Çocuğum, İşim, Eşim, Peki ya Ben?

Çalışan kadınların iç dünyasını çok iyi anlayan bir anneden diğer annelere, çok özel bir başucu kılavuzu...

01 Nisan 2013 Pazartesi 23:12
Çocuğum, İşim, Eşim, Peki ya Ben?

Burcu Ateş (Aksoy) tarafından kaleme alınan “Gökkuşağı Renginde Şehirli Kadın Sohbetleri” serisinin ilk kitabı, “Çocuğum, İşim, Eşim... Peki ya Ben?” geçtiğimiz sonbaharda raflardaki yerini almıştı.

Çalışan annelerin yaşamlarını, bariyerlerini ve duygularını hayatın içinden röportajlarla gündeme taşıyan bu özel kitap, Anneler Günü için de son derece anlamlı bir paylaşım fırsatı aynı zamanda...

Burcu Ateş, “Çocuğum, İşim, Eşim... Peki ya Ben?” isimli kitabında dokuz farklı profilden kadınla gerçekleştirdiği röportajlarla, kadınların gerçek yaşamlarından kesitler sunuyor.
Kitabın ana hedef kitlesi; şehirde yaşayan, eğitimli çalışan ya da çalışmış, farkında ve bilinçli, ayakları yere basan ve anne olan kadınlardan oluşuyor. Mini bir belgesel gibi işlenen hikayesiyle “çalışan anne” olmanın hayatta nasıl bir farklılık yarattığını ele alan bu özel kitapta annelerimizin bulacağı çok şey var. Burcu Ateş bu kitabıyla, kadınların hayatında bir farkındalık yaratabilmeyi amaçlıyor. Ateş ele aldığı kadın profillerinin; kendilerini, kendileriyle olan ilişkilerini, beklentilerini, hayata bakışlarını, mutluluklarını, mutsuzluklarını, anneliklerini, anneleriyle benzer ve farkı yanlarını, eşleriyle ilişkilerini, paylaşımlarını, yani hayatlarına dair çok şeyi anlatıyor. Ateş, “Neden Gökkuşağı Kadınları?” sorusunu; “Aslında hepimizin hayatları, adresleri, isimleri farklı ama yaşadıklarımız, değerlerimiz, beklentilerimiz aynı. Hepimiz üretken, anne, farkında, yürekli, güçlü, güzel ve meslek sahibi kadınlarız. Her birimizin rengi birbirine göre biraz daha açık ya da koyu.

Birimizde mavi daha baskın, diğerimizde sarı...
Ama bu özelliklerin hepsi, hepimizde var. Kimimizde biraz daha az, kimimizde biraz daha fazla. Her birimizin ayrı ayrı renklerle hayatta duruşları var ama bir araya geldiğimizde tüm bu renklerle biz, Gökkuşağı Kadınları’yız...” şeklinde yanıtlıyor. Burcu Ateş, kitabın çıkış noktasıyla ilgili olarak; “Kızım olduktan sonra hayatım oldukça değişti. Uzun bir süre başıma gelen olayların, endişelerimin, kavgalarımın sadece bana ait olduğunu düşündüm. Sonra farkettim ki aslında çevremdeki kadınlarla çok benziyoruz. Endişelerimiz, değerlerimiz, beklentilerimiz, kırgınlıklarımız, hayallerimiz aynı... Yine farkettim ki “benzerlikleri farketmek” beni rahatlatıyor. Düşündüğüm ve hissettiğim şeyleri, diğer kadınların da hissetmesi aslında bizi birbirimize daha da çok bağlıyor. Bu duygu ve düşünceleri, kadınsal halleri sizlerle ve tüm “bize benzeyen” kadınlarla paylaşmak istedim. Öyle sanıyorum ki bu kitapta her kadın kendine benzeyen farklı fotoğraflar bulacak, bazıları ise aynadaki aksiyle karşılaşacak” diyor.

Burcu Ateş Hakkında
Burcu Ateş, Ankara’da doğdu. Üniversitede çocukluk hayali olan İletişim Bölümünü tercih etti ve AÜ İletişim Fakültesi’nden derece ile mezun oldu. 1999’da başladığı iş yaşamında, çok uluslu şirketlerde “Marka Yönetimi” alanında çeşitli görevler üstlendi. Ateş 2008 yılından bu yana Philips Türkiye, Tüketici Ürünleri Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapıyor. Tek bir işle yetinmeyi sevmeyen Burcu Ateş; aynı zamanda “Anne” ve ”Marka Yönetimi Eğitmeni”. Türkiye’de çalışan anneler ve yaşadıkları üzerine araştırmalar gibi farklı alanlarla da iş yaşamındaki başarısını sürdürülebilir kılmak amacında. Bu kitabında, kadınlar üzerine yaptığı röportaj ve gözlemleri gerçekçi ve analizci bir bakış açısı ile okur ile paylaşan Ateş; yeni yerler keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve yoga yapmayı seviyor. Burcu Ateş Zeynep’in annesi ve Kurumsal İletişim Profesyoneli olarak sürdürdüğü yaşamına, gelecekte yeni ilgi alanları da ekleyerek yaşamın kıyısında değil, içinde olmayı hedefliyor.

bsnods

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv