KAVRAMLARI DOĞRU KULLANMAK DOĞRU BİLGİ OKUMAKLA OLUR!

27 Aralık 2018, 15:55
KAVRAMLARI DOĞRU KULLANMAK DOĞRU BİLGİ OKUMAKLA OLUR!
Nurten Ertul - Gazeteci Yazar

KAVRAMLARI DOĞRU KULLANMAK DOĞRU BİLGİ OKUMAKLA OLUR!

Tesadüfen grupta karaman.org adlı bir haber sitesinde Anadolu’dan Yunanistan’a gönderilen Hıristiyan Karamanlılarla ilgili bir makale gözüme ilişti. Bu yüzden bu bilgi notunu paylaşmak ihtiyacı hissettim. Fakat bundan önce kim olduğumla ilgili merak edilen bir hususu yazmak istiyorum. Aslen aile köklerimiz Karaman’a uzanıyor. Karaman’dan da Niğde’nin eski adı Limni yeni adı Yeşil Gölcük olan kasabasına atalarımız asırlar evvel yerleşmiş. Lakabı da ailemizin Sarı’nın uşaklarıdır. Çünkü Karaman’dan rivayete göre sarışın ve oldukça da yakışıklı bir asker olan büyük büyük büyük büyük dedemiz at sırtında tek başına Limni adlı Ortodoks Hıristiyanların yaşadığı köye sığınmış. Şimdi aile tarihimizi bir kenara bırakalım ve makaledeki mühim bilgi yanlışını düzeltelim.

1-Karamanlılık müstakil bağımsız bir kimlik değildir. Karamanlılar denilmesinin nedeni; pek çok Türkmen aşireti ile Küçük Asya’nın Kapadokyası, İsaurası ile Kilikya bölgesinde yaşayan yerli Hıristiyanlarının da desteğiyle güçlü bir devlet kuran Karamanoğlu Beyliği’nden adını almaktadır. Karamanlı ifadesi Osmanlı’da coğrafyayı belirlemek için orada yaşayan Müslüman ya da Hıristiyan herkese verilen genel addır. (İstanbullu-İzmirli-Adanalı-Konyalı demek gibi. Biz burada bunu derken bu kentlerde yaşayanları kendi içinde İstanbullu ama kökeni Trabzonlu veya göçmen yahut Hıristiyan – Musevi vs. diye ayırıyor muyuz? Doğrudan İstanbullu diyoruz)

2-Neden Karamanlılık o halde Hıristiyan Rumlarla birlikte anılıyor? Çünkü Fatih Sultan Mehmed uzun uğraşlardan sonra Karamanlı Devleti'ni Ermenek’de yıktı. Sonra da herkesin bildiği gibi Bayazıd’da Silifke’de tamamen tarih sahnesinden sildi. Ama ad hep kaldı. Neden mi? Osmanlı tarih boyunca Karamanlı bölgesinde yaşayan halkı bir araya gelmemeleri yeniden aynı coğrafyada Müslüman ya da Hıristiyan fark etmez yaşamaya başlamamaları için değişik yerlere sürdü. Bunların içinden Hıristiyan olanları özellikle de ana dili Türkçe olan Türkofonlar İstanbul’da bulunan ve Millet başı haline getirilen Rum Patrikliği tarafından “Karamanlılar” olarak kaydedildiler. Burada kültürü ve kimliği koruyan en önemli makam görüldüğü üzere dini kurumlar olmuştur. Müslümanları da İstanbul’da Fatih ve Aksaray gibi semtlere yerleştirilmişlerdir. Onların da yaşadıkları mahallerine Büyük Karaman – Küçük Karaman gibi adlar verilmiştir.

3-Şimdi makaledeki sorun nedir? “Tokat , Kayseri ve Sivas’da Karamanlılar yaşamıştır.” İfadesi tamamen bilgi yanlışı ve tarih ile kavramların daha fazla karşımasına sonuçta ortaya hiçbir şey çıkmamasına hizmet eder. Bu yüzden doğrusu şudur: Küçük Asya denilen Anadolu coğrafyasında asırlardan beri Türkler yaşamaktadır. Türkler henüz Doğu Roma dönemindeyken Hiristiyanlıkla tanışmışlar hatta kimi kaynaklara göre 5. ya da 6. yy’da Türkçe yazılan İncil bile bulunmaktadır. Şimdi Karamanlı ne demiştik; "Kilise kayıtlarına ana dili Türkçe olan Hıristiyanlar şeklinde kaydedilen topluluktur". Makaleye göre sanki "Karamanlılık diye bağımsız bir etnik sınıf var." Hayır böyle bir sınıf ya da kimlik yok. Tokat, Kayseri, Sivas, Amasya, Gümüşhane, Bayburt, İzmir, Denizli, Manisa, Marmara, İstanbul, Erzurum, Diyarbakır, Giresun-Şebinkarahisar, Erzincan gibi daha onlarca kentte Türkçe konuşan ve Türkçe okuyan ancak Greek harfleriyle yazılan Karamanlika dediğimiz dili kullanan Türkopoller yaşamıştır. Kısaca Türk Hıristiyanlar yaşamışlardır. Bunlar Karamanlı değildir. Yani kendi kendimize “Türkçe konuşan Hıristiyanlar Karamanlıdır” şeklinde müstakil bir KİMLİK oluşturmaya çalışmayalım. Çünkü yanlış. Doğrusu yukarıda yazıldığı gibidir. Türk Hıristiyanlar Anadolu coğrafyasında yaşamışlardır. Lütfen buna dilinizi ve düşünce dünyanızı alıştırın. Türk Hıristiyanları, Karamanlı ana başlığında toplamayın. Çünkü bilimsel ve tarihsel olarak henüz böyle bir kimliğin varlığı ispatlanmadı.

4-Bayburtlu Karamanlı/ Tokatlı Karamanlı/Gümüşhaneli Karamanlı/Sivaslı Karamanlı/Amasyalı Karamanlı mı? Diyorlarmış kendilerine. Ne diyorlarmış? Komik olmayalım ve doğru düzgün araştırılarak yazılan eserleri lütfen okuyalım.
Neleri mi? Bu alanda şu ana kadar kayda değer akademik çalışmaların en önemlisini Evangelia Balta yapmıştır. Ardından Stefon ve Foti Benliyos’un araştırma kitapları var.

5-Bugünkü bilgilerimize göre Tokat ve Sivas'ta yaşayan ana dili Türkçe olan Hıristiyanlar Karamanlılar olarak anılmıyor. Fakat diyebilirler ki "Karaman Coğrafyasından sürgün olarak bu bölgelere gönderildik. O zaman konu başka. Osmanlı'ya dönelim. 18.yy'de özellikle Karamanlı Hıristiyanlar Türkçe konuşanları çok zengin ve güçlüydüler. Nedeni de dil bilmeleriydi. Toplumlar arasında ilişkiyi sağlamalarıydı. Karamanlı Hirsitiyanlar hatta yanlarına müslüman Karamanlıları da alarak Samsun (Havyar Ticareti ellerindeydi.) İzmir ile Selanik başta olmak üzere önemli nüfusa sahiplerdi. Şimdi bunlara da elimizde tarihi veriler olduğu hal de Karamanlılar mı diyeceğiz?

Araştırma kitaplarından sıkılanlar için de bendeniz Nurten Ertul’un yazdığı Elveda Kapadokya (KİMLİK) adlı roman bulunmaktadır. Hiç değilse güncel olan bu üç eseri de okuyun ve ondan sonra bu konularda bir şeyler yazın. İnsan tarihe ışık tutan çalışmaları okudukça nereden kimden olursa olsun mutlu oluyor. Ama lütfen doğru bilgi okuyalım. İşte o zaman alkışları ve çiçekleri yazan hak ediyor…(Bu alanda yazılan çok eser var. Ancak bunlar belli başlı ve yazılanların büyük bir kısmının incelenmesi sonucu oluşturulanlar. Burada yanlış anlaşılma olmasın. Evangelia Balta ile Benlisoy'ların eserleri araştırma. Özellikle Evangelia Balta hem saha da hem de teoride yıllardır bu konuyu araştıran çağdaş isimlerdendir. Nurten Ertul'un eseri romandır. Romanlarda bildiğimiz gibi yazarların hayal-kurgu-sanat ve estetik kaygılarıyla oluşturulur.) 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv