Kavramları Doğru Kullanmak İçin Doğru Bilgi Okuyun

Karamanlılık müstakil bağımsız bir kimlik değildir. Karamanlılar denilmesinin nedeni; pek çok Türkmen aşireti ile Küçük Asya’nın Kapadokyası, İsaurası ile Kilikya bölgesinde yaşayan yerli Hıristiyanlarının da desteğiyle güçlü bir devlet kuran Karamanoğlu Beyliği’nden adını almaktadır.

27 Aralık 2018 Perşembe 15:39
Kavramları Doğru Kullanmak İçin Doğru Bilgi Okuyun
KAVRAMLARI DOĞRU KULLANMAK DOĞRU BİLGİ OKUMAKLA OLUR!

Tesadüfen grupta karaman.org adlı bir haber sitesinde Anadolu’dan Yunanistan’a gönderilen Hıristiyan Karamanlılarla ilgili bir makale gözüme ilişti. Bu yüzden bu bilgi notunu paylaşmak ihtiyacı hissettim. Fakat bundan önce kim olduğumla ilgili merak edilen bir hususu yazmak istiyorum. Aslen aile köklerimiz Karaman’a uzanıyor. Karaman’dan da Niğde’nin eski adı Limni yeni adı Yeşil Gölcük olan kasabasına atalarımız asırlar evvel yerleşmiş. Lakabı da ailemizin Sarı’nın uşaklarıdır. Çünkü Karaman’dan rivayete göre sarışın ve oldukça da yakışıklı bir asker olan büyük büyük büyük büyük dedemiz at sırtında tek başına Limni adlı Ortodoks Hıristiyanların yaşadığı köye sığınmış. Şimdi aile tarihimizi bir kenara bırakalım ve makaledeki mühim bilgi yanlışını düzeltelim.

1-Karamanlılık müstakil bağımsız bir kimlik değildir. Karamanlılar denilmesinin nedeni; pek çok Türkmen aşireti ile Küçük Asya’nın Kapadokyası, İsaurası ile Kilikya bölgesinde yaşayan yerli Hıristiyanlarının da desteğiyle güçlü bir devlet kuran Karamanoğlu Beyliği’nden adını almaktadır. Karamanlı ifadesi Osmanlı’da coğrafyayı belirlemek için orada yaşayan Müslüman ya da Hıristiyan herkese verilen genel addır. (İstanbullu-İzmirli-Adanalı-Konyalı demek gibi. Biz burada bunu derken bu kentlerde yaşayanları kendi içinde İstanbullu ama kökeni Trabzonlu veya göçmen yahut Hıristiyan – Musevi vs. diye ayırıyor muyuz? Doğrudan İstanbullu diyoruz)... MAKALENİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv