Hayal Perdesi 33. sayısı çıktı!

Derginin vizyon sayfalarında bu sayıda, Reha Erdem’in kendine has bir atmosfer yarattığı masalsı filmi Jîn, Kim ki-Duk’un sinemaya dönüşünü müjdeleyen Acı, Steven Spielberg’ün epik uyarlaması Lincoln, Quentin Tarantino’nun keyifli seyirliği Zincirsiz ve Yılmaz Erdoğan’ın iki şairin hayat hikâyesini sinemaya aktaran yapımı Kelebeğin Rüyası yer alıyor.

29 Mart 2013 Cuma 21:54
Hayal Perdesi 33. sayısı çıktı!

Hayal Perdesi’nin bu sayıdaki kapak konusu ise, operetlerle başlayarak sonrasında Mısır filmleri furyasının şekillendirdiği ve 70’lerde arabesk şarkıcıların başrolünde yer “Arabesk Filmler”. Cem Pekman “Türk Sineması’nda Arabesk” başlığıyla arabesk olgusunun gelişimini kronolojik bir şekilde aktarırken, Murat Tolga Şen “Arabesk Sinemasının Şarkıcı “Küçük”leri” isimli yazısında bu furyada öne çıkan çocuk şarkıları ele alıyor. Sinema tarihçileri Giovanni Scognamillo ve Agâh Özgüç söyleşileriyle desteklenen dosya, şarkılı filmlerden arabesk filmlere geçiş sürecini anlattığı kadar, Türkiye’nin o dönemde yaşadığı toplumsal dönüşüme de ayna tutuyor.

Kamera Arkası’nda Türkiye’de gösterilen pek çok yabancı filmde başrol oyuncularını seslendiren ve alanında uzman isimlerden olan Sungun Babacan’la Türkiye’de dublaj olgusu ve sektöre dair keyifli bir sohbet bulunuyor.

Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde, geçtiğimiz Oscar ödül töreninde en iyi film seçilen Argo’yu ve filmin çevresinde gelişen tartışmaları merkezine alıyor. Belgesel Odası’nda Barış Saydam geçtiğimiz !f İstanbul Film Festivali’nde gösterilen Bir Belgesel: Woody Allen’ı, Hilal Turan ise Lübnanlı bir Ermeni şairin kolektif belleğini şekillendiren travmalar üzerinden anlatılan Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım isimli çalışmaya değiniyor.

Açık Alan’da Zeynep Köroğlu Romen filmi Tepelerin Ardında’yı tartışıyor, Sinefil bölümünde Kübra Turangil Lars von Trier’in Karanlıkta Dans filmini dergiye taşıyor. Kitaplık da Sema Karaca önemli bir kaynak kitap sayılan Daniel Frampton’ın Filmozofi kitabını anlatıyor, Neden Film Seyrediyoruz’da ise hikâyeci Nermin Tenekeci filmlerin arkasında yatan hikâyeleri paylaşıyor.

İngilizce makale ve söyleşilerin yayınlandığı English Section bölümünde bu sayıda Cem Pekman’ın Ertem Eğilmez sineması üzerine yazdığı makale bulunuyor.

Hayal Perdesi Sinema Dergisi Vefa Cad. No:48 34134 Vefa / İstanbul T + 90 212 528 22 22 F + 90 212 513 32 20 hayalperdesi@hayalperdesi.net

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv