Karamanoğlu Beyi Nure Sofi

Edebiyatta Tabuları Yıkan Bir Roman:'Karamanoğlu Beyi Nure Sofi' gazeteci yazar Nurten Ertul imzasıyla İstanbul kitap fuarıyla eş zamanlı olarak okurlarıyla buluştu...

19 Kasım 2018 Pazartesi 21:28
Karamanoğlu Beyi Nure Sofi
Edebiyatta Tabuları Yıkan Bir Roman!..
“Karamanoğlu Beyi Nure Sofi”


Gazeteci yazar Nurten Ertul’un tarihin en tartışmalı konularını belgesel araştırma tekniklerine göre hazırladığı yeni romanı “Karamanoğlu Beyi Nure Sofi; Geçmişten Sırlarıyla Geldi…” yayınlandı.

Karamanlılar ile Karamanoğulları’nın belgelere göre tarihleri ile günlük hayatlarının roman kurgusuyla okuyucuya sunulduğu eser bugüne kadar üzerinde çok tartışılan konuları tartışmaya açacak türden görünüyor. Türkiye’de Karamanoğulları ile Osmanoğulları’nın rekabeti olarak bilinen konunun perde arkasının ele alındığı roman geniş bir zaman dilimini okuyucuya, keyifli bir kurguyla sunuyor.

Ortaçağ’dan Bugüne Bakmak
“Karamanoğlu Beyi Nure Sofi; Geçmişten Sırlarıyla Geldi…” romanı yazarın daha önceki eserlerini tamamlayan serinin son parçası olma özelliğine sahip. Bu yüzden, tarihi roman okumayı sevenlerin kafasında ki soru işaretleri, serinin sonu olan çalışmada artık tamamlamış görünüyor. Yazarın diğer eserlerinin aksine Karamanlılar Türk mü Rum mu? Osmanoğlu ile Karamanoğlu kavgasının nedenleri? Tarihi rekabette kim haklı kim haksız? Karamanlıların hepsi Balkanlara mı sürüldü? Gibi sorulara kurguda kesin ifadeler getirilmesi de artık serinin tamamlandığını gösteriyor. Ustalıkla kurgulanan ve okuyucuyu hayal dünyasında, ortaçağ götüren romanın konusu kısaca şu şekilde:
Kahramanımız Nure Sofi Piroğlu asırlar boyunca saklı yaşayan hanedan ailelerinden birisine mensup. Ortaçağdan bu yana ailenin dostları ile düşmanları, müttefikleriyle rakipleri hiç değişmiyor. Sadece isimleri ve yöntemleri değişiyor. Nure Sofi Piroğlu ile arkadaşlarının hayatlarında köklü değişimler yaratan 1980 ihtilaliyle birlikte başlayan roman, inişlerle çıkışlarla devam ediyor. 1980’lerin Türkiyesinden aynı zamanda ortaçağ Anadolusuna odaklanan romanda karşımıza dönemin birbirinden güçlü aktörlerinin, birbirleriyle kurdukları çapraşık ilişkileri ortaya çıkıyor. Ortaçağ Anadolusunun kurgulandığı bölümlerde Karamanoğulları, Selçuklular, Ermeniler, Rumlar, Romayotlar, Latinler, Haçlılar, Hasan Sabbah, Selahattin Eyyubi, Araplar, Türkmenler, Anadolu’da halk isyanını başlatan Babailer, Memluklar, Moğollar ile Osmanlılar çok farklı bir şekilde gözler önüne seriliyor. Aynı anda 1980’lerden sancılı bir şekilde 1990’lara ardından da varlık mücadelesinin verildiği 2000’lere kadar uzanıyor. 2002 yılında nefes kesici bir sonla biten roman, okuyucuyu geçmişle bugün arasında bilgi ve tecrübeyle kurulan bir köprüden geçirtiyor. İstanbul’da Nure Sofi Piroğlu ile hanedan ailesinin bir yalıda başlayan hayatları nefes kesen ticari ve siyasi rekabetlerin sonunda Ermenek (Germanikopolis) dağları ile Taşeli (İsaura)platosuna kadar uzanıyor. Bu süreç ortaçağ Anadolusunda yaşananlarla destekleniyor. Zor ve bilgi gerektiren bir kurguyu ustalıkla oluşturan tecrübeli yazar diğer eserlerinde olduğu gibi ortaya güzel bir dönem romanı çıkartmış.

Ticari ve siyasi rekabetlerin yanı sıra ortaçağ ile yakın tarih ustalıkla anlatılırken;insani duygular çok güzel ifade edilmiş. Ölüm, aşk, evlilik, aile, dostluk, hiçlik, benliğin terbiyesi gibi tasavuf konularının da işlendiği romanda herkes kendisinden de bir şeyler buluyor. En tepe ile en aşağıda bulunan hayatlar tarih, siyaset ile ekonominin yanı sıra duyguların çok güzel kurgulanmasıyla gözler önüne serilmiş.

Seri Tamamlandı!..
Tecrübeli yazarın daha önce aynı seride kaleme aldığı Elveda Kapadokya (Kimlik), Beyaz Zambak, Miras adlı romanları bulunuyor. Son romanı Karamanoğlu Beyi Nure Sofi Geçmişten Sırlarıyla Geldi adıyla da artık yazar, seriye son noktayı koymuş oldu.

Yazar:Nurten Ertul
Sayfa Sayısı:336
Gözlük Yayınları
Kitap İsteme Adresi:gozlukyayinlari@gmail.com
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv