Nevruz Bayramı Eskişehir'de Kutlanacak

Çifte başkent Eskişehir,Nevruz Bayramı’na ev sahipliği yapacak

16 Mart 2013 Cumartesi 11:17
Nevruz Bayramı Eskişehir'de Kutlanacak
Haber Merkezi - 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti sıfatlarını taşıyan Eskişehir, bu sene Nevruz Kutlamaları’na ev sahipliği yapacak.

İlk defa Ankara dışında yapılacak Nevruz Kutlamaları’na katılan 180 sanatçı birbirinden farklı kostümler ve gösterilerle baharın gelişini karşılayacak Bilinen tarihi 3 bin yıla dayanan ve 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Dünya Manevi Kültür Listesi’ne dahil edilen 21 Mart Dünya Nevruz Bayramı kutlamaları bu sene ilk kez Ankara dışına çıkarak Eskişehir’de kutlanacak.

2013 yılına Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olmak üzere çift başkent sıfatıyla giren Eskişehir pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kültür Başkenti çatısı altında etkinlik, tanıtım ve kalıcı eserler başlıklarıyla hayata geçirilecek projelerin açılışı 23 Mart 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenecek bir etkinlikle yapılacak. Açılışın hemen öncesine denk gelen Nevruz Bayramı kutlamarı da bu sene ilk kez Ankara dışına çıkarak Eskişehir’de yapılacak. Kutlamaların farklı bölgelerden 180 sanatçının katılımıyla düzenleneceğini belirten Eskişehir Valisi ve TDKB Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kadir Koçdemir “Sadece Türk Dünyası değil tüm Dünya’nın gözü bu sene Eskişehir’de olacak.

Pekçok medeniyete ev sahipliği yapmış; farklı kültürlerin mozaiği olan kentimize Nevruz Kutlamaları’nın da ayrı bir renk katacağına inanıyor, baharın başlangıcını simgeleyen bu özel günde başta hemşehrilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı kentimize davet ediyoruz” diye konuştu.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv