TESADÜFEN YAŞANAN HAYATLAR GERÇEK Mİ?

Hayatımızda alışıla gelmiş kadın, erkek, anne, baba, çocuk, genç ilişkilerinin çok değişmesi hepimizi son zamanlarda rahatsız eden konuların başında geliyor. 'Artık gerçek insan ilişkilerini özledim' dediğim anda Jale Elhadef’in 'Neden Ben?' adlı romanı tesadüfen elime geçti. Samimi ve içten bir şekilde kadın erkek ilişkilerini ortaya koyan roman, beraberinde toplumsal ahlaki değerleri de sorguluyor.

05 Kasım 2017 Pazar 14:52
TESADÜFEN YAŞANAN HAYATLAR GERÇEK Mİ?
Jale Elhadef, Yılların Birikimini ve Gözlemlediği İnsan İlişkilerini Caretta Yayınevi’nden Çıkan “Neden Ben? Adlı Romanında Çarpıcı Bir Şekilde Gözler Önüne Seriyor...

TESADÜFEN YAŞANAN HAYATLAR GERÇEK Mİ?
Hayatımızda alışıla gelmiş kadın, erkek, anne, baba, çocuk, genç ilişkilerinin çok değişmesi hepimizi son zamanlarda rahatsız eden konuların başında geliyor. “Artık gerçek insan ilişkilerini özledim” dediğim anda Jale Elhadef’in “Neden Ben?” adlı romanı tesadüfen elime geçti. Samimi ve içten bir şekilde kadın erkek ilişkilerini ortaya koyan roman, beraberinde toplumsal ahlaki değerleri de sorguluyor.

Jale Elhadef, yılların birikimini ve gözlemlediği insan ilişkilerini Caretta Yayınevi’nden çıkan “Neden Ben?" Adlı romanında çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Romanda zengin ve gerçekçi ilişkiler bütününü İstanbul, NewYork, Las Vegas, Portofino, Cinque Terre (Beş Köyler), Cape Sounio gibi geniş bir coğrafyada yaşanan aşk öyküsünü yazarak paylaşıyor.

“Gelecek Aslında Geçmişin Küllerinden mi Doğar?” sorusuna aranan cevap hepimizin uzun zamandır rahatsız olduğu insan ilişkilerini sorgulama boyutunda tekrar hayata geçiyor. Neden Ben? Adlı roman; Leyla, Mert, Melih, Merin, Melahat, Aylin karakterinde; toplumda yapay, gerçeklikten uzak, maddi beklentiler, kaygılar ve çeşitli baskılarla gizli hayatları sorguluyor. Buna karşılık aile, şefkat, sadakat, ahlak, erdem gibi uzun zamandır eksikliğini hissettiğimiz duygulara da hayatlarımızda yeniden yer vermemiz gerektiğini fark ettiriyor.

Yılların birikimi olan romanını iki yıl gibi bir sürede yazan Jale Elhadef aslında bizden birisi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunu, ardından Edebiyat Fakültesi’nde Pedagojik formasyon dersleri aldı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Programını tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi ikinci bahar programında; Psikoloji ve Edebiyat modüllerini okudu. Eğitim ile profesyonel iş hayatını birlikte tamamlayan Jale Elhadef evli ve bir oğlu var. Unutulan Türk El Sanatları’ndan Keçe tasarımlarını yaptığı bir de Kechie by Jale Elhadef adlı atölyesi bulunmakta. Eşinin görevi dolayısıyla bulunduğu Romanya’da iki tane karma resim sergisine katılan Elhadef’in ilk kitabı 2003’de “Hayatım RomanYa” 2012 yılında Onüç.

GÜÇLÜ İLİŞKİLERİN ÖNEMİ
Jale Elhadef’e günümüzdeki modern çağın insan ilişkilerini sorgulatan; fakat eksikliğini hissettiğimiz duyguları da hatırlatan yumuşacık bir aşk romanı, yazmaya iten nedenler neler mi?

“Bükreş’te kaldığımız üç yıl gibi bir sürede hem kendimi dinledim hem de etrafı gözlemledim. Türkiye’ye döndükten sonra yeniden yoğun iş hayatına kaldığım yerden başladım. Bu dönemde, gençleri, lişikleri, hızla değişen sosyal yapıyı ve insanların bunlara adaptasyon süreçlerini inceledim. İş hayatının da getirdiği stresten de arınmak için bir taraftan da günlük notlar alıyordum. Bunlar bir süre sonra birikti, Neden Ben? Adlı romanda ete kemiğe büründüler. Gençlerin değer yargıları ile anne babaların bakış açıları arasında çok büyük farklar oluştu. Gençler, bir taraftan kendi değerlerini dayatırken topluma öte yandan aile ile ciddi çatışmalar yaşıyor. Bütün bunlar hepimizin hayatındaki doğru değerlerin yerini daha maddeci ve daha öfkeli davranışlara bırakıyor.

Bu yüzden doğru değerleri anlatmayı ve doğru rol modelleri seçmeye dikkat ettim.
Örneğin : Kayınvalide modeli: Çatışmacı ve rekabetçi değil sevgi dolu. Oysa günümüzde gelin kayınvalide ilişkileri kıskançlık ve nefret üzerine kurgulanıyor. Anne ve çocuk ilişkisinde olması gereken sevgiyle fedakarlık yerini maddi bencilliklere bırakıyor. Erkek, güçlü koruyucu ve sahiplenici kimlikte. Yaşadığımız sorunların temelinde, cinsel kimliklerin de toplum tarafından belirlenen rollere uymayabiliyor. Romanda toplumsal beklentilerin yanı sıra olması gereken güçlü ve sağlıklı ilişkilerin kurulmasına dikkat ettim. ”

Neden Ben? Gelecek Aslında Geçmişin Küllerinden mi Doğar?
Leyla’nın her genç kızın hayalini süsleyen Bay Mükemmel ile karşılaşmasıyla başlayan mutluluğu gerçekte içinde yuvarlandığı bir tesadüfler yumağı mı? “Seçilen” olmanın nedenini aradığı bu büyülü macerada gelecek, geçmişin küllerinden doğabilir mi? Leyla ile Mert’in Las Vegas’tan İstanbul’a uzanan nefes kesici yolculuğunda, yakınlarının iç içe geçmiş gizemli ilişkileri onları gölge gibi takip ediyor. Kahramanımız ise, bu labirent içinde gerçeğin peşine düşüyor. “Neden Ben?” hepimizin sıkça duyduğu ve sorduğu bu soruya inkârsız, isyansız, kurban psikolojisinden çok uzakta ikna edici ve şaşırtıcı yanıtlar vermeyi başarıyor.

Haber: Nurten Ertul

 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv