Annesinin Çeyizlik Eşyalarını Bağışladı

Elif Nurten Düzel annesinden kendisine kalan 65 parça çeyizlik eşyayı Uşak Kent Tarihi Müzesine bağışladı.

23 Şubat 2013 Cumartesi 00:39
Annesinin Çeyizlik Eşyalarını Bağışladı

Uşak’ta Yakında açılacak olan Kent Tarihi Müzesi’ne bağışçı ilgisi günden güne artıyor. Uşak Kent Tarihi Müzesi’nin envanter anlamında örnek müzelerden birisi olmasını hedefleyen belediye bir yandan bağışçılara ulaşıyor, diğer yandan müzeye ilgiyi arttırmak için başka illerden gelen örnek müzelerin eserlerini sergiliyor.

Çalışmalar sonucunda duyarlı Uşak halkı ise bağışlara başladı. Bu konuda örnek bağışlardan birisi de lif Nurten Düzel isimli vatandaştan geldi. Düzel annesinden kendisine kalan 65 parça çeyizlik eşyayı müzeye bağışladı. Bağışlanan eserler ise incelendikten sonra müzede sergilenmesine karar verildi. Konu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Ali Erdoğan duyarlı vatandaşların ilgisi ile müzenin önemli hale gelmesinde adımların atıldığını kaydetti. Bu kapsamda bağışçı Elif Nurten Düzel’in de güzel bir işe imza attığını dile getiren Başkan Erdoğan, “Bağışçımız annesi Elif Okan’dan kendisine yadigar kalan birçok eseri müzemize bağışlayarak kent kültürünü yaşatma adına önemli bir iş yapmıştır. Bağışlanan çeyizlik eşyalar ilimizin evlenmedeki örf ve adetlerine ışık tutmaktadır. Bu vesile ile yeni nesil geçmiş kuşakların nasıl evlendiğini geleceğe taşıma imkanına kavuşmuştur” dedi. 

Bağışların devam etmesi gerektiğini hatırlatan Erdoğan, eşya çeşitliliği ile zengin bir envanterin oluşmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Vatandaşların evlerinde önemsemediği eski eşyaların kendileri için çok önemli olabileceğine dikkat çeken Erdoğan, “ Her eşyayı titizlik ile inceleyip geleceğe ışık tutması açısından değerlendiriyoruz. Bu konuda duyarlı vatandaşlarımızın destekleri de bizler için şüphesiz çok önemlidir. Desteklerin devamını bekliyoruz” ifadesini kullandı. Başkan Erdoğan köylerden de destek gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Vatandaşımız örnek bağışta bulundu

Annesinden kalan hatıraları bağışlayan Elif Nurten Düzel’in hareketinin taktire şayan olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Ali Erdoğan, “ Müzemize böyle bir bağış yapılması bizleri oldukça mutlu etmiştir. Belediye olarak kent tarihi müzesinin en iyi noktalara gelmesi için çaba veriyoruz. Bu bağlamda duyarlı vatandaşlarımıza daha büyük görevler düşmektedir. Duyarlı davranış gösteren Elif Nurten Düzel bu bakımdan örnek teşkil etmelidir. Kendisinin bize bağışladığı eserler arasında annesinden kalan sandalyeden kahve değirmenlerine, camdan yapılmış çay ve kahve takımlarından oyalı yazmalara kadar birçok eşya vardır. Bu eşyalar dönemin düğünlerinde Uşak’ta neler yapıldığını, örf ve adetlerimizi göstermektedir. Bize verilen bu eşyalar ile gelecek nesil geçmişini daha iyi bilecektir. Biz belediye olarak müzemizin eşya ve eser envanterinin daha fazla olmasını arzu ediyoruz. Bu nedenle halkımızın da desteğinin devam etmesini bekliyoruz. Eşya toplama ile ilgili olarak çalışmalarımız devam edecektir. Köylerden de bu bakımdan isteklerimiz oluyor. Köyde yaşayan hemşerilerimiz evlerinde bulunan eski eşyaları belediyemize getirmelidir. Müzemiz duyarlı vatandaşlarımızın desteği ile daha iyi noktalara gelecektir” dedi.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv