MUÇEP AVRUPA PARLAMENTOSU YOLCUSU

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), 10-11 Haziran’da Datça’da yaptığı olağan aylık toplantısının ardından, Marmaris’te Dünya Bankası Heyeti, İller Bankası ve Devlet Planlama Teşkilatı görevlileri ile görüştü.

15 Haziran 2017 Perşembe 18:41
MUÇEP AVRUPA PARLAMENTOSU YOLCUSU
MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU (MUÇEP) AVRUPA PARLAMENTOSU YOLCUSU

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), 10-11 Haziran’da Datça’da yaptığı olağan aylık toplantısının ardından, Marmaris’te Dünya Bankası Heyeti, İller Bankası ve Devlet Planlama Teşkilatı görevlileri ile görüştü.

HAVADİSTÜRK - 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Doğal Sitlerdeki Derecelendirme Değişikliği” ile ilgili hazırladığı projenin ardından, Muğla genelinde doğaya duyarlı vatandaş ve stklardan oluşan geniş katılımlı bir platform oluşturulmuştu. MUÇEP, süreç içinde çeşitli etkinlikler, imza kampanyaları yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında “Muğla Cennet Kalsın” diyerek, çeşitli bilimsel ve hukuksal girişimlerde bulunarak sesini duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLER PROJESİ

Muçep’in sürdürdüğü faaliyetlerden birinin sonucu olarak, 12 Haziran’da Dünya Bankası yetkilileri ile kararlaştırılan ilk toplantı, “Sürdürülebilir Kentler Projesi” kapsamında, saat 15:10 ile 16:40 arasında, Marmaris’te gerçekleşti.

Toplantıya Muçep adına Serdar Denktaş, Zeynep Gündüzyeli ve Lon Briet katıldılar. Dünya Bankası Heyetinden Proje Koordinatörü Soraya Goga, DB Türkiye Ofisi proje yöneticisi Esra Arıkan ve 2 uzman, 1 çevirmen, İller Bankası ve Devlet Planlama Teşkilatı görevlileri de olmak üzere toplam 9 kişi yer aldı.

Toplantıda, sorulara cevaben MUÇEP’liler kendilerini tanıtarak, Doğal Sitler Değişiklik Projesini ve süreç içindeki gelişmeleri, bu tasarı ile ilintili gelişen fiili durumları, yetkili kurumlarla yapılan görüşmeler ve gelinen son durumu aktardılar. Bakanlığın bu tasarısının Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini ve bu durumu DB dışında AP, CBD ve IUCN’e de mektupla bildirdiklerini ifade eden Muçepliler’in, SİT derecelerinin değiştirilme tasarısının şeffaf ve katılımcı olmayan bir süreçte bir gayrimenkul şirketine ihale ile hazırlatılan Bilimsel Temelli Ekolojik Araştırma Raporu’na dayandırılması, katılımcıların en çok üzerinde durdukları konu oldu.

MUĞLA VE DENİZLİ’DE PROJELER

DB Türkiye Ofisi proje yöneticisi Esra Arıkan, DB olarak Türkiye’de yürüttükleri “Sürdürülebilir Kentler Projesi” hakkındaki bilgileri paylaştı. Özetle, projelerinin doğanın korunması ve planlama süreçlerine sivil toplum kesimlerinin katılımını da kapsayan altyapı projelerini içerdiğini (su, kanalizasyon, katı atık depolama, ulaştırma gibi), proje bütçesinin yaklaşık 100 Milyon Euro olduğunu, Muğla dışında Denizli’de de çalışmalara başladıklarını, başka kentlere de yaygınlaştırılacağını, kaynağın önemli bölümünün Muğla bölgesinde kullanılacağını, projenin yerel belediyeler, İller Bankası ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütüldüğünü ifade ettiler. Projeyi birlikte yürüttükleri kurumların (Belediyeler, İller Bankası, Maliye Bakanlığı) imar planlamasında yetkili olmamasının projeleri için bir handikap oluşturduğunu ifade ettiler. DPT yetkilisi, Önemli Doğa Koruma Alanlarının (ÖÇKB, Milli Parklar, kıyı alanları, vb.) planlamasında Belediyelerin çok fazla yetkisinin olmadığını, neredeyse tüm yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğunu teyit etti. Proje Koordinatörü Soraya, kendilerinin “teknik” ekip olduklarını, ÇŞB’nin tasarısının kendi projelerinin sağlıklı yürümesini olumsuz etkileyebileceğini anladıklarını, bu durumun ÇŞB’na aktarılması gerektiğini, bunun da DB’nın Washington DC’deki üst düzey yöneticileri tarafından yapılabileceğini ve kendilerine bu yönde bir bilgilendirme yapacaklarını ifade etti.

MUÇEP AVRUPA YOLCUSU

MUÇEP’in Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na 9 Nisan’da gönderdiği mektup, AP “Halk Sağlığı ve Sürdürülebilir Gelişme Alt Komitesi”nde değerlendirildi. Komite, 28 Haziran’da ayrıntıları görüşmek üzere Muçep adına iki kişiyi davet etti.

Dünya Bankası ile görüşmenin ardından, Muçep adına açıklama yapan Serdar Denktaş “
28 Haziran’da yapılacak görüşme için, hazırlanan sunum ve dosyalar, Dünya Bankası yetkilileri ile yapılan görüşmedeki tavsiyeler de dikkate alınarak AB Türkiye Delegasyonu ve ÇŞB Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı’na da yollanarak, Türkiye içindeki tüm kapıların çalınmış olacak. “ dedi.

MUÇEP MEDYA KOMİSYONU


 

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv