Dünya Su'yu Bursa'da Konuşuyor

Su şehri Bursa’da, 3 Gün boyunca ‘Su’yu her yönüyle ele alacak olan ‘3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi’, 22 Mart Dünya Su Günü’nde başladı.

22 Mart 2013 Cuma 17:20
Dünya Su'yu Bursa'da Konuşuyor
STS A - Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Su Vakfı, Bursa Kent Konseyi ve DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü’nün ortak organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘3. Uluslararası Su Kongresi ve Sergisi’, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM), Büyükşehir Belediyesi Orkestrası’nın müzik dinletisiyle başladı.

‘Sürdürülebilir Su Yönetimi ve Kentlerin Geleceği’ temasıyla gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, suyun yaşamsal önemine dikkati çekti. “Su hayat kaynağımızdır” diyen Başkan Altepe, sözlerini, “Yaşamın temeli olan su, tüm canlıların vazgeçilmezidir. Uzmanların petrolden daha önemli hale geldiğini belirttiği su, insan vücudunun da 4’te 3’ünü oluşturmaktadır” ifadesiyle sürdürdü.

“Bursa’da 2040 yılına kadar su sıkıntısı bulunmuyor”

Suyun israfına işaret eden Başkan Altepe, “Suyu doğru ve yerinde kullanmalıyız. Gelecek kuşaklara bırakacağımız en önemli miras sudur. Su 100 yılın en stratejik kozudur. Bursa, son yıllarda içilebilir su oranında önemli aşama kaydetmiştir. Kayıp kaçak oranı yüzde 70’lerden yüzde 23’e indirilmiştir. Bursa’da su şehri olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Bursa’da 2040 yılına kadar su sıkıntısı bulunmuyor” diye konuştu. Altepe, halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine de dikkati çekti.

Gelecek kuşaklar bilinçlendirilecek BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ise gelecek kuşakları su konusunda bilinçlendirmek adına düzenlenen kongrenin, detayları hakkında bilgiler vererek, “Su ve kuraklık ülkemizi ve dünyamızı yaşamsal olarak etkileyecek olayların başında geliyor. Bu yüzden düzenlediğimiz kongre, ulusal ve uluslararası alanda ses getirdi” dedi. Çetinavcı, ‘Sürdürülebilir su yönetimi ve kentlerin geleceği’nin masaya yatırıldığı kongrede 3 gün boyunca 34 oturum ve 11 konferansın gerçekleşeceğini, suyla ilgili belgesel gösterimleri ve öğrencilerin skeçlerinin de programa renk katacağını belirtti.

Kongrede dünyada ve Türkiye’deki su kaynaklarının tespiti, geliştirilmesi, işletilmesi, bakımı ve sorunların belirlenmesinin tartışılarak, çözüm önerilerinin ortaya konacağını ifade eden Çetinavcı, 3 gün boyunca ortaya çıkan konuların da kitap haline getirilerek önemli bir kaynağın ortaya çıkacağını kaydett Bursa su konusunda şanslı Bursa Valisi Şahabettin Harput da Osmanlı’yı kuran ve 130 yıl başkentlik yapan Bursa’nın su ve yeşiliyle anılmasının önemine dikkat çekti. Suyun değerinin hatırlatılması gerektiğine işaret eden Harput, geleceği bekleyen en önemli sorunun su sıkıntısı olduğunu, bu konuda da Bursa’nın şanslı bir kent olduğunu söyledi.

Su israfına dikkat

Su Vakfı Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen de suyun maddi değerinin yanı sıra manevi, sanatsal, bilimsel, ve politik bakımlardan da Türkiye için çok önemli olduğunu kaydetti. Suyun israfı konusunda vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Şen, “Atmosfer kaynaklarının kirlenmesiyle ilk olarak su kaynakları zarar görüyor.
Depremlerden korkuyoruz ancak su felaketlerinde depremlerden daha çok insan yaşamını kaybedebiliyor.

Bu yüzden suya önem vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu

Konuşmaların ardından, ilk ve ortaöğretim öğrencileri arasında yapılan ‘su’ konulu şiir, resim ve skeç yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ile Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ve üniversitelerin rektörleri, öğrencileri tebrik ederek ödüllerini verdi. Programın sonunda, öğrenciler skeçlerini sahneledi.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv