İSTANBUL’UN TILSIMLARI

01 Ekim 2017, 05:42
İSTANBUL’UN TILSIMLARI
Yedi Tepeli Şehir İstanbul…

" İSTANBUL’UN TILSIMLARI "


“Bu şehr-i SıtanbuI ki bi-misI-ü behadır, Bir sengine yekpare Acem müIkü fedadır.” Nedim

Yedi Tepeli Şehir İstanbul… Nice hikâyelere, romanlara, nice şiirlere konu olmuş şehir İstanbul… Tarihin gelecekle kucaklaştığı, kültürlerin iç içe geçtiği eşsiz bir mirasa sahip İstanbul…

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu güzide şehirde, tılsımlı olduğuna inanılan bir çok yapıya ev sahipliği yapıyor. Gelin hep birlikte bu yapıları keşfetmeye çalışalım..

Arcadius Sütunu
Avratpazarı’nda (bugünkü Cerrahpaşa’da) bin parça beyaz mermerden yapılan merdivenli yüksek sütundaki peri yüzlü heykelin yılda bir defa bir feryat kopardığında, yeryüzündeki kuşların heykelin etrafında döndüğüne inanılmış. Bu kuşların binlercesinin yere düştüğü ve bunların halk tarafından yendiği de konuşulanların arasında yer alıyor.

Çemberlitaş
Bulunduğu semte ismini vermiş olan, kırmızı renkli som mermerden yapılan bu sütunun hanedanı kötülüklerden, hastalıklardan ve fesattan koruduğuna inanılmış.

Kıztaşı

Bizans devri İstanbul’unda 455 yılında bulunan Markianos Sütunu, Fatih’te Saraçhane’de Kıztaşı olarak isimlendirilmiştir. Büyük Pozantin’in kızının mezarı üzerine dikilen bu tılsımlı sütunun, imparatorun kızını yılanlardan, çıyanlardan ve karıncalardan koruduğuna inanılmış.

Dört Köşeli Sütun
Beyazıt’ta Ordu Caddesi üzerinde bulunan Sultan Beyazıt Hamamı’nın, altında bulunan dört köşeli sütun sayesinde kente veba hastalığının girmediğine inanılmış. Şimdilerde hala devam eden hem erkek hem bayan bölümleriyle hizmet veren bu tarihi yapıya girdiğinizde tılsımlı sütünlara bakmayı unutmayın.

Kucaklaşmış Sevgililer
Bir erkek ve sevgilisinin birbirleriyle kucaklaşmış haldeki tunçtan heykelinin tılsımı kavga eden çiftleri barıştımasıdır. Karı-Koca çiftler küs veya kavgalılarsa, sadece birinin heykeli kucaklamasıyla tekrar barışacağına inanır.

Tekfur Sarayı’ndaki Tunçtan İfrit Heykeli
Fatih ve Edirnekapı arasında kalan ve konum olarak Edirnekapı ve Eğrikapı arasında kalan kalın duvarlı saray “Tekfur Sarayı” olarak isimlendirilir.Tekfur Sarayı’nın ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı tarihi kaynaklarda, İsa’nın doğumundan sonra onuncu asırda Bizans İmparatoru Porfirogenetos emri ile yaptırıldığı ve arka kısmında bulunan büyük sarayın, ek binası olduğu savunulmaktadır. Bu heykelin yılda bir kez etrafına ateş saçtığı, bu ateşten bir kıvımcım alabilen kişinin çok sağlıklı yaşadığı ve genç kaldığına inanılmış.

Sultanahmet’e dikilen Burma Sütun
Üç başlı ejderha şeklinde olan bu sütunun başının biri bir yeniçeri tarafından kılıçla koparıldıktan sonra tılsımın kısmen bozulduğu ve İstanbul’da birdenbire akreplerin görüldüğüne inanılmış.

Ayasofya’daki Dört Sütunlu Anıt
Azrail, Cebrail, İsrafil ve Mikail resimleri bulunan bu sütunların her birinin ayrı bir tılsımı olduğuna inanılmıştır. Cebrail kanat çırpıp bağırdığında doğuda bolluk olur. İsrafil resmi kanat çırparsa, batıda kıtlık olacağını gösterir.. Mikail resmi kanat çırparsa, kuzeyden bir kahra­man çıkar. Azrail resmi kanat çır­pınca, dünyanın her yanında veba salgını başlayacağına inanılırdı.

Milyobar (Örme Sütun)
Atmeydanı’ndaki Milyobar anıtı, 300 bin taştan yapılmış. Bu sütunun tepesinde bulunan çok güçlü bir mıknatıs sayesinde İstanbul’un depremlerden korunduğuna inanılmış.

Tüm bu tılsımlar o günkü İstanbul'u korumakla kalmamış, günümüze kadar efsanelerin kulaktan kulağa anlatımıyla gelmiştir... Bugün bu yarımadanın her yerinde yapılan bina kazılarının altında binlerce senelik eserler gün yüzüne çıkmaktadır... Bunların bazıları koruma altına alınmakta, bazıları da sessizce yıkılarak bir tarih yok edilmektedir.

Tarih ile efsânenin amacı birdir: Geçici insanda ebedî insanı anlatmak. ( Victor Hugo)Selam ve Dua ile..

Şennur Beyse
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv