KAVGASIZ HABERCİLİK OLMUYOR

15 Aralık 2018, 09:52
KAVGASIZ HABERCİLİK OLMUYOR
PR - RÖPORTAJ
ŞERİFE BEKMAN: KAVGASIZ HABERCİLİK OLMUYOR!..

Kendi adını taşıyan haber portalı var. 49 yıllık Bizim Anadolu Gazetesi’nde yazarlık ve habercilik yapıyor. Şimdi de İstanbul’un ilk dijital televizyonunda programcılığa soyundu. İşte herkesin merak ettiği Şerife Bekman gerçeği.

EMEKLİ OLDUĞUM GÜN HAYATLA TANIŞTIM

Şerife Bekman, Telekom’da 26 yıl 8 ay çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı. Emekli olmasıyla birlikte hayatın gerçekleri ile tanıştı. İlgisini çeken gerçeklerin başında; Gazetelerde okuduğu, televizyonlarda seyrettiği haberlerin ne kadar boş ve insan beynini afyonlaştıran türde olduklarıydı. Kendisine sorduğu ilk soru şu oldu: “Ben olsam?”

Bekman, yapılan haberlerin içeriğinden tutunda habercilerin vatandaşa yaklaşımına kadar her şeyi mercek altına aldı.

BAŞKALARINI BEĞENMEMEK YÜZÜNDEN ORTAYA BEN ÇIKTIM

“Bir iki habercinin dışında çoğunu beğenemedim. Yaptıkları iş gazetecilikten ziyade işimi yapayım evime gideyim türündendi. Mikrofon uzattıkları halkı ekrana taşıyacakları bir meta gibi gördükleri apaçık belliydi. Oysa o insanların hayatlarında el değmemiş öyle özel bir damar vardı ki hiçbiri bunu göremedi” diyen Bekman, “Halktaki o damarı bundan sonra da görebileceklerini sanmıyorum. Bense bu yılla tam 4 yıldır halktaki o görülmeyen damarı ekrana ve sayfalara taşıyorum” dedi

YAZIN TERLİK KIŞIN BOT GİYERİM

Yaz olduğunda ayağında terlikleri ile habere giden bir gazeteci Bekman. Kış olduğunda ise kısa botlarıyla selin çamurun içine girmekten zerre kadar çekinmeyen bir insan.

ÜLEN’DE DERİM ‘ULAN’ DA. ÖNCE EGE’LİYİM SONRA TÜRKİYELİ

Karşısında kim olursa olsun (sırası geldiğinde) Ege’nin kendine özgü şivesiyle “Üleeen” diyecek kadar içten, yardıma muhtaç insan ve hayvanların anında yanında bitecek kadar da yardımsever bir isimdir Şerife Bekman.

BEN BENİ ORTAYA KOYDUM, VİTRİNDEKİ BİR BENİ ALMADIM

“Gazetecilik yapayım diye özel bir çabam yok. Ne isem onu ortaya koyuyorum. Doğalım. Rol yapmıyorum. Ne isem oyum. Gençlerle röportaj yaparken birine oğlum ötekine kızım diye hitap ediyorum. Bu, bugüne kadar görülmüş bir şey değil. Varsa göstersinler bileyim. Toplumun bütün katmanları günlük yaşamda birbirine nasıl hitap ediyorsa ben o hitap şeklini kullanıyorum. Sorularım bazen serttir. Röportaj sırasında kızdığım anlar oluyor. Tepkimi saklayamıyorum. Ortada bir yanlış varsa o yanlışı sormam gereken şekilde soruyor ve sorguluyorum” diyen Bekman, özünde insanları ve hayvanları çok sevdiğini tekrarlayarak, “Böyle olduğum için Şerife Bekman’ım. Tutturduğum bir yol değil bunun adı, içinde olduğum bir yol. Yapmacık olamıyorum” dedi

KAVGASIZ HABER OLMUYOR ARKADAŞ

Ses getiren haber ve röportajlara attığı imzanın altında en önemli gerçeğin ‘Ekip çalışması’ olduğunun altını çizen Bekman, “Kamera gerisinde çok özel bir ekip var. Bazen kendimi unutsam da bana beni hatırlatan bir ekip bu. Haber öncesi ve sonrası inanılmaz büyük kavgalar yaşanır bizim haber merkezinde. Bizi görenlerin ‘Eyvah’ deyip çareyi kaçmakta bulduğu türden kavgalardır bunlar. Sesler yükselmeye başladığında sadece Alaçatı inlemez, Ilıca’dan duy sesimizi. Önceleri yadırgıyordum bu kavgaları. Ama sonra öğrendim ki gazetecilik böyle bir şeymiş. Yapılan bir haberin daha iyi olması için bunların gerekliliğine inanan biriyim artık.”

NALET BİR KOCAM VAR

Hayatının en büyük doğrularından birinin 4 yıldır evli olduğu Gazeteci eşi Cemal Bilge’yle evlenmek olduğunu söyleyen Bekman, “O dünyanın en nalet adamıdır” dediği eşinin gerçek bir işkolik olduğunu ve bugüne kadar oluşturulan bütün konseptlerin mimarı ve uygulayıcısı olduğunu söylüyor.

BAŞUCUNDA 2 TELSİZLE UYUYAN KAÇ GAZETECİ TANIRSINIZ?

Eşi için “Adam bitirilemeyen üniversite. Her okul bir gün biter ama Cemal Bilge ile çalışanın bu meslekte mezun olması gibi bir lüksü ve gerçeği yoktur” diyor ve ekliyor, “Uyurken bile başucunda iki telsizle uyuyan kaç gazeteci tanırsınız bilmem ama böyle bir adam benim eşim ve adına da Cemal Bilge diyorlar. Naletin önde gideni. Kafası sürekli yeni projelerle dolu. Birini hayata geçirmeden 5 projeyi daha beyninde muhafaza eden bir bilgisayar adeta. Onun hayatında 5 dakika önce altına imzanızı attığınız başarının önemi yok onun için önemli olan 5 dakika sonra elde edeceğiniz başarıdır. O’nun elinde hamur gibiyim yada lego. İstediği şekle sokar beni. Varın adını siz koyun. Öyle işler yaptırır ki bana, yaptıktan sonra farkına varırım ne denli zor bir işi yaptığımın. Bir çok haberin yapılamayacak haberler olmasının altında hep o vardır. Bazen mikrofonu bırakıp kaçmayı düşündüğüm anlar olur fakat bilirim ki kafasında beni bulunduğum yerin daha da üzerine çıkaracak bir şeyler planlamıştır. Emin olun haber montajlanmadan yaptığımın ne olduğunu ben bile bilmiyorum çoğu zaman. “Gel izle” dediğinde ise görürüm ki bana bir dağ daha devirtmiş. Kendimi izlerken kendimden korktuğum anlar olur. Kendime sorarım ‘Bu ben miyim?’ diye. İşte böyle bir adamın oluşturduğu tek parçalı Voltran’ım ben”

 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv