Genç patronlar yeni keşifler peşinde…

TÜGİAD Parlamento İlişkiler Komisyonu (PİK), Türkiye’nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda dev bir projeyi hayata geçirdi

13 Mart 2013 Çarşamba 16:29
Genç patronlar yeni keşifler peşinde…
Haber Merkezi - Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Parlamento İlişkiler Komisyonu (PİK) , Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasında büyük rol oynayacak dev bir projeyi hayata geçirdi.

TÜGİAD PİK Başkanı Ercan Kahraman, Türkiye’nin son yıllarda her alanda büyük başarılara imza attığını anımsattı.

İhracatta da 150 milyar dolarlık bir rakama ulaşıldığının altını çizen Kahraman, ‘’Türkiye 2023 hedefini 500 milyar dolar ihracat olarak belirledi. Sadece ilgili bakanlığın çalışmalarıyla bu rakama ulaşmak mümkün değil. Özel sektörün de elini taşın altına koyması gerekir. TÜGİAD PİK büyük bir özveri göstererek bir proje başlattı. Adeta kendi işlerimizi askıya alarak, aylardır bu proje üzerinde çalışıyoruz. İnanıyorum ki, bu proje ile Türkiye 2023 hedefine çok daha kısa sürede ulaşacak’’ dedi. Kahraman’ın verdiği bilgiye göre, aylardır ön hazırlıkları süren proje kapsamında, dünya üzerindeki tüm ülkeler tek tek masaya yatırıldı. Stratejik önemleri ve potansiyelleri yüksek, ancak Türkiye ile ticari ilişkileri zayıf olan ülkeler, projenin hedef ülkeleri olarak belirlendi.

Bu ülkelerden başlamak üzere 115 ülkenin büyükelçileri ile tek tek görüşecek genç işadamları, hangi sektörlerde işbirliği yapılacağını belirleyecek. Büyükelçilikle ilişkiler ziyaretlerle sınırlı kalmayacak. Ziyaret edilen her büyükelçilik ile temaslar sonrasında da sürdürülecek ve elde edilen verilerle, ihracatçı ve yatırımcı üyelere yol gösterecek bilgi bankası oluşturulacak. Bilgi bankasındaki verilerden, üyelere dağıtılmak üzere katalog da hazırlanacak.

TÜGİAD üyeleri, hangi ülkeyle hangi sektörlerde işbirliği yapılacağını, ülkelerin ihtiyaç duydukları ürünleri kalem kalem bilgi bankasından öğrenebilecek. -İlk ziyaret Cibuti’ye- Genç patronlar, 3 ay sürecek bu proje kapsamındaki ilk ziyaretlerini Afrika’nın 1 milyonun altında nüfusa sahip küçük ülkelerinden Cibuti’nin Büyükelçiliği’ne yaptı.

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın’ın da yer aldığı PİK heyetinin, Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi’yi ziyareti oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşti. TÜGİAD PİK Başkanı Ercan Kahraman, ilk ziyaretin Cibuti’ye yapılmasının tesadüf olmadığını belirtti. Cibuti’nin 1 milyonun altında nüfusa sahip olmasına karşın, 200 milyonluk Doğu Afrika’nın en önemli giriş kapısı olduğuna dikkati çeken Kahraman, şunları söyledi: ‘’Bu küçücük ülke Doğu Afrika’nın en büyük liman işletmelerine sahip. 2 limanları var, 2 liman da yapım aşamasında. Son derece stratejik öneme sahip bir ülke. Çin’in de gözü Cibuti’nin üzerinde.

Çin, Cibuti’de vergiden muaf serbest bölgeler kurup, ürünlerini buradan tüm Doğu Afrika’ya göndermek peşinde. Ancak bugünkü ziyarette gördük ki Cibuti, bu rolü Türkler’in üstlenmesini istiyor. Türk yatırımcılara da her türlü desteği sağlamaya hazırlar. Daha ilk ziyaretimizde bu projenin öneminin ortaya çıkması bizi heyecanlandırdı.’’ -‘’Afrika’nın Dubai’si olmak istiyoruz’’- Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein Abdillahi de Türk işadamları ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını bildirdi.

Türkiye’nin başta gıda olmak üzere Cibuti’ye her türlü ürün ihraç edebileceğini kaydeden Abdillahi , ‘’Cibuti küçük bir ülke ama doğal, hayvansal ve madensel zenginliklerimiz var. Lojistik alanda gelişmiş bir ülkeyiz. Ülkemiz, 200 milyonluk Doğu Afrika’nın denizden en önemli giriş kapısı olduğu için stratejik öneme sahip. Etiyopya ve Güney Sudan’a giden demiryolu hattımız var.

900 TIR, Etiyopya’ya sürekli mal taşıyor. Türkiye’nin de desteğiyle Afrika’nın Dubai’si olmak istiyoruz” diye konuştu. Abdillahi, 60 öğrencilerinin Türkiye’de öğrenim gördüğünü, Türk Hava Yolları’nın haftada 3 kez Cibuti’ye sefer düzenlediğini de sözlerine ekledi. Ziyarette, Büyükelçi Abdillahi’ye şilt takdim edildi.    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv