmek için üç önemli yaklaşım belirledi: ‘ürünler’, ‘iş ortakları’ ve ‘çalışanlar’. Henkel'in dünyanın dört bir yanındaki yaklaşık 47 bin çalışanı, yeni sürdürülebilirlik stratejisinin uygulanmasında önemli katkılarda bulunuyor. Henkel, yenilikçi ürünler geliştirme ve üretme işinin ötesinde müşterilerini, tüketicileri, tedarikçilerini ve endüstriyel kullanıcılarını da sürdürülebilirlik hedeflerine daha fazla dâhil etmeyi hedefliyor. Henkel ayrıca müşterilerine çevresel ayak izlerini azaltma konusunda yardımcı oluyor.

Henkel dünya çapında Çamaşır ve Ev Bakımı, Beauty Care ve Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere üç iş biriminde lider markalar ve teknolojilerle faaliyet göstermektedir. 1876 yılında kurulan Henkel, Persil, Schwarzkopf ve Loctite gibi tanınmış markaları ile faaliyet göstermekte ve hem tüketici ürünleri hem de endüstriyel alanda, global olarak pek çok pazar liderliği bulunmaktadır.

Tüm dünyada yaklaşık 47.000 çalışanı bulunan Henkel, 2011 mali yılında 15 milyar 605 milyon Euro’luk satış ve 2 milyar 29 milyon Euro’luk faaliyet karı gerçekleştirmiştir. Henkel imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır.

STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv