Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor

Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile The Helping Trooper Girişimi tarafından “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor!” temasıyla ortak ve 26 Şubat günü gerçekleştirilen seminere, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı Av. Nazan Moroğlu ve Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serap Ören konuşmacı olarak katıldılar.

26 Şubat 2013 Salı 16:56
Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor
 ‘Hukuki ve Toplumsal Açıdan Çocuk Gelinler Olgusu Semineri’nin açılış konuşmasını yapan The Helping Trooper Kurucu Başkanı Cansu Korkmaz, daha önce The Helping Trooper olarak bedensel-zihinsel engelli, down sendromlu veya otizmli çocuklarla projeler ve etkinlikler yaptıklarını, bu seminerle de Türkiye’nin ve dünyanın kanayan yarası olan “çocuk gelinler” sorununa da dikkat çekmek istediklerini belirterek, sözü konuşmacılara bıraktı.

İlk olarak toplumsal açıdan çocuk gelinlere değinen Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serap Ören, Türkiye’deki evliliklerin %15’inin çocuk yaşta yapıldığına dikkat çekti. Bu rakamların Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan rakamlar olduğunu belirten Ören, gerçekte bu rakamların çok daha fazla olduğunu, çünkü dini nikâhın bazı bölgelerde resmi nikâhın önüne geçtiğinin altını çizdi. Çocuk gelinler sorununun en büyük çözümünün okullardaki eğitim olduğunu da vurgulayan Ören, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasının talep edildiğini dile getirdi.

Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı-İstanbul Barosu Avukatı Av. Nazan Moroğlu, özellikle Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi’nin (CEDAW) uygulanması konusunda var olan sıkıntıların altını çizerek konuşmasına başladı. Kadın ve çocuk gelinler konusunun Birleşmiş Milletler platformunda 1979 yılına kadar ele alınmadığını belirten Moroğlu, daha sonra Medeni Kanun’un 16 ve devamı maddelerindeki “evlilik yaşı”, “evlilik ile ergin kılınma” ve “çocuk tanımı” konularına da değindi. “Çocuk” ve “Evlilik” kavramlarının asla yan yana gelmemesi gereken iki kelime olduğunu da vurgulayan Moroğlu, kadın ve çocukların aile içi şiddet konusunda çıkan yasalar ile korunduğunu; ancak daha sonrası için aile bireylerinin eğitilmesi gerektiğini de özellikle belirterek konuşmasını tamamladı. 


STS A

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv