Mobilya tasarımında ’yeşil’ yaklaşım

Kanserojen madde içermeyen E1 tutkalı kullanılan mobilyalar tercih edilmeli...

29 Mart 2013 Cuma 10:37
Mobilya tasarımında ’yeşil’ yaklaşım

STS A -Doğal kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının ise sınırsız olduğu günümüzde, üretimi ve kullanımı sırasında çevreye en az zarar verecek, ‘’yeşil’’ mobilya tasarımı anlayışı önem kazandı. Sektördeki gelişmeleri yakından takip eden ve trendlere uygun özel tasarımlarıyla dikkati çeken Ofis Tekin’in yönetim kurulu başkanı Cemal Tekin, Siteler’de 10 yıldan beri ofis mobilyaları sattıklarını, özel tasarımlarının yanı sıra çevreci anlayışlarının başarılarında etkili olduğunu belirtti.

Geleneksel mobilya üretim anlayışında temel hammadde olarak ahşabın kullanıldığını kaydeden Tekin, ‘’Bu üretim anlayışının sürmesi halinde, hızla artan nüfusun mobilya gereksinimleri, çok büyük orman tahribatına yol açacaktı.

Bu tahribatı önlemek için gelişmiş ülkelerde başlayan (yeşil) mobilya anlayışı artık Türkiye’de de yaygınlaştı. Çevre dostu mobilya tasarımlarında ağaçlar kesilerek elde edilen ahşap malzeme yerine, ahşap havası verilecek atık nesneler, endüstriyel ve geri dönüşümü yüksek doğal malzemeler kullanılıyor’’ dedi. Ofis Tekin olarak sattıkları ürünlerde de tutkalından kumaşına, süngerinden mdf’sine ve suntasına kadar çevreye duyarlı malzeme seçimine özen gösterdiklerini kaydeden Tekin, şunları söyledi: ‘ ’Tasarımlarımızda geri dönüşüm oranı yüksek malzeme seçimine özen gösteriyoruz. Yandığı zaman zehirli gaz açığa çıkarmayan, su bazlı ve çevre dostu kimyasal kullanımına, kloroflorokarbon içermeyen, geri dönüşüm oranı yüksek malzeme seçimine azami dikkat gösteriyoruz.

Mobilya üretiminde kullanılan malzemeler de büyük önem taşıyor. İnsan sağlığına değer verilmesi gerekir. Kanserojen madde içermeyen E1 tutkalı kullanılan mobilyalar tercih edilmeli.’’ Tekin, doğal kaynaklara yönelik tahribatın önlenmesi için ‘’yeşil’’ mobilya tasarımı ve üretiminin desteklenmesi, üreticilere teşvikler sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv