Japonya’ya 'Sürmeli' Peynir

2012’de ihracatını %10 artırarak peynirdeki iddiasını bir adım daha ileriye taşıyan Muratbey, 2013 için hedef ülkelerini ve rakamlarını belirledi.

05 Mart 2013 Salı 11:52
Japonya’ya 'Sürmeli' Peynir

Ürün çeşitliliğinin avantajını yaşadıklarını ifade eden Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol; “Lezzetlerimiz hem küresel hem de yerel damakları hedefliyor” dedi. Yarım yüzyıllık tecrübesiyle sütün Türkiye'deki gelişimine yön veren sayılı firmalar arasında yer alan Muratbey, farklı lezzetleri dünyaya sevdiriyor.

250 çeşit peyniri ile Türkiye’de en geniş ürün yelpazesine sahip olan Muratbey doğallığı modernizasyon ile birleştirerek peynirin gerçek tadını koruyan ürünler üretiyor. Saha araştırmaları ile yönlendirdiği yeni ürün çalışmalarında geleneksel lezzetleri koruyan Muratbey artık dünyanın yerel damak tadına da hitap ediyor.

2012’de satışlarının yüzde 10’unu yurtdışına yapan Muratbey 13 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. En büyük ihracatını Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar Bahreyn, Suriye, Mısır ve ABD pazarının oluşturduğu Muratbey 2013 senesinde yeni ülkelerde “Lezzetin Tarifini” tüketicinin beğenisine sunacak. 2013 yılı sonunda peynir çeşitlerini 300’e çıkararak ihracat rakamlarının ikiye katlamayı hedeflediklerini ifade eden Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol 2012 yılı içerisinde 250’yi aşkın peynir çeşidinden en çok Tel ve Örgü Peyniri ihraç ettiklerini vurguladı.

Erol, her ülkenin damak zevkine uygun ürün yelpazesine sahip olduklarını ve bunun kendileri için büyük bir avantaj olduğunu belirtti. İhracatımızı iki katına çıkarmayı planlıyoruz İhraç ettikleri peynirlerin bölgelere göre farklılık gösterdiğini kaydeden Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol; “Türkmenistan’a en çok taze kaşar ve tel peyniri, Irak’ta ise en çok tel peynir, Van Otlu peyniri ve örgü peynir revaçta. Japonya’ya en çok Sürmeli’nin de içinde bulunduğu beyaz peynir grubu ürünleri satıyoruz. Ortadoğu ülkelerinde tel peynir başta olmak üzere yöresel ürünlerimiz daha çok satıyor” dedi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler’in 2013 ihracat hedefleri içinde olduğunu ifade eden Erol; “Tüketim alışkanlıklarının uyum göstermesi ve damak zevklerinin uyuşması sebebiyle bu bölgelerde pazar payımız daha büyük” şeklinde konuştu. Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir ve Katar’a ihracatlarını iki katına çıkarmayı hedefleyen Muratbey 250’yi aşan peynir çeşitlerini 300’e çıkararak hedef büyütüyor.

STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv