ISG Yönetim Kadrosunda Değişikliğe Gidiliyor

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın (ISG) sahibi Malaysia Airports Holdings Berhad (Malaysia Airports), havalimanının geleceğine ilişkin planlarını kamuoyuna duyurdu...

01 Mart 2017 Çarşamba 18:03
ISG Yönetim Kadrosunda Değişikliğe Gidiliyor
Sabiha Gökçen Havalimanı İle İlgili Planlarını Açıklayan Malaysia Airports, Yönetim Kadrosunda Değişikliğe Gidiyor

"ISG ile ilgili planlarını açıklayan Malaysia Airports, yönetim kadrosunda değişikliğe gidiyor"

HAVADİS TÜRK - 1 Mart 2017 – İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın (ISG) sahibi Malaysia Airports Holdings Berhad (Malaysia Airports), havalimanının geleceğine ilişkin planlarını kamuoyuna duyurdu.

Son 10 yıl içerisinde dünya standartlarında bir havaalanı işletmesi olarak adını duyuran Malaysia Airports, yolcu sayısı olarak dünyanın en büyük havalimanı işletmecileri arasına girmeyi başardı. Firmanın önümüzdeki döneme yönelik hedefiyse, ‘havalimanı şehirleri yaratma’ konusunda global lider olmak.

Malaysia Airports Genel Müdürü Badlisham Ghazali, “Havalimanı şehirleri oluşturma alanında global lider olmak, bizi sadece bir havalimanı işletmecisi olmaktan çıkarıp, dünyadaki trendlerle paralel olarak bir üst seviyeye taşıyacak. Bununla birlikte grubumuzun bir parçası olan ISG, Türkiye’nin en gelişmiş dört şehrinin ortasındaki konumu ve sahip olduğu önemli potansiyelle uluslararası büyüme stratejimizde önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Halihazırda yapmış olduğumuz ve yapacağımız yatırımlar sayesinde, ISG hem grubumuza hem de Türkiye ekonomisine ve ülkenin uluslararası itibarına katkı sağlamayı sürdürecek” dedi.

Diğer yandan Malaysia Airports, geleceğe yönelik planları doğrultusunda ISG’nin yönetim kadrosunda değişikliğe gitme kararı aldı. Yeni bir büyüme ve gelişme aşamasına giren firma, daha global bir perspektif benimseyerek ISG için önemli fırsatlar yaratmaya odaklanacak. Firmanın faaliyet gösterdiği tüm alanları kapsayacak bu dönüşümün, ISG’nin başarısına ve uluslararası arenadaki rekabet gücüne katkı sağlaması hedefleniyor. Malaysia Airports, bu kapsamda ISG CEO’su Gökhan Buğday’ın 1 Mart 2017 itibariyle görevinden ayrıldığını ve yerini büyüme hedefi doğrultusunda görev yapacak yeni bir yönetime bırakacağını açıkladı. Konuyu değerlendiren Ghazali, “Buğday’a geçtiğimizi sekiz yılda ISG’nin büyümesine sağladığı katkı için teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Ghazali konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye ekonomisinin en önemli varlıklarından biri olan ISG ciddi bir potansiyel teşkil ediyor. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan stratejik konumu ile ISG, 2016 yılında yaklaşık 30 milyon yolcu ağırladı. Emirates, Etihad ve Nile Air gibi hava yollarının uçuşa başladığı, hem THY hem Pegasus’un yeni destinasyonlara sefer başlattığı havalimanı Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki kapsama alanını genişletti. Yine ISG’nin büyümesi kapsamında yurtdışından gelen yolcuların iç hatlara transferini kolaylaştıran adımlar atacağız. Ayrıca yoğunlaşan iç hatlar yolcu trafiğinin ihtiyaçlarını karşılamak için, ISG’nin kapasitesini artıracak yeni bir boarding salonu inşaatı planlamaktayız.”

Ghazali, sözlerini “ISG’ye ulaşımın kolaylaşması ve 2018 yılında tamamlanması beklenen ikinci pist nedeniyle havalimanı kapasitesinin ikiye katlanacağını öngörüyoruz. Uluslararası büyüme stratejimiz doğrultusunda, organik büyümesini sürdüren İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na yaptığımız yatırımımızın meyvelerini toplamaya devam edeceğiz” diye noktaladı.

Malaysia Airports Holdings Berhad Hakkında
Malaysia Airports, Malezya’da 39 ve İstanbul, Türkiye’de bir adet havalimanı yönetmekte ve işletmektedir. Firmanın Malezya’daki 39 havalimanı içerisinde 5 uluslararası ve 16 yurtiçi havalimanı ile 18 adet Kısa Kalkış ve İniş Pisti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra firma, gelişim, operasyon, bakım ve idare gibi alanlarda denizaşırı ülkelerdeki uluslararası havalimanlarına yönetim desteği ve teknik destek sağlamaktadır.

Firmanın amiral gemisi konumundaki KL Uluslararası Havalimanı (KLIA), kısa süre önce SkyTrax tarafından yılda 40-50 milyon yolcu taşıyan havalimanları arasında en iyi üçüncü havalimanı seçilmiştir. Klia, CAPA 2014 Asya Pasifik Havacılıkta Mükemmelik Ödülleri’nde ise ‘Yılın Büyük Havalimanı’ ödülüne layık görülmüştür. Düşük maliyetli havayollarına tahsis edilmiş dünyanın en büyük terminali olan klia2’ye ev sahipliği yapan havalimanı, ASEAN bölgesinin en çok tercih edilen üslerinden biri olma yolundadır. Hizmet, angajman, kurumsal sorumluluk ve idare gibi alanlarda kusursuzluğu hedefleyen Malaysia Airports ve firmaya bağlı havalimanları, bugüne dek sayısız ödüle layık görülmüştür.

ISG Hakkında
Türkiye kanunlarınca kurulan ve faaliyet gösteren İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın merkez ofisi Sabiha Gökçen Havalimanı, Pendik İstanbul’da bulunmaktadır. 20 Şubat 2008 tarihinde Limak İnşaat ve Sanayi Ticaret A.Ş. Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş. , GMR Infrastructure Limites, GMR Infrastructure Overseas Limited ve MAHB ortaklığında ("Konsorsiyum") kurulmuştur. 2014 yılında GMR ve Limak’ın elinde bulunan yüzde 80’lik hisseyi başarıyla satın alan MAHB, an itibariyle ISG’nin yüzde 100 hissesine sahiptir.

ISG’nin ana faaliyet alanı Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın (Sabiha Havalimanı) işletilmesidir. 19 Mart 2008 tarihinde Konsorsiyum ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile imzalanan anlaşmayla ISG, Sabiha Havalimanı’nın işletme hakkını 20 yıl süre ile 1 Mayıs 2008’den itibaren geçerli olmak üzere devralmıştır. 15 Ekim 2009 tarihinde ISG’nin Sabiha Havalimanı’nı işletme hakkı iki yıl daha, 2028’den 2030’a kadar uzatılmıştır. ISG’nin temel faaliyetleri arasında terminal ve havalimanı işletmesi, uçak yakıt ikmal operasyonları, alan tahsisi, lounge hizmetleri ve otopark işletmesi bulunmaktadır. 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv