Pınar Süt’e AB’ye ihracat izni

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk firmalarının 3 Nisan'dan itibaren AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satabileceğini açıkladı. Türkiye’nin en beğenilen süt markası Pınar Süt, ihracat izni alan markalardan biri oldu.

02 Nisan 2013 Salı 00:15
Pınar Süt’e AB’ye ihracat izni

Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Pınar Süt, Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulan ilk Türk süt markası. Tüketicilerden gelen talep doğrultusunda uzun yıllardır Pınar markalı süt mamullerini Almanya ve Hollanda’da ürettirip Avrupa ülkelerine satıyorduk. Artık Türkiye’den aldığımız hammadde ile süt ve süt ürünlerinin ihracatını yapacağız. Bu durum sektörümüze ve ülke ekonomimize önemli bir ivme kazandıracak” dedi.

Türkiye ve Orta Doğu'nun ilk modern süt fabrikası olarak 1973 yılında kurulan Pınar Süt, Avrupa pazarında kararlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 1998 yılından bu yana Avrupa’da faaliyet gösteren, 2012 yılında da Pınar Foods GmbH ile bir ilki gerçekleştirerek Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulan ilk Türk süt markası olan Pınar Süt’ün AB standartlarında üretimi onaylandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M.Mehdi Eker, Avrupa Birliği'nin tüketici sağlığı ile ilgili genel müdürlüğünün Türkiye firmalarının AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satabilecek standartta olduğunu kabul ettiğini belirtti. İlgili mevzuat, 3 Nisan’da yürürlüğe girecek ve ilk etapta aralarında Pınar Süt’ün de olduğu 6 firma süt ve süt ürünleri ihracatına başlayacak.

Bu gelişmenin Türkiye süt sektörü için çok önemli bir adım olduğunu belirten Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Sektörümüzün tüm paydaşlarıyla beraber AB ülkelerine ihracat izni alabilmek için uzun süredir çalışıyoruz.Pınar Süt olarak Avrupa Birliği ülkelerinin ihracat için önemli bir pazar olduğunu düşünüyor; Türkiye’yi gıda sektöründe bölgesel üretim üssü yapmak amacıyla çalışıyoruz. Diğer yandan yakın coğrafyamızda Türk markalarına olan ilgi ve güvendeki artış da yeni fırsatlar sunuyor” dedi.

Türkiye’nin uzun ömürlü ilk süt markası Pınar Süt olarak, aynı zamanda sektörün liderliğini de üstlendiklerini aktaran Aktaş, “Tam 40 yıldır sağlıklı nesiller yetiştirme misyonuyla hareket ediyor ve Türk halkına Pınar kalitesi ve güvencesiyle ürünlerimizi sunuyoruz.

30 yıldır başta Orta Doğu ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.

1998 yılından bu yana Avrupa pazarında varız. Başta Türklerin yoğunlukla yaşadığı ülkeler olmak üzere Pınar markalı süt ve süt mamullerini Almanya ve Hollanda da ürettirip AB ülkelerine satıyorduk. Şimdi de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleriyle Avrupa’ya ihracat izni aldık. Artık Türkiye’den aldığımız hammadde ile ürettiğimiz süt peynir gibi ürünlerimizi AB ülkelerine satabileceğiz. Bu bizim için gurur verici bir olay. İhracat planlarımızı bu yeni duruma göre revize edeceğiz. Sektörümüzün ve Türkiye’nin önü açık. Bu durum hem süt ve süt ürünleri sektörünün büyümesine, hem de Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacak’’ diye konuştu.

bsnods

    Yorumlar

banner124
Hava Durumu
Tümü Anket
Türkiye'de İdam Cezası Gelsin Mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • HAVADİS TÜRK - İnternette Haberin Adresi - 28 Aralık 2015 Manşeti
Karikatür
  • Oof Off
Arşiv