Hakan Şükür’ün Afrika menekşeleri

Afrikalı kızlar, onbinlerce Afrikalı’yı açlıktan kurtaran kampanyaya destek veren Türkiye halkını ve bu anlamlı kampanyaya öncülük eden ünlüleri de unutmadılar.

26 Mart 2013 Salı 12:14
Hakan Şükür’ün Afrika menekşeleri

STS A - Somali’de 2011 yılında yaşanan kuraklık ve iç savaş felaketinden kaçan anneler, açlıktan ölen çocuklarını yol kenarlarına gömerek başkent Mogadişu’daki yardım kamplarına ulaşmayı başarmıştı. Binlercesi de ölüm yolunu aşamadı.

İnsanlığın yüreğini sızlatan görüntüler hafızalarımızdaki yerini korurken, Kimse Yok mu Derneği'nin öncülüğünde canlı yayında gerçekleştirilen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da telefonla arayarak desteklediği İnsanlık Ölmedi Kampanyası sayesinde onbinlerce Afrikalı hayata tutunmuştu.

25 milyon lirayı aşan rekor yardımlarla Afrika Boynuzu bölgesinden yayılan insani felaketin durdurulması için acil yardımların ardından destek projelerine başlandı. Hastaneler, okullar, aşevleri inşa edildi...

Kimse Yok Mu’nun bu kapsamda Mogadişu’da başlattığı halı dokuma kursları projesi başarıyla tamamlandı. Kara kıtanın azimli genç kızları, İzmir’den giden kurs öğretmeni Kadriye Selim’den öğrendikleri tekniklerle birbirinden güzel halılar, kilimler dokuyor. Sömürülen kıtanın yükünü omuzlarında taşıyan genç kızlar, dağıtılan tezgahlarda kendine has desenleri ve renkleriyle dokudukları halıları turistik pazarlara satarak ailelerinin geçimini sağlıyor.

HAKAN ŞÜKÜR’E AFRİKA HALISI
Afrikalı kızlar, onbinlerce Afrikalı’yı açlıktan kurtaran kampanyaya destek veren Türkiye halkını ve bu anlamlı kampanyaya öncülük eden ünlüleri de unutmadılar. Mogadişu’daki tezgahlarda ilk halılardan birini İstanbul Milletvekili Hakan Şükür için dokuyan kızlar, bu anlamlı hediyeyi vermek üzere İstanbul’a geldiler. Hakan Şükür ve eşi Beyda Şükür tarafından Florya’da kahvaltıda ağırlanan Somalili kızlar, el emeği göz nuru Afrika halısını takdim ettiler.

Somali’ye yaptıkları yardımlardan dolayı Hakan Şükür’e ve eşi Beyda Şükür’e teşekkür eden kızlar, çocuklarıyla birlikte hayırlı bir ömür geçirmeleri için dua ettiklerini söylediler. Böylesine anlamlı bir hediyeden dolayı çok duygulanan Milletvekili Şükür ise, gönül köprülerinin kurulmasına vesile olan Kimse Yok Mu’ya ve Türk halkına teşekkür etti.
Kızlarla uzun uzun sohbet eden Şükür, ülkeleri, aileleri ve eğitim durumları hakkında tek tek bilgi aldı. Şükür Ailesi, bir sonraki ziyaretlerinde kızları evlerinde ağırlama sözü verirken onlar da Sangos isimli geleneksel yemeklerinden yaparak ikram edeceklerini söylediler.

Video Görüntüler

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv