İLGİNÇ LAKAPLARIYLA OSMANLI PAŞALARI 1

17 Temmuz 2017, 00:43
İLGİNÇ LAKAPLARIYLA OSMANLI PAŞALARI 1
Kuşadası'nda Öküz Mehmet Paşa Olayı Nedir?..

Bütün kış büyük şehrin gürültüsü, hava kirliliği, onca çalışıp yorulduktan sonra artık bir tatil yapmayı hak ettiğinizi düşünüp tatil organizasyonunu yaptınız. O günü iple çektiniz. Bavulları onbeş gün önceden hazırladınız ve tüm eksiklikleri giderdikten sonra işte o gün geldiğinde heyecanla yola koyuldunuz.Ege kıyılarını geze geze varış yerine ulaşmayı planladınız. İlk durağınızın Kuşadası olmasını naçizane tavsiye ederim.

Kuşadası denilince: buranın en büyük özelliklerinden biri: özellikle öğleden sonraları, denizden esen ve ortalığa tatlı bir serinlik veren rüzgardır. Yani: aynı anda, güney sahillerinden insanlar aşırı nemden bunalırken; Kuşadası’nda asla nem olmaz ve özellikle geceleri çok rahat uyuyabilirsiniz. Zaten, buranın tatil için tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de nem olmamasıdır.

Kuşadası'nın adı Cenevizliler döneminde Scalnova olarak biliniyordu. Kuşadası’na adını veren ve üzerinde bir kalenin bulunduğu ada, denize uzanan bir yarım ada şeklinde, denizden gelen saldırılara karşı yapılmış. Adada bir iç kale ve surlar yer alıyor. Kuşadası ismini bu adadan almıştır çünkü her yıl bu adacığı birçok kuş türü ziyaret etmektedir.

Şimdi diyeceksiniz ki, başlık ile bu yazı arasındaki bağlantı nerededir?

Anlatalım ;Kuşadası’nda heykeli bulunan Öküz Mehmet Paşa’yı pek çok kişi bilmez, tanımaz. Orada gezenler heykele şöyle bir bakar belki lakabından dolayı biraz tebessüm edip yanından geçiverirler. Peki acaba merak eden olmaz mı bu paşa kimdir neden lakabı öküz’dür? O halde başlayalım sözümüzün özüne.
Öküz Mehmet Paşa, 1. Ahmet saltanatı döneminde ve genç Osman saltanatı döneminde toplam 3 yıl 7 gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. Türk asıllı olup İstanbul'da Karagümrük semtinde doğmuştur.

Öküz sıfatı bazı kaynaklarda oğuz kelimesinin değişikliğe uğramış hali olarak iddia edilsede aslında babasının Karagümrük’te öküz nalbantlığı yapmış olmasından ileri gelir.


Çevresindekilerin gizlice ‘’öküz’’ olarak adlandırdığı Mehmet Paşa’nın bizzat komuta ettiği ve İran’a karşı düzenlenen bir sefer sırasında, ordu komuta heyeti kışlak çadırında toplanmış taarruz planlarını gözden geçirirlerken, birliklerin iaşesi ve taşıma işleri icin getirilmiş öküzlerden biri çadırın aralığından kafasını uzatıp gözlerini Öküz Mehmet Paşa'ya dikmiş. Çevresindekiler gülmemek icin kendilerini zor tutmuşlar, biraz tebessüm ederlerken, ökuz gitmiş. Ancak bir süre sonra tekrar gelip, başını yine içeri uzatmış ve yine uzun uzun Öküz Mehmet Paşa'yı süzmüş. Bu sefer çevresindekiler artık kendilerini tutamayıp kahkahaları basmışlar. Herkes gülmekten kırılırken, Öküz Mehmet Paşa, "Bu hayvan bana ne diyor biliyor musunuz?" diye sormuş. "'Hadi senin kim olduğunu anladım da, bu yanındaki eşekler de kim?' diye soruyor."
İsmine gülenlere parlak zekasıyla nüktelerde bulunan Mehmet Paşa, maalesef ki çocuğuna Malak Ahmet Paşa denmesine engel olamamıştır.
Ahmed han döneminde yaşamış sevdiğim bir sadrazamdır. Zeki insanlar sevilirler efendim.

Selam ve Dua ile..
Şennur Beyse..

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv