Maraş Milli Mücadelesi Kısa Filmi Çekildi

Kahramanmaraş 12 Şubat Belediyesinin katkılarıyla usta oyuncu Serdar Gökhan ve tanınmış sinema oyuncularının özverili çalışmaları sonucu Maraş Milli Mücadelesi 'İstiklâlden İstikbâle 12 Şubat Kurtuluş Destanı' kısa film haline getirildi. Bu sabah İstanbul da ulusal basın mensuplarına Grand Cevahir Hotel de lansmanı gerçekleştirilen kısa filmin oyuncu kadrosu da tam kadro hazır bulundu.

24 Ocak 2017 Salı 18:01
Maraş Milli Mücadelesi Kısa Filmi Çekildi
MARAŞ MİLLİ MÜCADELESİ SİNEMA FİLMİ OLARAK YENİDEN ÇEKİLECEK!

Hititlerden Asurlara, Perslerden Roma’ya, Selçukludan, Dulkadiroğlu ve Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kahramanmaraş, bin yıldır ise bir Türk yurdu. 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinin ardından önce İngilizlerce ardından da Fransız ve işbirlikçi Ermenilerce işgal edilen Maraş, 97 yıl önce sergilediği direnişle Türk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına yönelik inancın artmasına, milli mücadelemizin ilk meşalesinin yanmasına vesile oldu.

Anadolu’nun kadim şehri Kahramanmaraş’ın 12 Şubat 1920’de verdiği bu destan, kısa film oldu. Onikişubat Belediyesi’nin katkılarıyla çekimi tamamlanan “İstiklalden İstikbale 12 Şubat Kahramanmaraş Destanı” adlı kısa film 10 Şubat’ta Türkiye’deki tüm okullarda gösterime girecek.

Onikişubat Belediyesince hayata geçirilen kısa film projesi ile bu destan, ülkenin dört bir yanındaki çocuklara ve gençlere anlatılacak. Kahramanmaraş’ın tarihi mekanları, konakları, çarşıları, Ulu Camii ve kalesi kullanılarak, halkın ve çocukların da katılımı ile çekilen filmde bir çok ünlü oyuncu rol aldı. Türk sinemasının duayen ismi Serdar Gökhan’ın “Üstat” karakteriyle yer aldığı projede, film ve dizi oyuncusu Kemal Denizci, Reyhan İlhan ve İzzet Lüleci gibi pek çok sanatçı tarihi karakterlere hayat verdi.

Şubat ayında tüm okullarda gösterilecek
Onikişubat Belediyesi’nin katkılarıyla öğrencilerle buluşacak film, ortaokul ve liselerde 10 Şubat’ta gösterilecek. 10 milyon çocuğa ulaşması planlanan kısa film, görsel zenginliğiyle dikkat çekiyor. Vatan, millet ve bayrak sevgisini filmle çocuklara aktarmayı amaçlayan proje, tarihin isimsiz pek çok kahramanını da gün yüzüne çıkartıp, yeni nesillere tanıtıyor.


Mahçiçek: “Tarihi kahramanlarımızı unutturmayacağız”

Filmi Kahramanmaraş’ı tanıtmak, Maraş’ın Kurtuluş Destanını tüm Türkiye’deki gençlere en doğru şekilde anlatmak için projeyi desteklediklerini belirten Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Milli Mücadelenin öncülerini, memleketin değerlerini ve bu uğurda şehadete ermiş insanları unutturmayacağız. Çocuklarımız bu ülkenin hangi şartlarda nerelere geldiğini bir defa daha hatırlayacaklar. Filmimizin amacı budur. Bu amaçla -tarihimizi çocuklarımıza daha iyi nasıl yansıtırız- diye düşündüğümüzde yazılmış şeyler çok fazla okunmuyor. Bunları filmlerle ekrana taşıyarak ve çizgi romanlarla görselleştirerek çocuklarımıza sunarsak o zaman daha kolay hatırlayacaklar, okuyacaklar diye düşünüyoruz. Filmimizle -Maraş’ın bize mezar olmadan, düşmana gül bahçesi olmayacağını- yeni nesillere de öğretmiş olacağız” dedi.

Serdar Gökhan, filmde “Üstat” karakteriyle yer aldı
Filmde Maraş’ın kutlu destanına “üstat” karakteri ile Serdar Gökhan hayat veriyor. Ünlü oyuncu, proje ile ilgili şunları söyledi; “Bu proje ilk geldiğinde oldukça heyecanlandım. Tarihe meraklı bir insan olarak, gençlerin izleyeceği bir yapımda rol alarak tarihimizi yeni nesillere aktarmak benim için önemliydi. Proje için uzun bir süre Kahramanmaraş’ta kaldım, halkla iç içe vakit geçirdim, tüm bu güzel enerji de kısa filmimize yansıdı. Bu çalışma gibi emek verilen, titizlikle gerçekleştirilen tarihi filmlerde oynamaya devam edeceğim” dedi.

Filmin başrol oyuncusu Serdar Gökhan ve Mehmet Emre Arslantürk'le birlikte yapımcılarıyla ayaküstü sohbetimizde Maraş Milli Mücadele'sinin kısa filmden ziyade öncelikle uzun metraj film olarak çekilmelidir. Ve mutlaka şanlı tarihimiz ulusal televizyon kanallarında dizi olarak çekilmeli ve milletimize tarihimizin zenginlikleri ve o dönemde yaşaılan hakikatler anlatılmalıdır denildi. Televizyon kanallarında yayınlanan ithal diziler yerine kendi tarihimizi milletimiz izlemelidir.

Proje Künyesi
Kısa Filmin Adı: İstiklalden İstikbale 12 Şubat Kahramanmaraş Destanı
Kısa Film Süresi: 25 dakika
Filmin Yapımcısı: Hüseyin Kurtça
Filmin Yönetmeni: Turan Haste
Filmin Yayın Tarihi: 10 Şubat
Film Oyuncu Sayısı: 500 (Maraş Halkı ile birlikte)
Film Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirildi….
 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv