KEHANETLER KENTİ İSTANBUL!

24 Ocak 2017, 00:29
KEHANETLER KENTİ İSTANBUL!
Doç. Dr. İhsan Hanson İstanbul Tarihçisi ve Rehberi
KEHANETLER KENTİ İSTANBUL!
İstanbul, kimi araştırmacılara göre güç merkezi, kimilerine göre iki kıtayı Asya ile Avrupa’yı bağlayan köprü, kimilerine göre de doğu ile batı kültürünün buluştuğu nokta. Ancak İstanbul’un bir diğer özelliği tarih boyunca gizemli olayların ve kehanetlerin merkezinde olması.

İstanbul’u dünyada özel kılan pek çok özelliği bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de kimi araştırmacılara göre “Kehanetler Kenti” olması. Neden mi? Bizans döneminden Osmanlıya varana değin İstanbul’u geçmişle bugüne bağlayan sütunlar, yer altı mahzenleri, yer altı geçitleri, surlar, dehlizler, mağaralar, binlerce yıllık geçmişi olan ibadethaneler, saraylar, zindanlar ile tam bir kehanetlerle çeşitli gizemli olayların kenti.  Hatta İstanbul’un kehanetler kenti olma özelliği Bizans döneminde de araştırmacıların dikkatini çekmiş. Bizans’ta yaşayan batılı serüvencilerden Romert Clery’u günlüklerinde İstanbul kehanetçilerinin, batılı haçlılar ile Türkler tarafından kentin fethedileceğini yıllar öncesinden açıklamış.

Neler mi yazmış? O halde gelin asırlar öncesinin kehanetlerini hep birlikte okuyalım:
“İstanbul’da asırlardır yüksek sütunlar bulunuyor. Merdivenlerle çıkılan bu sütunlarda, münzeviler yaşıyor. Sütunlara ve kutsal ibadet alanlarına İstanbul’da olabilecek fetihlerle, felaketler resmediliyor. İstanbullu Rumlar, önceleri bu sütunlara resmedilen kehanetleri hiç anlamadılar. Hatta ilgilenmediler. Ancak batıdan gelen kısa sarı saçlı ve demir kılıçlı haçlılar tarafından İstanbul fethedilene kadar sütunlara resmedilen kehanetlere ilgi göstermediler. Ne zaman ki kent, batıdan gelen haçlılar tarafından fethedildi, ondan sonra İstanbul’da yaşayan Rumlar, sütunlara, gemilere, surlara ve duvarlara yapılan resimlere bakmaya ve aralarında olabilecekleri tartışmaya başladılar.”
İstanbul’la ilgili kehanetçilerin öngörüsü sadece haçlıları bilmeleriyle sınırlı değil. Kehanetçiler, İstanbul’un Osmanlı ve Türkler tarafından fethedileceğini de yıllar öncesinden işaretlerle anlatmışlardı.  Hatta bu kehanetleri Joseph von Hammer, “Osmanlı Tarihi”nde anlatıyor: Nasıl mı?
“İstanbul halkı, Latinlerin ve diğer istilacıların kente girmelerini önlemek için Serkoporta denilen kapıları kapattı ve duvarı ördüler. Ancak Latinlerin kenti istila edecekleri korkusundan ördükleri kapıdan bu sefer de Türkler şehre girdi. Hatta Kral ailesine falcılar şehri fethedecek Türk Padişahı Fatih Sultan Mehmed’in ismini de Mamaimi diye bildirmişlerdi.”
Yüzyılın en ünlü kehanetçilerinden Nostradamus’un İstanbulla ilgili kehanetleri de dikkat çekici: Nostradamusa göre’de bütün dünyayla birlikte İstanbul’da da değişiklikler olacak. Para, sermaye ve güç el değiştirecek.
Yakın zamanların ünlü kehanetçilerinden Baba Vanga’ya göre Avrupa’da nüfus bitme noktasında azalacak hatta Müslümanlarla Hristiyanlar arasında yaşanacak savaştan kaçanlar da İstanbul’da Anadolu yakasında yaşayabilecekler.

Herkesin hayatında güzel kehanetlerin olması dileğiyle!

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv