ABANK’TA YENİ DÖNEM

28 yıllık tecrübesiyle Türk bankacılık sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Cenk Kaan Gür, ABank’ta CEO’luk görevine getirildi.

20 Eylül 2017 Çarşamba 13:46
ABANK’TA YENİ DÖNEM
ABank’ta CEO’luk Görevine Cenk Kaan Gür Getirildi

Katar’ın ilk özel bankası The Commercial Bank’ın %100 iştiraki olan ve Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan ABank’ta üst yönetim değişiklikleriyle yeni bir dönem başladı. ABank Yönetim Kurulu, Cenk Kaan Gür’ün bankanın yeni CEO’su olarak atandığını açıkladı. Cenk Kaan Gür’ün atama kararı, ilgili kurumlardan alınacak onayın ardından yürürlüğe girecek.

Bankacılık sektöründe 28 yıllık deneyime sahip olan Cenk Kaan Gür meslek hayatına Garanti Bankası’nda başladı. Garanti Bankası’nda Kurumsal, Ticari ve KOBİ Bankacılığı alanlarında Şube ve Bölge Müdürlüğü’nü takiben, KOBİ İşkolundan Sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü yapan Cenk Kaan Gür, 2011 yılında Akbank'ta KOBİ Bankacılığı İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Cenk Kaan Gür, Ticari Bankacılık İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı’nın yanı sıra iştirak şirketlerinden Ak Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

ABank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Üyesi Omar Hussain Alfardan atama hakkında şu ifadeleri kullandı: “Cenk Kaan Gür gibi yetenekli ve tecrübeli bir ismin liderliğinde ABank müşterilerine en iyi hizmeti sunarak büyümesini sürdürecek ve Türkiye ekonomisine katkısını artarak devam ettirecek. Türkiye ile Katar arasında artan ticari ilişkilerin desteği ile müşterilerimize önemli ölçüde değer yaratacağımıza inanıyoruz. Cenk Kaan Gür’ün yanı sıra, ABank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin, sahip oldukları büyük tecrübe ve yetenekleri ile, ABank’ı büyük başarılara ulaştıracaktır. Bu vesileyle aramızdan ayrılan CEO’muz Müge Öner’e de, Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyor, gelecek hayatında kendisine başarılar diliyoruz.”

Orta ve uzun vadedeki önemli büyüme potansiyeliyle, Türkiye’nin parlak bir geleceği olduğuna inandıklarını belirten ABank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve The Commercial Bank Group CEO’su Joseph Abraham da şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ile Katar arasında çok önemli bir stratejik işbirliği var. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ticari ilişkiler her geçen gün güçleniyor, derinleşiyor. ABank ve The Commercial Bank bu stratejik ve ekonomik işbirliğinin, bir anlamda bayrak taşıyıcıları. Yeni dönemle birlikte, her iki ülkede de müşterilerimize kusursuz bir bankacılık deneyimi sunmak, Türkiye ile Katar arasında her geçen gün hızlanan yatırım ve sermaye hareketlerinden daha fazla pay alabilmek için, iki bankayı tek bir vizyonla birbirine entegre ediyoruz. Bu süreçte de yeni CEO’muz Cenk Kaan Gür ile birlikte çalışacağımız için çok heyecanlıyım.”

Cenk Kaan Gür: “ABank büyümesine devam edecek.”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cenk Kaan Gür şu ifadeleri kullandı: “ABank ve hissedarımız The Commercial Bank’te güçlü ve yetenekli bir ekiple birlikte çalışacak olmaktan dolayı son derece heyecanlıyım. ABank olarak, kârlı büyüme ve yenilikçi bankacılık anlayışımızla müşterilerimiz ve ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı yapmak hedefiyle çalışacağız. ABank'ın sektördeki konumunu daha da güçlendireceğiz. ABank ve The Commercial Bank arasında giderek artan işbirliği ve entegrasyon ile birlikte hem hizmet kalitemizi arttırmayı hem de bu sayede müşterilerimize daha fazla değer yaratmayı hedefliyoruz. ABank’ın gelecek yıllarda güçlü performansıyla ülkemiz ekonomisine ve hissedarlarımıza önemli ölçüde katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Bankacılıkta 25 yılı geride bırakan ABank’ın tüm hisseleri, Katar’ın önde gelen bankalarından olan The Commercial Bank (P.S.Q.C.)’a aittir. 2017 ikinci çeyreği itibarıyla aktif büyüklüğü 17,2 Milyar TL olan ABank, ülke genelindeki 53 şubesi ile odaklandığı tüm sektör ve iş kollarına hizmet veriyor. Operasyonel mükemmellik, hız, teknolojik altyapı ve uzman insan kaynağıyla desteklediği odaklı bankacılık stratejisi doğrultusunda Bireysel, Kurumsal ve Ticari Bankacılık alanındaki ürünleri ile en uygun çözümleri sunan ABank, müşterileri tarafından ilk tercih edilen banka olmayı hedefliyor.
www.abank.com.tr

The Commercial Bank’ın 30 Haziran 2017 itibarıyla toplam aktifleri 133,4 milyar Katar Riyali’ne (QAR) (yaklaşık 125,7 milyar TL) ulaşmaktadır. Bir ticaret bankası olarak kurumsal, bireysel ve yatırım bankacılığı alanlarında tüm bankacılık hizmetlerinin yanında, Katar’da Diners Club ayrıcalıklarını münhasır olarak sunmaktadır. Bankanın ülke genelinde hizmet veren 29 şubesi ve 177 ATM’si bulunmaktadır.

Kurulduğu 1974 yılından bu yana her sene karlılığını sürdüren bankanın, kuvvetli özkaynakları, teknoloji ve insan kaynakları yatırımları, sürekli büyüme için güçlü yapıyı oluşturmaktadır.
Başarılı ürün çeşitlendirme stratejisi Commercial Bank’ın Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ndeki (GCC) etkisini, Umman’da National Bank of Oman (NBO) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde United Arab Bank (UAB) işbirlikleri ile genişletmiştir.

Umman’ın en büyük ikinci bankası olan NBO’nun 30 Haziran 2017 itibarıyla toplam aktifleri 3,6 milyar Umman Riyali’ne (yaklaşık 32,9 milyar TL) ulaşmaktadır; bankanın Umman’da 60 konvansiyonel, 6 islami bankacılık şubesi, Mısır, Abu Dabi ve Dubai’de de birer şubeleri bulunmaktadır.

30 Haziran 2017 itibarıyla aktifleri 21,2 milyar Arap Emirlikleri Dirhemi’ne (yaklaşık 20,3 milyar TL) ulaşan UAB’ın merkezi Şarika’da bulunmaktadır. Banka BAE genelinde 18 şube ile hizmet vermektedir.

İzlediği başarılı büyüme politikası kapsamında, 2013’te Türkiye’de ABank’ın çoğunluk hissesini alan The Commercial Bank, 19 Aralık 2016’da gerçekleşen satış ile bankanın yüzde 100 hissedarı olmuştur.


The Commercial Bank’ın Aralık 2010’da SIX İsviçre Borsası’nda listelenen İsviçre Frangı tahvil ihracı, bir Katar bankasının İsviçre’de gerçekleştirdiği ilk kamu tahvili ihracı olmuştur. The Commercial Bank’ın son tahvil ihracı Haziran 2014 ve Haziran 2016’da İrlanda Borsası’nda listelenmiştir.

The Commercial Bank, “Katar’ın İyi Perakende Bankası” ödülünü almış ve KOBİ’lere sunduğu özel bankacılık hizmetleri ile The Asian Banker tarafından 2017 yılında “Ortadoğu’da Yılın KOBİ Bankası” olarak seçilmiştir. Banka, 2015 ve 2016 yıllarında da “Yılın KOBİ Bankası” ulusal ödüllere layık görülmüştür.

The Commercial Bank, Visa tarafından, KOBİ’ler için Visa Signature Kredi Kartı ile “Katar 2016 En İyi Yeni Ürünü” ödülüne; ve ayrıca, The Banker Middle East-Qatar tarafından “En İyi KOBİ Kredi Kartı” ödülüne layık görülmüştür.


Banka, Kurumsal Sosyal Sorumluluk programları ve farklı etkinliklerdeki sponsorlukları ile Katar toplumuna ve sosyal altyapısına katkılarını sürdürmektedir. The Commercial Bank Qatar Masters isim sponsorluğu, bankanın sporda mükemmelliği ve Katar’ın uluslararası spor alanında itibarının artmasını gönülden desteklediğinin kanıtıdır.
www.cbq.qa 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv